U nedelji Evroprajda u Srbiji, na brojnim desničarskim, proruskim i homofobnim grupama danima se dele objave sa ciljem da se diskredituju LGBT populacija i „Zapad” koji je podržava, te da se spreči održavanje šetnje (Parade ponosa) zakazane za 17. septembar u Beogradu. Tako je na Tviteru i Vajber grupama ovih dana objavljena fotografija nekoliko učesnika Prajda u Njujorku, a jedan od njih je, navodno, Vladimir Zelenski. Za svega nekoliko minuta smo pronašli originalnu fotografiju na kojoj nije Zelenski, već druga osoba - radi se o fotomontaži u kojoj je umesto originalnog lica, „ubačeno” lice ukrajinskog predsednika.
Ni u trećoj godini od početka pandemije koronavirusa lažne vesti i dezinformacije na društvenim mrežama ne jenjavaju. Ovoga puta je na raznim vajber grupama ponovo oživljena teorija o učinkovitosti ivermektina u lečenju kovida 19. Glavni argument zagovornika ovog leka je to što se na sajtu američkog Nacionalnog instituta za zdravlje (NIH) ivermektin nalazi na stranici o antivirusnim terapijama protiv koronavirusa. Ovo, međutim, ne znači da se ivermektin „digao iz pepela”, kako se tvrdi u poruci na Vajberu. Na istom sajtu se jasno navodi da se ivermektin može koristiti samo u kliničkim ispitivanjima, ali ne i za lečenje kovida 19 jer nema dovoljno dokaza o njegovoj učinkovitosti.
Tekstovi o krizi energenata u Evropi su redovni u domaćim medijima koji, često sarkastično, pišu o radikalnim merama za uštedu energije poput navodnih saveta građanima da se ne kupaju. Ovoga puta tvrde da će građani Švajcarske ići „tri godine na robiju“ ukoliko zagrevaju stanove iznad 19 stepeni. Između ostalih takve tvrdnje ovih dana imaju Informer, Srbija Danas, Sputnik, Večernje novosti, Srpski telegraf, a Alo dodatno citira i Putina da će se Evropljani „smrznuti kao vučji rep“ kad im Rusi „zavrnu“ gas. Međutim, iz švajcarskog Ministarstva ekonomije za Raskrikavanje kažu da te tvrdnje nisu tačne, da nikakve mere štednje nisu na snazi i da Švajcarskoj trenutno ne manjka energenata.
Kad spojite pandemiju koronavirusa i prezime „Rotšild“ dobijete savršenu teoriju zavere. Ovih dana na domaćim društvenim mrežama cirkuliše dokument iz patentnog zavoda SAD-a o patentiranju sistema za testiranje na novi koronavirus, koji je podneo Ričard A. Rotšild. Na dokumentu stoji datum - 13. oktobar 2015, za koji ljudi tvrde da je datum prijave patenta. „Dokaz da su Rotšildi patentirali testove za kovid 2015. godine“. Međutim, istina je da teoretičari zavera samo pogrešno tumače navode u ovom dokumentu, a osim toga - predstavnici Rotšild grupe, koju kontroliše bogata porodica Rotšild, tvrde da ovaj pronalazač, iako ima isto prezime, nema nikakve veze sa njima.
Danas je, nakon šest meseci odlaganja, pred Drugim osnovnim sudom u Beogradu počelo ponovljeno suđenje bivšem predsedniku opštine Grocka Dragoljubu Simonoviću i još trojici okrivljenih za paljenje kuće novinaru Milanu Jovanoviću. Nakon što je pročitana optužnica, okrivljeni su negirali krivicu. Sledeće suđenje je zakazano za 20. septembar.
U današnjem izdanju Alo-a, pohvalno se tvrdi da ukrajinska vojska u ratu protiv Rusije koristi „taktiku Srba” - nadmudrivanje protivničke vojske lažnim metama - kao i da je to konstatovao Vašington post. U tom tekstu je zaista navedeno da je i Vojska Jugoslavije koristila ove taktike protiv NATO-a tokom rata na Kosovu, ali Vašington Post podseća da takve metode koriste razne vojske, uključujući i rusku. Alo je to, međutim, prećutao, pa se iz teksta zaključuje da se radi o srpskom „patentu”.
„Svetska eksluziva” da je američki Blumberg objavio intervju sa direktorom Telekoma Vladimirom Lučićem, u kojem je pohvalno pisao o poslovanju ove državne kompanije, pojavila se u brojnim medijima u Srbiji poput Večernjih novosti, Informera, Republike,Kurira, Aloa i pokrajinskog javnog servisa. Čitaoci su već u naslovu mogli da pročitaju kako svetski poznat Blumberg hvali srpski Telekom, ali im nigde nije napomenuta ključna stvar - da je Telekom platio za objavljivanje pohvalnog teksta, odnosno da je reč o plaćenom sadržaju iza koga ne stoji redakcija. Osim što se radi o sadržaju koji nije novinarski već je reklama, nije čak ni potekla sa Blumberga, već sa britanskog sajta Biznis reporter, odakle ga je preneo Blumberg.
Šta pomislite kada pročitate da je američka vlada objavila zvanične podatke prema kojima vakcine protiv koronavirusa povećavaju rizik od obolevanja od kancera za čak 143.233 odsto? Ove tvrdnje se poslednjih dana dele u brojnim grupama na Vajberu, Fejsbuku i Telegramu, kao i na portalima poput Nulte tačke. Ipak, ovo nisu nikakvi zvanični podaci, niti se iz njih mogu izvući bilo kakvi zaključci - dokaza da vakcine izazivaju rak nema. Ovoga puta, ova lažna vest je između ostalog do Srbije došla sa sajta Aleksa Džounsa, kontroverznog američkog voditelja koji decenijama širi dezinformacije koje dobro naplaćuje.
Društvenim mrežama se ovih dana šire manipulativne tvrdnje da direktor Svetske zdravstvene organizacije Tedros Gebrejesus nije vakcinisan, čime antivakseri pokušavaju da dokažu da su vakcine toliko opasne da ni vodeći zagovornici vakcinacije ne žele da ih prime. Kao argument koriste isečak iz njegovog video intervjua, istrgnutog iz konteksta, u kome izgleda kao da Gebrejesus izbegava da odgovori na pitanje kada je vakcinisan.