Danas je u Višem sudu u Beogradu počelo „finale“ ponovljenog suđenja za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije iznošenjem završnih reči tužioca za organizovani kriminal Milenka Mandića. Tužilac smatra da su optužbe protiv četvorice bivših pripadnika Državne bezbednosti dokazane i zatražio je maksimalne kazne zatvora za njih. Nastavak iznošenja završnih reči zakazan je za septembar.
Uprava za sprečavanje pranja novca nema ovlašćenja da traži podatke od banaka ukoliko nema osnovane sumnje na pranje novca zaključio je Komitet Saveta Evrope MONEYVAL nakon što je u julu prošle godine naša Uprava tražila od banaka podatke o transakcijama brojnih novinara, političara i aktivista iz 37 nevladinih organizacija, među kojima je i KRIK.
Novinarki Jeleni Zorić je 2. maja ove godine, preko fejsbuk profila N1 televizije, drugooptuženi u slučaju Jovanjica koji se nalazi u bekstvu, Sergej Mrđa, uputio preteću poruku, treću u nizu koju je ova novinarka dobila zbog izveštavanja o ovom slučaju. Ovo je danas objavio Veran Matić, član Radne grupe za bezbednost novinara, i apelovao da se ponovo „analizira bezbednosna situacija u kojoj radi Jelena”.
Današnji nastavak suđenja za ubistvo Slavka Ćuruvije odvija se iza zatvorenih vrata - sudsko veće je donelo odluku da novinari budu isključeni sa njega jer se tužilac i odbrana izjašnjavaju o dokumentima koji nose oznaku državna ili službena tajna. Još uvek nije poznato kada će biti zakazan nastavak suđenja, ali je izvesno da bi se uskoro moglo preći na završne reči.
Na današnjem suđenju za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije došlo se do samog kraja faze u kojoj su se izvodili dokazi. Sudija Snežana Jovanović je sat vremena čitala spisak sa stotinama dokaza u koje je Tužilaštvo za organizovani kriminal tražilo da se izvrši uvid, sa obrazloženjem da su predlozi suvišni i da bi uvid u ove dokumente nepotrebno odugovlačilo postupak. Odbijen je i zahtev odbrane da se izvrši uvid u nosače podataka - diskove i trake - na kojima je zabeležena mobilna komunikacija između okrivljenih u vreme ubistva, uz objašnjenje da su oni veštačeni i da sud smatra izveštaj veštaka validnim.
Balkanska inicijativa za slobodne medije (BFMI) uputila je početkom juna otvorena pisma manjinskim vlasnicima Euronews-a, ali i Evropskoj komisiji u kojima je izrazila zabrinutost zbog pokretanja dva nova kanala ovog brenda - Euronews Srbija i Euronews Bugarska. BFMI navodi u pismima da se plaši da su oba kanala u riziku da na njih „utiču države dveju zemalja gde su medijske slobode već potkopane na veoma ozbiljne načine”.
Korisnicima za koje Fejsbuk utvrdi da na toj mreži često dele lažne vesti, biće smanjen „domet” objava, saopštila je ova kompanija. Ovo praktično znači da će ono što ti korisnici objavljuju u manjoj meri biti prikazivano drugima. Dosad je Fejsbuk smanjivao domet fejk njuz stranicama i grupama, ali će se sada na udaru naći i pojedinci.
U današnjem nastavku suđenja za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije doneta je odluka da javnost bude isključena, tako da novinari nisu mogli da prate suđenje. Ovakva odluka je doneta jer je danas vršen uvid u dokumenta koja nose oznaku „državna tajna" i „strogo poverljivo".
Na tvrdnje da Telekom krši medijske zakone pokretanjem TV Euronews Srbija, s obzirom na to da oni propisuju povlačenje države iz medija, iz ovog preduzeća za Raskrikavanje decidirano tvrde: „Telekom Srbija ne krši zakon“. Navode da se na njih ne odnose pomenuta zakonska ograničenja jer se oni ne finansiraju iz državnog budžeta već od svojih poslova.