„Ubijeni japanski premijer nije sledio naredbe, vratio je 1,6 miliona doza vakcina i dao građanima ivermektin. Ima li smisla sada?“, glasi post na Vajber grupama takozvanih „istraživača zavera“. Post se odnosi na Šinzoa Abea koji je upucan u julu tokom svog govora u izbornoj kampanji, ali je kao motiv ubica naveo lične razloge. Osim toga, ivermektin nije odobren kao deo protokola za lečenje kovida u Japanu tako da nema nikakvih dokaza da je atentat bilo kako povezan sa pandemijom koronavirusa.
Na Telegram kanalu „Istina“ objavljena je neistina - da se jedan Afroamerikanac, po svemu sudeći u SAD, „ukočio“ nasred ulice zbog Fajzer vakcine. Postavljen je i snimak videa tog čoveka koji sa kolicima iz supermarketa stoji na trotoaru potpuno „zaleđen“. „Odlično radi Fajzer vakcina“, napisao je administrator ovog kanala. Međutim, video se na internetu pojavio mesecima pre nego što je počela vakcinacija.
Za prvih pet meseci rata u Ukrajini, mediji i društvene mreže u Srbiji, BiH, Hrvatskoj i Crnoj Gori objavili su više od 1.500 netačnih i manipulativnih tvrdnji o ovom sukobu, zaključak je izveštaja See Check mreže, regionalne mreže fektčekera čiji je Raskrikavanje član. Dominira proruski narativ - naročito u Srbiji - a u manjoj meri su, kako se ističe u izveštaju, prisutne dezinformacije koje idu naruku ukrajinskoj strani.
„Francuski humanitarac razotkriva laži Kijeva“, piše Informer u izdanju od srede i navodi da je masakr u ukrajinskom gradu Buča bio „namešten“. Prenose tvrdnje bivšeg francuskog vojnika Adrijana Bokea koji je za evropske medije u prethodnom periodu govorio da je bio u Buči u to vreme i svedočio „režiranju“ ovog masakra krajem marta. Osim što za svoje priče ne nudi nikakve dokaze, on je uhvaćen u laži - fektčekeri francuskog Liberasiona došli su do podataka o njegovim ulascima u Ukrajinu u tom periodu i utvrdili da u to vreme (kraj marta) Boke uopšte i nije bio u ovoj zemlji.
Čitajući izveštaje domaćih tabloida o sukobima na Kosovu poslednjih dana, može se saznati da su „naoružani Albanci pucali na goloruke Srbe“, da je Kurti imao nameru da sprovede „etničko čišćenje“ ali da je „podvio rep“ nakon što su mu Amerikanci rekli da „nema vojsku“ i da će ga „Vojska Srbije sravniti sa zemljom“. Na drugoj strani, ako čitate kosovske medije na albanskom jeziku, saznaćete da je Srbija planirala koordinisanu akciju napada na sever Kosova u dosluhu sa Rusijom, da su napadači zapravo Srbi, da će Vučić, ako napadne Kosovo, u roku od 48 sati dobiti odgovor od NATO avijacije, te da Srbija „nema ni vozače tenkova ni pilote“. I jedni i drugi za političare suprotne strane koriste niz uvreda, poput „fašisti“ i „poremećeni“.
Lekari iz Singapura su izvršili obdukciju kovid pacijenata kojom su utvrdili da je kovid bakterija koja izaziva krvne ugruške i može da se izleči aspirinom, suština je opsežne poruke koja je reciklirana na vajber grupama. Vlada Singapura je još prošle godine negirala da su tamošnji lekari došli do ovakvih zaključaka i navela da se kovid ne može izlečiti aspirinom.
Na antivakserskim kanalima na društvenim mrežama pojavio se video Volfganga Vodarga, nemačkog doktora poznatog po antivakserskim stavovima, u kome on tvrdi da nam se kao majmunske boginje „prodaje“ herpes, „jedan od dobro poznatih neželjenih efekata vakinacije“. Epidemiolog Zoran Radovanović kaže za Raskrikavanje da herpes i majmunske boginje izazivaju dve različite vrste virusa i da se dijagnoza majmunskih boginja postavlja laboratorijskim testom koji otklanja svaku sumnju.
U Nemačkoj se ovih dana vodi polemika oko predloga novog zakona koji bi trebalo da olakša ljudima da u dokumentima promene svoj pol. Ovo će značiti, ukoliko zakon bude izglasan, da će pravo na takvo „samoodređivanje“ imati i mladi iznad 14 godina. Večernje novosti su ova dešavanja interpretirale naslovom: „Teraju osnovce da izaberu pol“ i dodale da će oni, istim zakonom, moći bez saglasnosti roditelja da se podvrgnu hormonskim terapijama i operacijama. Međutim, inicijator zakona - nemačko Ministarstvo porodice - navodi da takve odrednice o operacijama bez saglasnosti roditelja nema u zakonu: „Ne, to nije planirano. Nikad nije ni bilo“.
„Srbija može u Evropsku uniju kada zaboravi Jasenovac?!” piše danas Informer u glavnoj vesti na naslovnoj strani pozivajući se na „skandaloznu analizu” Fajnenšl tajmsa. Ipak, u tom članku Srbija se spominje samo u jednom pasusu i ne piše ono što Informer tvrdi.