Nakon što je sud juče odbio zahtev odbrane da iz dokaza izbaci izveštaje mobilne telefonije koji pokazuju da su neki okrivljeni u vreme ubistva bili na licu mesta, odbrana je danas iznela novi zahtev u vezi sa spornim izveštajima. Naime, advokati osporavaju da CD diskovi, trake i USB stik sa zapisima mobilne komunikacije uopšte postoje zbog čega traže da oni fizički budu doneti u sud.
Sudsko veće u postupku za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije odlučilo je danas da iz dokaznog materijala ne izbacuje dokumentaciju o mobilnoj komunikaciji koja pokazuje da su pojedini okrivljeni u vreme Ćuruvijnog ubistva bili blizu haustora gde je u njega ispaljeno 12 metaka. Reč je o ključnim dokazima na kojima se temelji optužnica, a odbrana je ranije tražila da budu izbačeni pod obrazloženjem da su pribavljeni protivzakonito.
NUNS je tokom protekle godine zabeležio porast napada na novinare, rečeno je danas na predstavljanju izveštaja o stanju slobode medija i bezbednosti novinara u Srbiji, u kome se, između ostalog, podseća i na nekoliko napada na redakciju KRIK-a.
Nakon skoro dve godine od prvih najava, danas je počeo da se emituje signal televizije Juronjuz preko Telekomovih digitalnih platformi, a krajem meseca se očekuje da ova televizija startuje sa svojim programom. Juronjuz u Srbiji je u stopostotnom vlasništvu državnog Telekoma, a tvrdi se da će uređivačka politika biti prepuštena kompaniji Juronjuz sa sedištem u Francuskoj.
Diskreditacija svedoka bila je glavna aktivnost odbrane na današnjem suđenju za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije. Komentarisani su iskazi više od 40 svedoka, a za mnoge od njih se moglo čuti da su „beskorisni“, „nekompetentni“, „pristrasni“, pa i psihički oboleli.
Srbija se našla na 93. mestu od 180 zemalja na najnovijoj listi medijskih sloboda međunarodne organizacije Reporteri bez granica (RSF) i svrstava se u „problematična okruženja za medijske slobode”. Od naših suseda, niže rangirane od Srbije su Crna Gora i Bugarska. Reporteri podsećaju na „drakonski” zaključak Vlade koji je donet zbog krize izazvane virusom korona, a pod kojim je uhapšena novinarka Ana Lalić. Napominju da je Apelacioini sud vratio na početak suđenje za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije, a najveći pomak vide u donošnju osuđujuće presude okrivljenima za paljenje kuće novinara Milana Jovanovića.
Suđenje za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije nastavlja sa svojom „sporom“ fazom. I danas, kao i prethodnih nekoliko suđenja, okrivljeni i njihovi advokati komentarisali su iskaze dvadesetak svedoka, od više od sto kolko ih je svedočilo dosad u ovom postupku. Najbitniji danas bio je iskaz Milorada Ulemeka Legije na kome se umnogome bazira i sama optužnica. Odbrana tvrdi da je njegovo svedočenje - koje indirektno optužuje Radomira Markovića i njegove saradnike za ovo ubistvo - bazirano na njegovim zaključcima i razmišljanjima, a ne na činjenicama.
Javni servis RTS planira da potroši više od 42 miliona dinara za oglašavanje svojih programa u tridesetak novina i internet portala. To možda i ne bi bilo problematično da među njima nema i tabloida koji svakodnevno šire lažne vesti i krše Kodeks novinara Srbije. Ipak, to RTS ne vidi kao problem. Za Raskrikavanje iz PR službe navode da se u odabiru partnera kod koga će se oglašavati vode isključivo „poslovnim kriterijumima“, a da je za poštovanje Kodeksa nadležan Savet za štampu.
Građevinska kompanija „Milenijum tim” tužila je lokalne portale Info Vranjske i Jug Press, kao i Danas i N1 tražeći od njih ukupno 800.000 evra odštete - 100.000 evra po tužbi - zato što su prenosili izjave opozicionih političara sa konferencija za medije, ili njihova saopštenja. U spornim izjavama funkcioneri Narodne stranke su optuživali „Milenijum tim” za koruptivne poslove, a mediji, koji su uglavnom prenosili agencijske vesti, tuženi su jer nisu zvali kompaniju za komentar.