U tabloidima i na društvenim mrežama trenutno je viralan snimak dela večernjeg Dnevnika televizije Nova S u kome voditeljka Jelena Obućina i novinar Željko Veljković pričaju na albanskom jeziku. Kako tabloidi izveštavaju, Dnevnik je emitovan „na dan kada su teroristi koji govore na tom istom jeziku u Račku napali Srbiju”, a dvadesetpetogodišnjica pomenutog događaja obeležena je pre dva dana. Ipak, u pitanju je dezinformacija i manipulacija zastarelim snimkom, pošto je konkretan Dnevnik emitovan 25. maja 2022. godine, kada su Obućina i Veljković izveštavali o festivalu „Merdita, dobar dan” i prilog završili pozdravom na albanskom.
Studija Evropske komisije (EK) iz 2018. godine pokazala je da se 10 odsto bačene hrane na godišnjem nivou u Evropskoj uniji (EU) baca zbog nerazumevanja oznaka o datumu isteka roka za upotrebu. Potrošači ne razlikuju u potpunosti oznake „upotrebiti do” i „najbolje upotrebiti do”, te EK već neko vreme radi na smernicama koje bi unapredile terminologiju, format ili vizuelnu prezentnost ovih podataka na omotima proizvoda u Evropskoj uniji. Domaći mediji su mahom netačno i senzacionalistički pisali o ovoj temi, navodeći da se ukidaju rokovi tajanja namirnica, što je za Raskrikavanje demantovano iz EK.
Šaljivi tekst koji je pre nekoliko dana objavio https://www.mundodeportivo.com/futbol/fc-barcelona/20231228/1002160574/giro-radical-mbappe-acerca-barca.html==španski portal Mundo deportivo govori o tome kako se fudbalski klub Real Madrid povlači iz pregovora da bi dobrovoljno prepustio fudbalera Kilijana Mbapea svom ljutom rivalu Barseloni. Pojedini mediji iz Srbije i regiona, ovu vest preneli su kao realan događaj. Ipak, reč je o potpuno izmišljenoj priči koju je Mundo deportivo objavio 28. decembra na Dan svetih nevinih, sličan prvom aprilu, Međunarodnom danu šale.
Nedavno je portal Republika pohvalio državu i Data centar u Kragujevcu rekavši da je tamo smešten jedini superkompjuter u regionu. Preneli su i reči premijerke Srbije Ane Brnabić da smo „jedina zemlja u svetu koja je dala da se koristi besplatno”. Iako se termin „region” koristi u različitim značenjima u zavisnosti od konteksta, u regionu ove kompjutere imaju Hrvatska, Mađarska, Bugarska i Slovenija. Netačno je i da je superkompjuter samo kod nas besplatan – Iz Hrvatske i Slovenije za Raskrikavanje potvrđuju da se njihovi računari takođe koriste bez naknade u naučne i projektne svrhe.
Godinu i po dana od masakra u ukrajinskom gradu Buči, ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov početkom decembra opet je kazao da spisak poginulih u Buči još nije objavljen, aludirajući na to da je zločin isceniran. Zbog ove izjave ovih dana portali Informer i Sputnjik recikliraju snimak koji navodno dokazuje da su mrtva tela iz Buče zapravo glumci koji se pomeraju dok su na zemlji. Međutim, u pitanju je manipulativni video-snimak koji se već godinu i po koristi kada bi se jednostrano izveštava o bučkom masakru. Na snimku se tela ne pomeraju, a pored našeg portala, ovo su dokazali i mnogi svetski portali za proveru činjenica.
„DOKAZ CRNO NA BELO! CRTA pre izbora pozvala studente da PROMENE PREBIVALIŠTE - a sad se bune!“, objavili su 23. decembra Informer i Republika optužujući CRTU da je prvo pozvala studente da promene prebivalište kako bi glasali u Beogradu, a da je potom „pompezno saopštila” da su organizovane migracije birača uticale na ishod beogradskih izbora. Ovi portali su prećutali da je CRTA zapravo u jednom svom saopštenju objasnila kako mladi mogu da glasaju na parlamentarnim izborima ukoliko se nalaze izvan mesta prebivališta. To međutim ne znači da mogu da glasaju i za lokalnu vlast u mestu u kome se trenutno nalaze. Sa druge strane, organizovane migracije birača se odnose na privremenu promenu prebivališta birača, kako bi mogli da utiču na rezultate glasanja u drugom gradu ili opštini.
Pojedini domaći portali su nedavno izvestili da „Desanku Maksimović izbacuju iz školskog programa”. To jeste bila ideja pre tri i po godine i izazvala je mnogo pažnje kod javnosti – protestovali su čak i glumci i aktivisti ispred Ministarstva prosvete. Naposletku dela su vraćena na spisak, a iz Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja za Rasrkikavanje su rekli da se ništa u programu od tada nije menjalo.
Ako je do prorežimskih medija, izborni dan u Srbiji protekao je glatko. Tako je sve navode opozicije o krađi glasova, ali i brojne video-snimke koji tome svedoče portal Republika okarakterisao kao laži. Činjenicu da su u beogradskoj Areni glasači iz Bosne i Hercegovine razvrstavani i prevoženi do biračkih mesta, portal Srpskog telegrafa, Republika nazvao je neuspelom aferom. Pišu da naši državljani sa dvojnim državljanstvom imaju pravo glasa, potpuno izostavljajući problematiku u vezi sa potencijalnim glasanjem građana na lokalnim izborima u mestima u kojima nemaju prebivalište.
Video Tajms skvera u Njujorku koji je zatrpan odećom kruži TikTok-om uz komentar da Amerikanci bacaju odeću modne kuće Zara u znak protesta. Kampanja koju je ova modna kuća pokrenula izazvala je revolt kod građana koji tvrde da je to vređanje žrtava rata u Gazi. Ipak, u videu je scena odećom zatrpanog Tajms skvera zapravo veštački generisana i nema veze sa sukobom u Gazi, već je deo kampanje koju je pokrenula onlajn prodavnica iz Velike Britanije sa ciljem da ukaže na problem prekomernog otpada koji proizvodi tekstilna industrija.