Sudsko veće u postupku za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije odlučilo je danas da iz dokaznog materijala ne izbacuje dokumentaciju o mobilnoj komunikaciji koja pokazuje da su pojedini okrivljeni u vreme Ćuruvijnog ubistva bili blizu haustora gde je u njega ispaljeno 12 metaka. Reč je o ključnim dokazima na kojima se temelji optužnica, a odbrana je ranije tražila da budu izbačeni pod obrazloženjem da su pribavljeni protivzakonito.
Fotografije bajkovitih pejzaža, stvarnih ili fotošopiranih, slike dece i životinja, siromašnih ili ljudi u kolicima, scene iz života u uređenim zemljama, izmišljeni ali zapaljivi citati političara, posebno Vučića i njegovih saradnika - čini se da su neke od dobitnih kombinacija na društvenim mrežama koje garantuju veliki broj lajkova i komentara. Raskrikavanje donosi nekoliko fotografija koje se ovih dana „vrte“ po Tviteru, a koje su ili montaža ili su stavljene u netačan kontekst. Iako je par klikova dovoljno da se one provere, mnogi su poverovali da su one autentične.
NUNS je tokom protekle godine zabeležio porast napada na novinare, rečeno je danas na predstavljanju izveštaja o stanju slobode medija i bezbednosti novinara u Srbiji, u kome se, između ostalog, podseća i na nekoliko napada na redakciju KRIK-a.
Nakon skoro dve godine od prvih najava, danas je počeo da se emituje signal televizije Juronjuz preko Telekomovih digitalnih platformi, a krajem meseca se očekuje da ova televizija startuje sa svojim programom. Juronjuz u Srbiji je u stopostotnom vlasništvu državnog Telekoma, a tvrdi se da će uređivačka politika biti prepuštena kompaniji Juronjuz sa sedištem u Francuskoj.
Profesorka psihologije Mila Alečković je na svom tviter nalogu objavila dve neutemeljene tvrdnje o navodnim smrtnim slučajevima koje je Fajzerova vakcina uzrokovala na Gibraltaru i u staračkom domu u Španiji. Alečković inače smatra da je virus korona „globalni eksperiment za kontrolu stanovništva” i od početka epidemije širi brojne lažne i neutemeljene tvrdnje o epidemiji ovog virusa.
Nastavak suđenja za ubistvo Slavka Ćuruvije i danas je protekao uglavnom u izjašnjavanju na iskaze svedoka. Tako su reč imali Radomir Marković, Milan Radonjić i Ratko Romić. Svi do jednog posebno su se osvrnuli na inspektora Dragana Kecmana koji je u svom svedočenju naveo da su okrivljeni organizovali i izvršili ubistvo Slavka Ćuruvije. Marković i drugi okrivljeni su Kecmana zbog toga opisali kao nekog ko „bezdušno laže”, kao „nestručnog” i „zlonamernog svedoka”.
Diskreditacija svedoka bila je glavna aktivnost odbrane na današnjem suđenju za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije. Komentarisani su iskazi više od 40 svedoka, a za mnoge od njih se moglo čuti da su „beskorisni“, „nekompetentni“, „pristrasni“, pa i psihički oboleli.
Srbija se našla na 93. mestu od 180 zemalja na najnovijoj listi medijskih sloboda međunarodne organizacije Reporteri bez granica (RSF) i svrstava se u „problematična okruženja za medijske slobode”. Od naših suseda, niže rangirane od Srbije su Crna Gora i Bugarska. Reporteri podsećaju na „drakonski” zaključak Vlade koji je donet zbog krize izazvane virusom korona, a pod kojim je uhapšena novinarka Ana Lalić. Napominju da je Apelacioini sud vratio na početak suđenje za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije, a najveći pomak vide u donošnju osuđujuće presude okrivljenima za paljenje kuće novinara Milana Jovanovića.
Suđenje za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije nastavlja sa svojom „sporom“ fazom. I danas, kao i prethodnih nekoliko suđenja, okrivljeni i njihovi advokati komentarisali su iskaze dvadesetak svedoka, od više od sto kolko ih je svedočilo dosad u ovom postupku. Najbitniji danas bio je iskaz Milorada Ulemeka Legije na kome se umnogome bazira i sama optužnica. Odbrana tvrdi da je njegovo svedočenje - koje indirektno optužuje Radomira Markovića i njegove saradnike za ovo ubistvo - bazirano na njegovim zaključcima i razmišljanjima, a ne na činjenicama.