„DOKAZ CRNO NA BELO! CRTA pre izbora pozvala studente da PROMENE PREBIVALIŠTE - a sad se bune!“, objavili su 23. decembra Informer i Republika optužujući CRTU da je prvo pozvala studente da promene prebivalište kako bi glasali u Beogradu, a da je potom „pompezno saopštila” da su organizovane migracije birača uticale na ishod beogradskih izbora. Ovi portali su prećutali da je CRTA zapravo u jednom svom saopštenju objasnila kako mladi mogu da glasaju na parlamentarnim izborima ukoliko se nalaze izvan mesta prebivališta. To međutim ne znači da mogu da glasaju i za lokalnu vlast u mestu u kome se trenutno nalaze. Sa druge strane, organizovane migracije birača se odnose na privremenu promenu prebivališta birača, kako bi mogli da utiču na rezultate glasanja u drugom gradu ili opštini.
Pojedini domaći portali su nedavno izvestili da „Desanku Maksimović izbacuju iz školskog programa”. To jeste bila ideja pre tri i po godine i izazvala je mnogo pažnje kod javnosti – protestovali su čak i glumci i aktivisti ispred Ministarstva prosvete. Naposletku dela su vraćena na spisak, a iz Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja za Rasrkikavanje su rekli da se ništa u programu od tada nije menjalo.
Ako je do prorežimskih medija, izborni dan u Srbiji protekao je glatko. Tako je sve navode opozicije o krađi glasova, ali i brojne video-snimke koji tome svedoče portal Republika okarakterisao kao laži. Činjenicu da su u beogradskoj Areni glasači iz Bosne i Hercegovine razvrstavani i prevoženi do biračkih mesta, portal Srpskog telegrafa, Republika nazvao je neuspelom aferom. Pišu da naši državljani sa dvojnim državljanstvom imaju pravo glasa, potpuno izostavljajući problematiku u vezi sa potencijalnim glasanjem građana na lokalnim izborima u mestima u kojima nemaju prebivalište.
Video Tajms skvera u Njujorku koji je zatrpan odećom kruži TikTok-om uz komentar da Amerikanci bacaju odeću modne kuće Zara u znak protesta. Kampanja koju je ova modna kuća pokrenula izazvala je revolt kod građana koji tvrde da je to vređanje žrtava rata u Gazi. Ipak, u videu je scena odećom zatrpanog Tajms skvera zapravo veštački generisana i nema veze sa sukobom u Gazi, već je deo kampanje koju je pokrenula onlajn prodavnica iz Velike Britanije sa ciljem da ukaže na problem prekomernog otpada koji proizvodi tekstilna industrija.
Čitateljka Raskrikavanja nam je skrenula pažnju na reklamu koja ovih dana „iskače“ po Jutjub videima, a u kojoj navodno kompanija Gazprom poziva građane Srbije da investiraju u gas i zarade 90.000 dinara mesečno. Iz NIS-a, koji je u većinskom vlasništvu ruske gasne kompanije, za Raskrikavanje navode da je reč o prevari, kao i da su zbog sličnih slučajeva lažnih reklama koje koriste brend Gazproma dosad poneli više od deset krivičnih prijava.
U Srbiji svake godine od raka dojke oboli preko četiri i po hiljade žena, a umre više od hiljadu i po njih, pokazuju zvanični podaci. Rano otkrivanje ove bolesti povećava šansu za potpuno izlečenje. Za pregled grudi, posebno kod žena starije dobi, koristi se mamograf - rendgenski snimak unutrašnjosti grudi. Već nekoliko meseci društvenim mrežama u Srbiji kruže objave u kojima se tvrdi da mamograf izaziva pojavu i širenje tumora, kao i da je ovaj način pregleda ukinut u Švajcarskoj. Ništa od ovoga nije tačno.
Portal Republika je sinoć objavio video snimak preuzet sa Telegrama, u kome se čuje ženski glas kako navodno nudi po 200 evra dvojici muškaraca ukoliko budu glasali za listu „Srbija protiv nasilja”. Sam snimak osim dijaloga, koji je mogao da snimi bilo ko, ne prikazuje ništa više - ne vide se lica aktera, a njihovi glasovi su kompjuterski modifikovani. Drugih dokaza o tome da opozicija zaista kupuje glasove, u snimku nema. Ovaj video nastao je kao kontrateža snimku koji je krajem novembra objavio Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS), a na kome se jasno vidi kako osoba iz SNS-a nudi 9000 dinara za dnevnicu u kol centru uz uslov da se glasa za njih.
Novinari prorežimskih tabloida stali su u odbranu odlazećeg gradonačelnika Aleksandra Šapića koji je prošle subote na novobeogradskom Savskom keju izvređao novinara Dušana Čavića. Navode da je Čavić „provocirao“ a da ga je Šapić „razmontirao“. Prećutkuju, međutim, da je Šapić novinara nazvao „dripčinom“ i „magarcem“.
Sneg koji je u delovima Srbije pao prošlog vikenda, naveo je portal Nulta tačka, da dovede u pitanje postojanje globalnog zagrevanja na koje naučnici godinama upozoravaju. Ipak, to što je sneg pao nije dokaz da globalno zagrevanje ne postoji. Profesor Fizičkog fakulteta u Beogradu, Vladimir Đurđević, objašnjava da globalno zagrevanje ne znači da će sneg nestati odjednom i da više nikada neće pasti, ali utiče na to da ga bude manje, da se brže otapa i da zime traju kraće.