Domaći propagandisti već mesecima koriste energetsku krizu u Evropi da ubede građane da praktično nigde nije kao u Srbiji - u EU energenti poskupljuju i cene skaču, dok je kod nas sve pod kontrolom. Jedan od najsvežijih primera propagandnog programa gledaoci su imali prilike da vide je 10. januara na TV Pink kada je voditeljka Irina Vukotić ugostila urednika Informera Dragana J. Vučićevića, a insert iz ovog gostovanja izazvao je podsmeh na Tviteru. Ko se o situaciji u EU informisao preko ove emisije, sada verovatno misli da je Slovenija u potpunom mraku kao i Francuska gde ljudi masovno šetaju sa baterijskim lampama, a u Nemačkoj se greju po tržnim centrima. U Srbiji je sa druge strane, kako su se njih dvoje složili, situacija „neuporediva“.
Šest najbitnijih stvari u medijima i na mrežama po kojima ćemo pamtiti 2022. godinu, po izboru Raskrikavanja.
Raskrikavanje izdvaja sedam najzanimljivijih dezinformacija o ratu koje smo „uhvatili” tokom prošle godine u medijima i na društvenim mrežama. U najvećem broju slučajeva radi se o foto i video manipulacijama.
Rat u Ukrajini je obeležio 2022. godinu, te su najčitaniji tekstovi prošle godine na našem sajtu bili upravo u vezi sa dezinformacijama o sukobu. Raskrikavanje je pisalo i o dezinformacijama u vezi sa vakcinama, majmunskim boginjama, LGBT populacijom, kao i temama o kojima se diskutovalo u javnosti. Primer je Informerov intervju sa osuđenim silovateljem, koji je doveo do protesta ispred redakcije ovog tabloida, a analiza u kojoj je Raskrikavanje ukazalo na njegove „manjkavosti” je privukla pažnju čitalaca. U nastavku se nalazi lista najčitanijih tekstova u prošloj godini.
Ovih dana su pojedini portali objavili da „od sledeće godine Srbi neće moći više slobodno u Evropsku Uniju“. U tekstovima saznajemo da je reč o uvođenju tzv. ETIAS-a, sistema onlajn prijave za odobravanje putovanja u zemlje EU. U pitanju je, međutim, klikbejt novinarstvo - uvođenje ovog sistema nije rezervisano samo za građane Srbije, a osim toga, ono je u planu još od 2016. godine i predstavlja jedan dodatni administrativni korak pre putovanja, a ne ograničavanje slobode putovanja, kako to naslovi sugerišu.
Pre tačno pet godina smo pokrenuli Raskrikavanje.rs, prvi sajt u Srbiji za proveru tačnosti informacija u tekstovima drugih medija. Od 2017. do danas raskrinkali smo na stotine dezinformacija, svake godine tradicionalno brojali lažne vesti na naslovnim stranama najčitanijih novina, analizirali propagandne narative, pratili dešavanja na medijskom tržištu, pisali o spregama vlasnika i urednika sa vlastima, tokovima novca kroz javne nabavke i lokalne konkurse, lovili cenzuru i pritiske, ali i uranjali u opskurne svetove alternativnih kanala (dez)informisanja - poput Vajber i Telegram grupa. Evo šta je obeležilo prethodnih pet godina, po izboru Raskrikavanja.
Portal Raskrikavanje je odnedavno postao verifikovani član Međunarodne mreže za proveru činjenica (International Fact-Checking Network - IFCN). Reč je o zajednici redakcija iz čitavog sveta koje se bave proverom činjenica (fektčekingom) i za koje je u procesu verifikacije utvrđeno da to rade nezavisno i nepristrasno. Među članicama su i Washington Post Fact-checker, PolitiFact, Snopes, AFP i drugi.
Uporna u nameri da pokaže da su vakcine opasne i da ih ni njihovi zagovarači ne koriste, poznata teoretičarka zavere Mila Alečković je nedavno na svom Tviter nalogu „reciklirala” netačnu tvrdnju da ćerka Bil Gejtsa nije vakcinisana. Alečković je i ranije imala slične objave kada je tvrdila da ni direktor Svetske zdravstvene organizacije nije vakcinisan, a sve kako bi vakcine predstavila kao neučinkovite ili opasne. Kao i u slučaju direktora SZO, tako i u slučaju Gejtsove ćerke, dokazi govore suprotno.
Nastavak suđenja četvorici okrivljenih za paljenje kuće novinara Milana Jovanovića, odložen je do januara jer je advokatica Aleksandra Zlatić, koja zastupa jednog od okrivljenih, tražila izuzeće tužioca Predraga Milovanovića zbog, kako je rekla, pristrasnosti. Sledeći pretres zakazan za 16. januar.