Snimak divlje svinje koja napada snoubordere nije sa Jahorine, već iz Japana
29.01.2024. Stefan Kosanović Foto: Commons Wikimedia/Michael Gabler
Video-snimak na kom divlja svinja napada snoubordere u podnožju ski staze, koja se navodno nalazi na Jahorini, postao je viralan na Instagramu i broji preko 2,5 miliona pregleda. Na snimku se čuje muški glas koji na bosanskom „navija” da divlja svinja udari snoubordere. Međutim, u pitanju je video objavljen pre tri dana na Instagram profilu Branka Sančanina, koji je dodao naraciju snimku nastalom pre oko godinu dana u Japanu – ne na Jahorini. Nekoliko portala iz regiona je danas ovaj snimak prenelo kao da je u pitanju realan događaj koji se odvio u Bosni i Hercegovini.
Portali Dnevno.hr i Slobodna Bosna izvestili su o navodnom incidentu koji se desio u zimskom sportsko-rekreativnom centru Jahorina i u svoje tekstove priložili snimak sa Fejsbuk grupe „Made in Bosnia” na kom divlja svinja napada snoubordere. Ovi portali pišu da je više začuđujuća reakcija muškarca koji se u videu čuje nego sam napad divlje svinje – ali izostavljaju bitan detalj sa kraja snimka.
Divlja svinja u jednom trenutku prolazi pored table na kojoj je ispis na japanskom jeziku, što ukazuje na to da snimak verovatno nije nastao u Bosni i Hercegovini.
Tabla na japanskom
Pretragom ključnih reči na engleskom jeziku – wild boar (divlja svinja) i snowboard (snoubord) – dobija se niz medijskih članaka iz februara prošle godine koji izveštavju o napadu divlje svinje na snoubordere u japanskom skijaškom odmaralištu u Mjoku (Myoko).
Snimci iz drugih uglova prikazuju još ispisa na japanskom jeziku.
Na instagram profilu Branko Sančanin je pored pomenutog snimka, koji je postao viralan, u poslednja tri dana objavljeno je još nekoliko šaljivih videa u kojima je među akterima i divlja svinja. Redakcija Raskrikavanja pokušala je da stupi u kontakt sa Sančaninom, ali do pisanja ovog teksta nismo dobili odgovor.