Milan Radonjić i Ratko Romić, optuženi da su učestvovali u ubistvu novinara Slavka Ćuruvije 11. aprila 1999. godine, u završnici suđenja su ponovili da nisu krivi i da je optužnica montirana u cilju osude Državne bezbednosti čiji su oni bili pripadnici. Presuda u ovom slučaju, nakon više od godinu dana suđenja, biće doneta 2. decembra. To će biti druga nepravosnažna presuda, s obzirom da je prethodna - kojom su četvorica radnika Državne bezbednosti bila osuđena na 100 godina zatvora - oborena pred Apelacionom sudom.
Nekadašnji načelnik Državne bezbednosti Radomir Marković i prvooptuženi za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije je u završim rečima na današnjem suđenju rekao da ovaj postupak služi „provlačenju Državne bezbednosti kroz blato“. Ovo ponovoljeno suđenje se privodi kraju jer će nakon završnih reči još dvojice optuženih biti doneta presuda.
Sud je na današnjem suđenju Igoru Novakoviću, optuženom da je pomogao u paljenju kuće novinara portala Žig info, Milana Jovanovića, odbio predlog njegovih advokata da kao svedoka pozovu bivšu državnu sekretarku Dijanu Hrkalović. Novaković je naime ranije rekao da je Hrkalović prisustvovala njegovom saslušanju kada mu je navodno iznuđeno priznanje u ovom slučaju. Izlaganje završnih reči zakazano je za 19. novembar.
„Najnovija statistika za Veliku Britaniju, 76 odsto umrlih je potpuno vakcinisano“, napisao je na Tviteru jedan korisnik i kao dokaz stavio najnoviji izveštaj britanske agencije za javno zdravlje. Brojke za kraj septembra i početak oktobra zaista pokazuju da je među onima koji su bili pozitivni na kovid u trenutku smrti bilo više vakcinisanih nego nevakcinisanih među starijima od 60 godina. To je za antivakserski deo Tvitera bio dokaz da vakcine ne rade ili da su čak štetne. Ipak, kada se malo bolje pogleda kontekst, brojke pokazuju upravo suprotno, s obzirom na to da je, naročito u populaciji starih ljudi, mnogo veći procenat vakcinisanih nego nevakcinisanih, pa je i logično da će i umrlih biti više među vakcinisanima.
Novinari su pod stalnim verbalnim napadama najviših funkcionera, a slučajevi pretnji i nasilja i dalje zabrinjavaju, navodi se u najnovijem izveštaju Evropske komisije o napretku Srbije u evrointegracijama. Ipak, Srbija je u delu izveštaja o medijima ovog puta dobila malo bolju ocenu jer je prošle godine usvojen akcioni plan za novu medijsku strategiju.
Britanski istraživači uspeli su da naprave lek koji dosta efikasno prodire u ćelije raka, saopšteno je sa Univerziteta u Oksfordu. Iako se lek zasad dobro pokazuje i razloga za optimizam ima, za konačne rezultate biće potrebno još dosta ispitivanja. Ipak, Alo je požurio da senzacionalističkim naslovom proda današnje izdanje: „Revolucionarno: Pronađen novi lek za rak“.
Medijske slobode u Srbiji ubrzano padaju pod trenutnom vladavinom SNS-a, navodi se u najnovijem izveštaju o cenzuri na Balkanu međunarodne organizacije iz Brisela „Balkanska inicijativa za slobodu medija“ („BFMI). „Sve je više dokaza o tome da se državna tela koriste za strateško učvršćivanje kontrole nad medijima“, kažu iz ove organizacije i kao primer navode slučaj Telekoma koji manipuliše ovim tržištem kroz nagomilavanje medija u svom vlasništvu.
U Apelacionom sudu u Beogradu održana je sednica na kojoj su se obrazlagale žalbe na presudu za paljenje kuće novinara Milana Jovanovića. U februaru ove godine za ovaj zločin osuđen je bivši predsednik Opštine Grocka Dragoljub Simonović i još dvojica pomagača. Dok tužilaštvo smatra da kazne treba pooštriti, Simonovićevi advokati traže njegovo oslobađanje. Sudije Apelacionog suda će doneti odluku da li će potvrditi prvostepenu presudu ili slučaj vratiti na ponovno suđenje, ali nije poznato kada će ta odluka biti doneta i saopštena javnosti.
Antivakserska fejsbuk stranica Kraljević Marko objavila je statistiku o kovid pozitivnim slučajevima u Singapuru koja iznosi preko 2.800 dnevno zaraženih, dok je „preko 80 odsto ušpricanih sa dve doze.” Ovi podaci su tačni, ali usled nedostatka konteksta, ostavljaju utisak da vakcine protiv kovida „ne rade” kako bi trebalo. Ipak, situacija u ovoj državi nije strašna kako se čini na prvi pogled, obzirom da preko 98 odsto zaraženih ima blage simptome.