Konspirativni portal Nulta tačka manipulativno je je predstavio slučaj irskog profesora Enoka Burka, tvrdeći da je uhapšen zbog „vere u Boga” i odbijanja da „indoktriniše decu u LGBTQ ideologiju”. Prava pozadina ove priče daleko je složenija. Burk se, naime, našao iza rešetaka ne zbog svojih verskih uverenja, već zbog nepoštovanja sudskih naloga. Burk je zbog incidenata i ponašanja izazvanog zahtevom direktorke škole da za jednog učenika nastavnici počnu da koriste nebinarnu zamenicu, suspendovan. Međutim, ignorisao je tu odluku što je rezultiralo sudskom zabranom prilaska školi. Žalba koju je podneo povodom suspenzije odbijena je, a sud je potvrdio njenu legitimnost. Nakon što je više puta ignorisao sudske zabrane i uporno dolazio na imanje škole, završio je u zatvoru – treći put u dve godine.
Nedelju uoči Parade ponosa u Beogradu desničarski portali obeležavaju tekstovima protiv tzv. LGBT ideologije - roditeljima poručuju da pripaze jer se „drag kraljice spremaju da uče vašu decu u školama”. Povod za ove netačne tvrdnje je vest da će jedan od gostiju Prajda biti političar iz Stokholma Jan Jonson, poznat po tome što je, kostimiran kao dreg kraljica, čitao deci priče u okviru jedne kampanje protiv mržnje i netolerancije u Švedskoj. Sudeći po najavljenim novinama, škole u Srbiji su daleko od ovakve promocije različitosti i ljudskih i manjinskih prava. Umesto toga, najpre će se učenicima jačati nacionalni (srpski) identitet, kroz tzv. nacionalne čitanke čije su uvođenje u školski program ovih dana desničarski i prorežimski portali jednoglasno pozdravili.
U pojačanim naporima da odbrane vlast od protesta protiv iskopavanja litijuma, čini se da novinari tabloida češće nego inače prate gostovanja aktivista, novinara i stručnjaka na televizijama N1 i Nova S, čije reči potom izvrću ne bi li dokazali da protesti nemaju veze s ekologijom već sa rušenjem predsednika Srbije Aleksandra Vučića. Poslednjih nedelja smo više puta zabeležili slučajeve u kojima su izjave sagovornika ovih televizija prenete na portalima tabloida, ali tako da su izvučene iz konteksta, bez delova u kojima se kritikuje vlast, ili im se imputira nešto što nisu rekli. Jučerašnji dan bio je posebno plodan za ovakve manipulacije – zabeležili smo ih čak tri, nakon tri TV gostovanja.
Portal Informer je u jučerašnjem tekstu ponovo koristio novi montirani isečak iz emisije televizije N1 da bi dokazao „navodni očaj” u kojem se našla „tajkunska N1”, nakon gostovanja programskog direktora Demostata Zorana Panovića. U snimku su isečene sve Panovićeve reči koje su kritikovale aktuelnu vlast, dok je njegovo mišljenje da „vlast ima jako dobre pozicije u svetu, i na Istoku i na Zapadu”, Informer interpretirao kao tvrdnju da „Vučić ima dobre pozicije u svetu, Rusija je uz njega”. Čitav tekst, kao i manipulativni snimak, potekli su sa X profila „Detektor laži”, koji svakodnevno objavljuje sadržaje koji glorifikuju vlast i targetiraju opoziciju, a koje tabloidi često koriste kao izvor za kreiranje vesti.
U roku od samo 16 minuta, portali Alo, Novosti i Informer objavili su gotovo identične tekstove koje potpisuju kao svoje. U njima se nalazi isečak od 38 sekundi iz emisije „Dan uživo” sa televizije N1, gde je gostovao stručnjak za politički marketing Igor Avžner, kritički analizirajući dijalog predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa građanima u Malom Zvorniku. Tabloidi tvrde da su Avžner i voditeljka N1 saglasni da „nijedan političar u regionu ne uživa toliku podršku naroda kao Aleksandar Vučić”. Izostavili su međutim sve kritičke komentare koje je Avžner izneo tokom gostovanja. Između ostalog, on misli da Vučićev nastup u Malom Zvorniku ukazuje na to da mu je rejting u slobodnom padu i da je taj nastup političko vaganje. Takođe, Avžner je rekao da bi sličan pristup mogao da zamisli i kod predsednika Republike Srpske, Milorada Dodika, što je rečenica koja je takođe izostavljena u manipulativnom video-snimku prorežimskih tabloida.
