Javni servis RTS planira da potroši više od 42 miliona dinara za oglašavanje svojih programa u tridesetak novina i internet portala. To možda i ne bi bilo problematično da među njima nema i tabloida koji svakodnevno šire lažne vesti i krše Kodeks novinara Srbije. Ipak, to RTS ne vidi kao problem. Za Raskrikavanje iz PR službe navode da se u odabiru partnera kod koga će se oglašavati vode isključivo „poslovnim kriterijumima“, a da je za poštovanje Kodeksa nadležan Savet za štampu.
„Istraživanje sajta Numbeo: život u prestonici Srbije mnogo bolji nego u drugim zemljama. Amerikanci - Beograd je odličan za život”, tvrdi Informer u članku koji je nedavno objavio, pozivajući se na podatke, čuvenog „američkog” sajta - „Numbeo”. Nije jasno zbog čega ga tabloid naziva „američkim”, s obzirom da je sajt ustvari srpski. Opsežan članak Informer je napisao upoređujući cene u Beogradu sa cenama u 14 drugih gradova, u većini su troškovi veći, ali su veće i plate.
Poslednjih dana Tviterom kruži viralna objava u kojoj se između ostalog konstatuje da više od 60 odsto radnika u Srbiji prima platu manju od 250 evra, a 70 odsto penzionera nema ni 200 evra mesečno. Iako Srbija po riziku od siromaštva jeste u vrhu među evropskim zemljama, stvarnost je ipak nešto manje mračna nego što ukazuju brojke u ovom tvitu.
Pet dnevnih listova - Kurir, Alo, Informer, Srpski telegraf i Večernje novosti su prošle godine samo na naslovnim stranicama objavili ukupno 1.172 lažne, neutemeljene i manipulativne vesti. Istovremeno, u ove medije i dalje se slivaju milioni dinara iz budžeta. Samo u prošloj godini, izdavači ovih dnevnih listova dobili su najmanje 29 miliona dinara od opština u Srbiji.
Građevinska kompanija „Milenijum tim” tužila je lokalne portale Info Vranjske i Jug Press, kao i Danas i N1 tražeći od njih ukupno 800.000 evra odštete - 100.000 evra po tužbi - zato što su prenosili izjave opozicionih političara sa konferencija za medije, ili njihova saopštenja. U spornim izjavama funkcioneri Narodne stranke su optuživali „Milenijum tim” za koruptivne poslove, a mediji, koji su uglavnom prenosili agencijske vesti, tuženi su jer nisu zvali kompaniju za komentar.
Ilija Milačić, bivši načelnik beogradske Uprave kriminalističke policije, odavao je poverljive policijske informacije glavnom uredniku sajta tabloida „Objektiv“ i zbog toga je osuđen na sedam meseci kućnog zatvora, otkriva Raskrikavanje. Iako je u medijima Milačićevo hapšenje predstavljeno kao deo obračuna države sa grupom Veljka Belivuka – u presudi se ne spominju njegove veze sa ovom kriminalnom organizacijom.
Treći osnovni sud u Beogradu odbacio je tužbu novinske agencije Tanjug protiv urednika Fejk njuz tragača, Stefana Janjića. Tužba je odbačena jer je Tanjug brisan iz registra privrednih subjekata (APR) i time je ovaj postupak zatvoren.
Tvit u kojem se tvrdi da su u Kanadi „spojeni” starački domovi i sirotišta za decu, sakupio je za pet dana preko 7.000 lajkova na Tviteru. Kao „dokaz” objavljene su i dve fotografije na kojima su nasmejana deca i stariji ljudi. Prikazane fotografije, međutim, ne potiču iz Kanade - one su pre nekoliko godina nastale u Velikoj Britaniji, u okviru eksperimenata, koji su u formi emisija prikazivani na televizijama, a kojima su ispitivani benefiti koje donosi druženje dece i ljudi koji žive u staračkim domovima.
Od 2017. godine izvesni Ivan iz Beograda najmanje jednom godišnje, sudeći po pisanju domaćih portala, ode u Katar trbuhom za kruhom. Odatle se posle mesec dana vrati sa 6.000 evra, ali nezadovoljan jer su ga tamo „tretirali kao đubre“. I svaki put ima 27 godina. Ova domaća verzija „Dana mrmota“ može se naći na sajtovima brojnih tabloida i klikbejt portalima koji priču o navodnom Beograđaninu recikliraju već četiri godine.