Nakon što je Apelacioni sud u Beogradu ukinuo prvostepenu presudu, okrivljenima za paljenje kuće novinara portala Žig info, Milana Jovanovića, počeće da se sudi iz početka. Tako će se sutra pred sudom opet naći bivši predsednik opštine Grocka, Dragoljub Simonović i bivši policajac Vladimir Mihailović. Oni su, zajedno sa Aleksandrom Marinkovićem, koji je u bekstvu, prethodno osuđeni na ukupno 12 i po godina zatvora, ali je tu presudu Apelacioni sud ukinuo krajem decembra prošle godine. Milan Jovanović kaže za Raskrikavanje da očekuje opstrukcije, kao i da ovaj postupak ne doživljava kao svoju ličnu borbu, već kao borbu svih novinara.
U najnovijem izveštaju o stanju medija u Srbiji, međunarodna organizacija Human Rights Watch (HRW) podsetila je na napade na KRIK prošlog marta, kada su provladini tabloidi i poslanici SNS-a povezivali KRIK sa kriminalnim klanom Veljka Belivuka. „Klevete protiv KRIK-a dovele su njihove novinare u opasnost“, ističe HRW. U izveštaju zaključuju da se novinari u Srbiji i dalje suočavaju sa pretnjama, a da nadležni na to slabo reaguju.
Osim lažnih vesti, izmišljenih izjava i montiranih fotografija, prošle godine zabeležili smo i nekoliko problematičnih video-snimaka koji su kružili društvenim mrežama i medijima. Raskrikavanje vam donosi listu od sedam najinteresantnijih video manipulacija kojima smo se bavili.
Apelacioni sud ukinuo je presudu kojom su Dragoljub Simonović i još dvojica osuđeni na ukupno 12 i po godina zatvora zbog paljenja kuće novinara portala Žig info Milana Jovanovića. Ovom odlukom Apelacioni sud suđenje je vratio na početak.
Nakon što je objavljeno da portugalska kompanija „Alpak kapital” postaje većinski vlasnik televizije Euronews, mediji su otkrili da je otac izvršnog direktora „Alpak kapitala” povezan sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom. Promena većinskog vlasnika Euronews-a izazvala je polemike u medijima da će doći do promene uređivačke politike te televizije, koja program emituje na 12 različitih jezika. Ipak, iz Euronews-a i portugalske kompanije demantuju da će biti uticaja na uređivačke slobode.
Pre tri godine, usred noći 12. decembra, novinaru portala Žig info Milanu Jovanoviću iz Grocke zapaljena je kuća, dok su on i njegova žena spavali. U međuvremenu su za to paljenje osuđeni bivši predsednik Opštine Grocka Dragoljub Simonović i još trojica koje čeka zatvor ukoliko Apelacioni sud potvrdi ovu presudu. Ipak, jedan od njih i dalje izmiče pravdi - Aleksandar Marinković koji je okrivljen da je bacio „Molotovljev koktel“ u Jovanovićevu garažu, već dve godine se nalazi u bekstvu. Ni sud ni njegov advokat ne znaju šta je sa njim.
Nakon vesti da Evropska komisija (EK) sledeće godine pokreće panevropsku redakciju u kojoj će među 16 novinskih agencija biti i i Tanjug, negodovala su novinarska udruženja u Srbiji. Pitaju po kom kriterijumu je Tanjug deo takve redakcije s obzirom na reputaciju i objavljivanje dezinformacija. Na slična pitanja Raskrikavanja, iz Evropske komisije kažu da nisu oni birali članice redakcije niti su sastavili konzorcijum od 16 novinskih agencija. „Neke novinske agencije odlučile su da zajedno iznesu predlog i uključile su partnere za koje su verovali da su najrelevantniji za dobijanje podrške EU“.
Danas su u ponovljenom postupku pred Višim sudom u Beogradu za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije na ukupno 100 godina zatvora osuđeni nekadašnji pripadnici Državne bezbednosti. Bivši načelnik Resora državne bezbednosti Radomir Marković osuđen je na 30 godina, načelnik beogradskog centra DB-a Milan Radonjić na 30 godina, pripadnik rezervnog sastava Miroslav Kurak na 20 godina, a inspektor DB-a Ratko Romić na 20 godina.
Danas su u Višem sudu u Beogradu za ubistvo Slavka Ćuruvije osuđena četvorica nekadašnjih pripadnika Državne bezbednosti na ukupno sto godina zatvora, isto kao i u prethodnom postupku. I ovog puta ostalo je nerasvetljeno po čijem nalogu je ovaj novinar ubijen i ko ga je tačno likvidirao. Presuda je gotovo identična kao i prethodna koja je oborena - sud i dalje tvrdi da ga je ubila nepoznata osoba. Na potezu je Apelacioni sud, koji će ovu presudu ili potvrditi ili preinačiti - izmeniti visinu zatvorskih kazni ili osloboditi jednog ili više optuženih.