Juče je na adrese medija stiglo saopštenje prištinskog teatra Qendra o tome da je sa Narodnim pozorištem dogovoreno održavanje „Nedelje kosovskog pozorišta u Beogradu” u novembru. Vest je tako završila na sajtovima poput N1, Novog magazina, kosovske Gazete Ekspres. Kako se ubrzo ispostavilo, saopštenje je bilo napisano ironično, a tekst je pun sumnjivih tvrdnji koje medijima nisu upalile „lampicu” - na primer, da će jedna od predstava biti bazirana na knjizi o Banjskoj, čiji je autor „Milan Radoičić”. Šta je bila ideja ovoga nije poznato, jer direktor Qendra Multimedije Jeton Neziraj nije odgovorio na pitanja Raskrikavanja.
Ubedljivo glavni favorit ovogodišnje Evrovizije prema kladionicama i mnogim specijalizovanim portalima koji prate ovo takmičenje bila je Hrvarska, odnosno njen predstavnik Bejbi Lazanja. Komšije su osvojile najveći broj poena publike, ali uz poene žirija, Hrvatskoj je na kraju pripalo drugo mesto u tesnoj završnici u kojoj je konačnu pobedu odneo Nemo iz Švajcarske. Takmičenje je praćeno uživo na ulicama Zagreba, a društvenim mrežama se proširio snimak oduševljenja publike prilikom dodele maksimalnih 12 poena Hrvatskoj od strane srpskog žirija. Tonom tog snimka je manipulisano i dodati su navijački povici „Srbija, Srbija”, što je prvo deljeno društvenim mrežama kao šala, a zatim su izmontirani video preuzeli i pojedini portali i predstavili kao stvarnu vest.
Video-snimak na kom divlja svinja napada snoubordere u podnožju ski staze, koja se navodno nalazi na Jahorini, postao je viralan na Instagramu i broji preko 2,5 miliona pregleda. Na snimku se čuje muški glas koji na bosanskom „navija” da divlja svinja udari snoubordere. Međutim, u pitanju je video objavljen pre tri dana na Instagram profilu Branka Sančanina, koji je dodao naraciju snimku nastalom pre oko godinu dana u Japanu – ne na Jahorini. Nekoliko portala iz regiona je danas ovaj snimak prenelo kao da je u pitanju realan događaj koji se odvio u Bosni i Hercegovini.
Šaljivi tekst koji je pre nekoliko dana objavio https://www.mundodeportivo.com/futbol/fc-barcelona/20231228/1002160574/giro-radical-mbappe-acerca-barca.html==španski portal Mundo deportivo govori o tome kako se fudbalski klub Real Madrid povlači iz pregovora da bi dobrovoljno prepustio fudbalera Kilijana Mbapea svom ljutom rivalu Barseloni. Pojedini mediji iz Srbije i regiona, ovu vest preneli su kao realan događaj. Ipak, reč je o potpuno izmišljenoj priči koju je Mundo deportivo objavio 28. decembra na Dan svetih nevinih, sličan prvom aprilu, Međunarodnom danu šale.
Bizarnostima koje je pandemija koronavirusa donela nikad kraja, pa su se tako pojavili i oni koji šetaju grobljima i telefonima hvataju blutut signal - vrstu radio-talasa za bežični prenos sadržaja s jednog na drugi uređaj. Naime, pojedini antivakseri su uvereni da je pandemija iskorišćena da se čovečanstvo čipuje i da će zato oni koji su nedavno umrli a prethodno su vakcinisani protiv koronavirusa, emitovati blutut signal direktno iz groba.
Ruski napad na Ukrajinu praćen je velikim brojem dezinformacija i manipulacija na društvenim mrežama. Neke za cilj imaju širenje propagande, neke sakupljanje klikova i pratilaca, ali za mnoge tvrdnje nije moguće na prvi pogled shvatiti da su u pitanju laži. Ipak, ima i očigledno lažnih snimaka i fotografija na koje se ljudi ipak „pecaju“. Na primer, jedan je slučaj videa za koji se tvrdi da je nastao u Ukrajini, iako je na snimku leto, dok je drugi slučaj scene iz serije „Game of Thrones“ za koju su neki poverovali da je nastala na periferiji Kijeva.
Nakon što je početkom januara portal Srpskog telegrafa, Republika, naseo na satiričnu vest sajta Zicer da su Srbi u Australiji u znak revolta zbog Novaka Đokovića ispekli kengura na ražnju, ovoga puta se to desilo Alo-u. Tabloid je preneo „vest“ da Crna Gora šalje desetoro vojnika u Ukrajinu, od čega je troje njih gej. U pitanju je još jedan šaljivi tekst sa Zicera koji je na Alo-u poneo naslov „Pakleni plan Crne Gore: Zbog Rusije šalju GEJ vojnike u Ukrajinu“.
Na Fejsbuk stranici Pretjerivač iz Hrvatske objavljena je obrada Diznijevog crtanog filma „Čarobni frulaš“ koja je uzburkala region. U originalnoj verziji, frulaš svojom svirkom isteruje hiljade pacova iz kraljevstva Hamelin, a u verziji Pretjerivača frulaš je zapravo pevač Marko Perković Tompson koji svira četničku pesmu pacovima da bi ih na prevaru izveo iz Knina, pri čemu se aludira da su pacovi - Srbi. Iako je bilo potrebno nekoliko minuta da ustanove da je reč o satiričnoj Fejsbuk stranici, tabloidi u Srbiji i regionu su se „upecali“ i iskoristili ovo za dizanje panike zbog „ustaškog ludila“.
Nedeljnik NIN je u izdanju od 14. maja „citirao“ ministra zdravlja Zlatibora Lončara: „Ne razumem ove napade na Danila, pa svaki čovek sigurno ima neku fotografiju na kojoj oduševljeno grli nekog pevača ili sportistu ili vođu kriminalnog klana“. Lončar, međutim, ovo nije rekao, a njegova navodna izjava potiče sa satiričnog naloga na tviteru. Glavni i odgovorni urednik ovog nedeljnika Milan Ćulibrk za Raskrikavanje kaže da je napravljena greška i da će se zbog nje izviniti čitaocima.