Satelitska fotografija otkriva misteriozna vrata na Antarktiku, objavio je juče Informer na svom portalu. Ovo je još jedna od mnogo teorija zavere koje godinama kruže u vezi sa Antarktikom, a ovog puta potekla je sa Reditovog kanala namenjenog upravo konspirativnim sadržajima. Međutim, detaljnom analizom navodnih vrata, na programu Gugl ert, vidi se da ona imaju veoma glomazne dimenzije, širine oko 30 metara, kao i da u okolini postoji podosta objekata koji na njih liče, a nisu vrata.
Dinko Gruhonjić, profesor Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, opet je ovih dana meta uvreda i pretnji zbog oštrijih i kritičnijih stavova prema nacionalizmu u Srbiji, koje često iznosi u javnosti. Zbog njegovog navodnog govora mržnje podneta je i krivična prijava protiv njega, a u osude su se uključili svi – tabloidi, ultradesničarski pokreti, bivši direktor BIA, pa čak i Studentski parlament fakulteta na kome radi. A sve zbog jednog manipulativno izrezanog snimka starog gostovanja u kome je Gruhonjić, između ostalog, pomenuo i komandanta koncentracionog logora Jasenovac Dinka Šakića, rekavši da ima lepo ime kao on. U pitanju je video koji menja suštinu Gruhonjićevog poređenja sa Šakićem – Gruhonjić je zapravo rekao da mu nije jasno zašto mu neistomišljenici daju pseudonime, kada već njegovo pravo ime zlobno mogu povezati sa zloglasnim Šakićem.
Problem migracije birača, odnosno organizovane promene prebivališta građanima, kako bi mogli da glasaju u opštini u kojoj je to potrebno, kulminirao je na nedavnim izborima. U susret beogradskim, novosadskim i drugim lokalnim izborima opet se javljaju sve češći dokazi da sa ovakvom praksom vlast namerava da nastavi. Tako su pojedine stranke prethodnih dana ukazale na povećan broj prijavljenih glasača u Novom Sadu gde se ove godine očekuju lokalni izbori. Informer svojom manipulativnom matematikom dokazuje da je „žuta vlast” povećavala birački spisak u doba vlasti Demokratske stranke u tom gradu i samim tim „krala” izbore organizovanim dovođenjem birača. Dokaze za to, ipak, ne iznose.
Oduzimanje troje dece jednoj majci u Novom Sadu izazvalo je veliko uznemirenje javnosti prethodnih nedelja, prouzrokovalo niz protesta, ali i otvorilo mesta za brojne teorije zavera i dezinformacije. Neke od tih teorija pojavile su se i na samim protestima, poput onoga da je Centar za socijalni rad zapravo decu kidnapovao da bi se ona „prodala” u Ameriku ili u neke skandinavske zemlje. To se prelilo i na portale, pa je tako https://web.archive.org/web/20240312115328/https://borbazaistinu.rs/mafijaska-drzava-otima-i-prodaje-nasu-decu/==Borba za istinu pisala da je na sajtu američke ambasade u Srbiji svojevremeno pisalo da se za usvojeno dete plaća 50.000 evra. Iz Ambasade SAD u Srbiji ovo demantuju i napominju da je finansijska nadoknada strogo zabranjena kod međunarodnog procesa usvajanja dece.
Srpska napredna stranka optužila je aktivistu gupe „Sviće” Nikolu Ristića da je fizički napao njihovu aktivistkinju Jelenu Milosavljević pre dva dana u Beogradu. Njih dvoje susreli su se nakon što je Ristić presreo Milosavljević i njenog kolegu koji su popisivali stanare jedne zgrade. U objavljenom snimku na mrežama se taj napad ne vidi, kao ni u sirovom, nemontiranom, snimku koji je Ristić dostavio našoj redakciji. To ipak nije sprečilo tabloide da ovih dana Ristića nazivaju batinašem i nemačkim plaćenikom.
Danas je 21 godina od ubistva premijera Zorana Đinđića, što je Informer video kao zgodnu priliku da zaradi što više klikova naslovom „Misterija bez odgovora dve decenije: Kako su povezana ubistva Đinđića i švedske ministarke“. Odgovor je jednostavan - nikako nisu povezana, niti se do kraja teksta razjašnjava o kakvoj misteriji govore.
Veliki broj domaćih portala je preneo kako je Srbija druga u Evropi po najnižoj ceni struje. Ova informacija je potekla od ministarke rudarstva i energetike Dubravke Đedović Handanović koja je početkom marta u intervjuu za Politiku izjavila da prema HEPI-ju (Indeksu cene energije u domaćinstvu), jedino Budimpešta ima jeftiniju struju od Beograda. Međutim, to nije potpuno tačno jer podaci HEPI-ja pokazuju da je Srbija na trećem mestu, iza Ukrajine i Mađarske. Ova baza izostavlja i nekoliko evropskih zamalja u kojima je cena struje prema prošlogodišnjim istraživanjima bila jeftinija u odnosu na Srbiju.
Više provladnih medija je „ekskluzivno“ objavilo da najnoviji izveštaj OEBS-ove Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) pokazuje da su izbori u Srbiji bili regularni, te da je „stavljena tačka na malverzacije opozicije“, koja je ukazivala na neregularnosti nedavno održanih parlamentarnih izbora. Isto tumačenje ima i vlast kao i premijerka Ana Brnabić. Uprkos ovakvim tvrdnjama provladinih medija, OEBS-ova posmatračka misija je u izveštaju konstatovala da je na parlamentarnim izborima u Srbiji itekako bilo neregularnosti - uočili su kupovinu glasova, fotografisanje izbornih listića, nelegalne uticaje na birače. Kažu i da je kampanjom dominirao Aleksandar Vučić koji nije bio kandidat ni za jednu funkciju.
Britanski magazin „The Economist“ preporučuje incest, tvrdi sajt Nulta tačka u senzacionalističkom naslovu. Reč je o još jednom u nizu tekstova kojim ovaj portal sugeriše da nam sa Zapada dolaze samo „bolesne“ stvari, služeći se pritom preterivanjima i manipulacijama. Šta je u stvari rečeno u ovom kontroverznom tekstu ovog lista?