U današnjem štampanom izdanju tabloida Informer objavljen je demanti kompanije Rio Tinto, koja odbacuje optužbe da ne vodi računa o svojim bušotinama i sada već zagađuje okolinu u Srbiji. Konkretne optužbe iznela je Marijana Petković iz udruženja „Ne damo Jadar” u viralnom video-snimku, u kojem prikazuje istražnu bušotinu u dolini Jadra koja je okružena područjem na kojem vegetacija ne raste. Informer, u ilustraciji svog teksta, prilaže fotografiju koju je dostavio Rio Tinto, navodno iz aprila 2024. godine, na kojoj su „usevi neometano rasli i bili u dobrom stanju”. Međutim, pored te fotografije, priložena je i jedna snimljena iz ptičje perspektive, koja prikazuje iskopinu okruženu nepreglednim zelenim horizontom. Autorstvo ove fotografije nije navedeno, niti je objašnjeno šta ona predstavlja, a na nju se Informer u tekstu ne poziva. U takvom kontekstu, fotografija deluje prilično manipulativno, s obzirom na to da je na njoj zapravo lokacija probnog rudnika grafita „Vittangi Graphite Project”, koji pripada kompaniji Talga.
Pojedini tabloidni portali su u utorak objavili tekstove u čijem fokusu je fotografija ministra spoljnih poslova Bosne i Hercegovine Elmedina Konakovića, koji se moli u džamiji s podignutim prstom prema nebu. On je tada, po rečima tabloida, „pokazao simbol Islamske države neskrivajući svoju ideologiju i svoje želje da od BiH napravi ISIS”. Međutim, podizanje kažiprsta kod pripadnika islama simbolizuje „jednoću Boga” i predstavlja deo molitve. Predsednik Vrhovnog sabora Islamske zajednice Srbije, Muhamed Hamdi Jusufspahić za Raskrikavanje kaže da taj znak nikako ne može biti tumačen kao ekstremistički. Medijska hajka na bosanskohercegovačkog ministra usledila je nakon što je dan ranije potpredsedniku Vlade Srbije, Aleksandru Vulinu, onemogućeno da doleti u Prebilovce, gde se obeležava 83. godišnjica od zločina nad srpskim stanovništvom u Drugom svetskom ratu.
Portal Večernjih novosti je kasno sinoć objavio tekst od svega 36 reči i dve fotografije, koji su ubrzo preneli i Alo i Informer, potpisavši ga kao svoj. U ovom vrlo kratkom tekstu tvrdi se da su stranke umešane u proteste protiv litijuma isključivo zbog „političke borbe protiv Vučića”. To dokazuju fotografijom sa Instagram profila stranke Zajedno gde se vidi da ova stranka sponzoriše objavu u vezi sa protestima. Međutim, Instagram sponzorstva nisu dokaz sponzorisanja protesta, to je uobičajena praksa u digitalnom marketingu koja se koristi za povećanje vidljivosti objava. Stranka Zajedno se i pre ovih protesta oglašavala i aktivno angažovala protiv iskopavanja litijuma u Srbiji.
Emisija stara gotovo dva meseca poslužila je da dva dana zaredom televizija Pink i nekoliko prorežimskih tabloida optužuju zamenicu glavnog urednika FoNeta Tamaru Skrozzu da je poručila da je Vučiča „trebalo ubiti u noći između 5. i 6. oktobra 2000”. Ne samo da to ova novinarka nije izgovorila, nego u čitavoj emisiji aktuelnog predsednika Aleksandra Vučića nije ni spomenula. U razgovoru za Raskrikavanje je najavila tužbe protiv medija koji su objavili ove optužbe.