„ŠOKANTAN DOKAZ O OPASNOSTI VIRUSA: Širi se vazduhom, a evo koliko se zadržava na telefonima i novčanicama” objavile su Večernje novosti uz objašnjenje da „virus koji izaziva Covid-19 može da bude infektivan na površinama kao što su novčanice, ekrani telefona i nerđajući čelik i do 28 dana” pozivajući se na nedavno objavljeno istraživanje. Večernje novosti su međutim svojim čitaocima prećutale da je istraživanje sprovedeno u laboratorijskim uslovima - u mračnoj prostoriji pod kontrolisanim temperaturama i vlažnošću vazduha, te da virus u realnim uslovima ima male šanse da preživi tako dugo.
Nakon što su predsednik Aleksandar Vučić i premijer Kosova Avdulah Hoti u Vašingtonu potpisali niz sporazuma, i usaglasili se o ekonomskoj normalizaciji, američki Stejt Dipartment je preneo Trampove pohvale i Vučiću i Hotiju na „hrabrosti da finaliziraju“ ove sporazume. Alo je, međutim, odlučio da ignoriše pohvale Hotiju, pa je naslov u ovom tabloidu glasio „Tramp: Vučić je pokazao izuzetnu hrabrost“.
Belorusija je zemlja stabilne ekonomije, niske nezaposlenosti, besplatnog školstva i zdravstva, i sve to zahvaljujući predsedniku Lukašenku koga opozicija pokušava da svrgne protestima režiranim iz inostranstva - ovo je suština teksta koji je u utorak objavljen u Večernjim novostima, tradicionalno naklonjenim predsedniku Aleksandru Lukašenku, inače velikom prijatelju zvanične Srbije. Da je situacija daleko od idealne - zbog čega se na kraju krajeva i masovno protestuje ovih dana u Belorusiji - objašnjava za Raskrikavanje beloruski novinar Franak Viačorka, koji je analizirao pet netačnih i manipulativnih tvrdnji Večernjih novosti.
„Opšti juriš na predsednika Srbije - KRIVAC SVIMA ZA SVE!” - poruka je koja se u četvrtak pojavila na naslovnoj strani Srpskog telegrafa, dok na prvim stranama, ovaj prorežimski tabloid navodi 12 oblasti u kojima „šta god Vučić uradio ili ne uradio, rekao ili prećutao, nemoguće je da ne dobije packe od dežurnih kritičara”. Međutim, pored preuveličanog predstavljanja Vučića kao „mete” svih kritičara - od vakcine za Covid-19, preko sportskih rezultata, do džempera koji nosi, Srpski telegraf je u tekstu izneo i nekoliko netačnih tvrdnji koje je Raskrikavanje analiziralo.
Gledaoci jučerašnjih vesti Pinka i Studija B mogli su da čuju samo pozitivan ugao posete premijerke Brnabić i ministra zdravlja Novom Pazaru. Ove televizije prenele su da je novopazarska Opšta bolnica „najopremljenija bolnica u Srbiji”, da su premijerka i ministar doneli još opreme, da je situacija „pod kontrolom”, kao i da će zaposliti još medicinskih radnika. Za sve te gledaoce ostalo je jasno - prethodnih dana lekari, zdravstveni radnici i građani Novog Pazara i okoline širili su dezinformacije o nedostaku medicinske opreme.
„Pokret za slobodu i nezavisnost“, antimigrantska Fejsbuk stranica koju trenutno prati preko 30.000 ljudi, podelila je 8. maja vest o tome da je u vozu kod Vladičinog Hana pronađeno 140 ilegalnih migranata koji su, kako se navodi, „odmah dobili besplatan smeštaj, hranu, odeću“. Ovo je izazvalo komentare poput „A sirotinja u Srbiji gladna i žedna“ i „Ubiti skotove“. Pomenuta stranica je, inače, jedna od onih koje propagiraju teoriju da vlast koristi krizu oko koronavirusa da tajno naseli migrante. Vest koju su podelili je, međutim, stara - potiče iz decembra 2019. godine.
Poslednjih dana se na domaćim društvenim mrežama pojavio video-snimak protesta iz Poljske koji je navodno organizovan protiv obavezne vakcinacije. Video je preneo i portal Srpskog telegrafa, Republika.rs, komentarišući kako drugi mediji to ne smeju da prenesu. Ipak, video nema nikakve veze s vakcinama - jedina istina je da je u njemu reč o protestima u Poljskoj, ali su se ticali reforme pravosuđa, a sam video je nastao još u julu 2017. godine.
Kao što smo već nekoliko puta pisali, istovremeno sa korona virusom, širi se i broj antimigrantskih tekstova, a narativu da se u sred pandemije više pomaže migrantima, nego građanima Srbije obično služe stare i lažne vesti. Portali Vestinet.rs i Pravda su tako stare vesti o migrantima iz prethodnih godina, objavili kao nove vesti. Dok je portal Vestinet nedavno iskoristio tekst o navodnom švercu migranata, portal Pravda piše o porodici Nuri iz Avganistana koja je dobila srpsko državljanstvo, što se zaista desilo, ali 2018. godine.
„Jedino sredstvo koje je prema smernicama Evropske agencije za kontrolu i preventivu bolesti 100 % učinkovito i deluje protiv virusa korone (...) jeste razblaženi rastvor natrijum-hipohlorida, a jedino postrojenje u jugoistočnoj Evropi koji se bavi proizvodnjom tog rastvora jeste firma Sigma u Crvenki“, piše Tanjug a prenosi RTV. Međutim, niti je natrijum-hipohlorit (koje ovi mediji pogrešno zovu „hlorid“) jedina supstanca koju ova institucija preporučuje, niti je ova firma jedina u Srbiji koja je proizvodi.