„U Rusiji je donet zakon da žena koja doživi silovanje ima pravo da ubije silovatelja bez krivične odgovornosti. Broj silovanja se smanjio za 43 odsto u Rusiji”, tvrdi odbornik u Skupštini Grada Beograda, Saša Borojević u video snimku koji je nedavno podelio na svom Fejsbuk profilu. Ipak, nije istina da Rusija ima taj zakon, a u ovoj zemlji je poslednjih godina zabeleženo čak nekoliko slučajeva u kojima su upravo žrtve silovanja i nasilja bile predmet policijske istrage zbog sumnji da su one počinile krivično delo.
Mediji u Srbiji nedavno su masovno izveštavali da je srpski džudista (džudoka) Nemanja Majdov suspendovan na pet meseci jer se prekrstio tokom takmičenja na Olimpijskim igrama u Parizu. Međutim, Internacionalna džudo federacija (IJF) je izdala saopštenje u kome je navedeno da je Majdov zaista optužen za „pokazivanje jasnog religijskog znaka prilikom ulaska na borilište”, ali i za odbijanje da se pokloni protivniku nakon meča, kao i za skidanje džudogija na borilištu. IJF je takođe podsetila da je Majdov u prošlosti već bio upozoren zbog sličnih prekršaja, te da je 2018. i 2022. godine bio opomenut da bi mogao biti sankcionisan. Po njihovim rečima, sportista nijedno od tih upozorenja nije osporio, te smatraju da nije tačno da nije bio upoznat sa pravilima koja zabranjuju isticanje bilo kakvih religijskih, političkih ili etničkih znakova na borilištu u džudou.
Novosadski portal Luftika je juče preneo vest da je Mokra Gora proglašena za „najbolje turističko selo na svetu”, ne navodeći da je ovo priznanje Mokra Gora stekla još 2021. godine, zajedno sa još 44 sela iz 32 zemlje, prema izboru Svetske turističke organizacije Ujedinjenih nacija. Drugi portal, Blic žena, u naslovu navodi da je srpsko selo „zvanično proglašeno za najbolje i najlepše na svetu”, iako te kategorije u izboru nema.
Ubistvo tri devojčice u Velikoj Britaniji i ranjavanje više dece i odraslih izazvalo je talas nasilnih protesta u više gradova ove ostrvske države. Po svemu sudeći, proteste su inicirale antimigrantske grupe nakon što su se na društvenim mrežama pojavile spekulacije da je za zločin odgovoran liegalni migrant. Policija je uhapsila mladića osumnjičenog za ubistva i, sa namerom da suzbije proteste, otkrila njegov identitet i detalje da je rođen u Velikoj Britaniji. Sve ovo nije sprečilo srpski portal Srbin.info da ipak objavi tekst u kome tvrdi da je „ilegalni migrant” počinio ova ubistva.
Nakon jučerašnjeg predstavljanja električnog automobila „fijat grande panda” u Kragujevcu, najavljeno je da će proizvodnja ovog modela početi za dva meseca u tom gradu. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je tokom svečanosti izjavio da je Srbija jedina zemlja „u ovom delu Balkana” koja proizvodi električne automobile. Nekoliko domaćih i regionalnih medija nakon toga je izvestilo da će „fijat grande panda” biti prvi električni automobil proizveden na Balkanu. Međutim, već tokom sedamdesetih godina 20. veka u Grčkoj se proizvodio električni automobil „enfild 8000”. Fabriku za električne automobile na Balkanu ima i Hrvatska.
Američki milijarder i osnivač Majkrosofta, Bil Gejts, česta je meta raznih teorija zavere, koje su uglavnom podstaknute njegovim ulaganjima u vakcine, alternativne načine ishrane, te usporavanje klimatskih promena. Domaći portali Nulta tačka i Srbin info nedavno su objavili jedan video proizvodnje mleka od larvi za ishranu ljudi uz tvrdnje da je Gejts najavio novu „mlečnu alternativu” pod nazivom „EntoMilk”. Video je star skoro šest godina i reč je o proizvodu kompanije koja više nije aktivna i koja nema veze sa Bil Gejtsom.
Poznati teoretičar zavere i kandidat za odbornika na listi SNS-a na predstojećim beogradskim izborima, Saša Borojević, tvrdi da je pripadnicima LGBT populacije zabranjeno da budu dobrovoljni davaoci krvi. Iz Instituta za transfuziju krvi za Raskrikavanje negiraju ove tvrdnje i objašnjavaju da na izbor davalaca krvi ne utiče seksualna orijentacija. Svaki potencijalni davalac mora da popuni upitnik sa nizom pitanja o zdravstvenom stanju i rizičnom ponašanju, i svako ko ispunjava propisane uslove, može da donira krv.
Opusu stvari zbog kojih se buni i negira, poznati teoretičar zavera Saša Borojević pridružio je i klimatske promene. Ovaj trenutni kandidat za odbornika na predstojećim beogradskim izborima na listi SNS-a, na svom Fejsbuk profilu tvrdi da ne postoje klimatske, već vremenske promene, te da je Milutin Milanković to objasnio. Osim što teorija Milutina Milankovića ne može da objasni trenutno rapidno globalno zagrevanje (koje je jedan od pokazatelja promena klime), naučni dokazi ukazuju da klimatske promene postoje, a manifestuju se porastom prosečne temperature na Zemlji, otapanjem leda i snega, kao i povećanjem nivoa mora.
Priča o američkoj državljanki Džin sa Long Ajlenda ilustrativan je primer tabloidnog utrkivanja portala koji teže da imaju klikabilnije i zanimljivije tekstove od ostalih. Nakon što su naši mediji tekst više puta preneli u njemu je glavna junjakinja ostarila 20 godina i promenila ime. Dodate su takođe i netačne stvari, da začine priču. Raskrikavanje je među tim tekstovima, primetilo i onaj portala Republika koji deluje kao da je manipulisan veštačkom inteligencijom.