Portal Srbijadanas.com objavio je „šok video za koji se tvrdi da pokazuje Bogorodicu na Svetoj gori“. Video je preuzet sa jednog Fejsbuk profila i na njemu se vidi čovekolika senka u magli na vrhu planine. Međutim, video nije nastao na Svetoj gori već najverovatnije negde u Rusiji, a u prizoru nema ničeg natprirodnog - reč je o atmosferskom fenomenu koji se zove „Brokenski spektar“ („Brokenska avet“) kada se senka posmatrača ocrtava na magli ili oblaku. Ponekad se iza senke može videti i duga kružnog oblika koja podseća na oreol pa ceo prizor izgleda „čudesno“.
Na Fejsbuk stranici Pretjerivač iz Hrvatske objavljena je obrada Diznijevog crtanog filma „Čarobni frulaš“ koja je uzburkala region. U originalnoj verziji, frulaš svojom svirkom isteruje hiljade pacova iz kraljevstva Hamelin, a u verziji Pretjerivača frulaš je zapravo pevač Marko Perković Tompson koji svira četničku pesmu pacovima da bi ih na prevaru izveo iz Knina, pri čemu se aludira da su pacovi - Srbi. Iako je bilo potrebno nekoliko minuta da ustanove da je reč o satiričnoj Fejsbuk stranici, tabloidi u Srbiji i regionu su se „upecali“ i iskoristili ovo za dizanje panike zbog „ustaškog ludila“.
Nakon što su prošle nedelje za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije četvorica nekadašnjih pripadnika Državne bezbednosti nepravosnažno osuđena na sto godina zatvora, u tabloidima se „zavrtela“ priča o „misterioznoj torbi“ sa 415.000 dolara koju je Ćuruvija navodno nosio u trenutku ubistva. Jedini koji je tokom suđenja spominjao ovaj novac bio je nekadašnji novinar lista Svedok Vladan Dinić, koji je tvrdio da je sreo Ćuruviju na dan ubistva i da je on sa sobom tom prilikom nosio torbu punu para sa kojom je šetao po gradu. Dinićev iskaz je odbrana tokom postupka koristila da bi probudila sumnju sudskog veća da je Ćuruviju neko ubio zbog tih para te da likvidacija nema veze s državom.
„HRVATI ŽELE DA SE ZAPALI SRBIJA! Vode medijsku kampanju za Čumetove i Zelenovićeve batinaše”, objavio je juče nekoliko tabloida, među kojima je i Alo. U šturom tekstu ovog tabloida nisu međutim izneti bilo kakvi argumenti za tvrdnje da hrvatski mediji „prizivaju građanski rat”. Koriste članak hrvatskog portala 24 sata, koji je samo pisao o aktuelnim protestima građana u Srbiji, i to uz argumentaciju obe strane.
„Treba svi da izađemo i podržimo blokade. Treba nam još ljudi kao što je Crni da biju srpske četnike, jer sa njima se samo tako možemo obračunati“, navodno je na Tviteru napisala sociološkinja Vesna Pešić. Skrinšot (snimak) ovog tvita objavljen je u prorežimskim tabloidima, a tokom jučerašnjeg dana ga je komentarisao i Aleksandar Vučić. Ipak, Vesna Pešić tvrdi da ovo nikad nije napisala. Ni Raskrikavanje nije uspelo da nađe bilo kakve tragove ovog tvita - po svemu sudeći, radi se o snimku koji je napravljen preko nekog od brojnih sajtova za generisanje lažnih tvitova, koji izgledaju autentično.
Tviterom proteklih dana kruži video u kojem su prikazane poluoljuštene banane uz tvrdnje da je iz Somalije stiglo 500 tona banana koje sadrže „glistu Heliko bakterije" i koje izazivaju moždanu smrt. Heliko bakterije su međutim bakterije, a ne gliste, znatno su manje od glista iz videa i nisu smrtonosne. Takođe, dostupni podaci pokazuju da Srbija nije uvozila banane iz Somalije.
Društvenim mrežama kruži video snimljen sa prozora zgrade kako na ulici ekipa sa kamerama i mikrofonima prati troje medicinskih radnika koji izlaze iz ambulantnih kola i upućuju se trotoarom gurajući bolnička kolica. „Sve je Holivud“, napisao je na Tviteru profil „Inforatnik“, aludirajući na to da je pandemija režirana, sa čime se složilo desetine tviteraša koji su snimak podelili. Međutim, istina je manje dramatična.
Alo je svojim čitaocima otkrio da je belgijska policija presrela razgovor plaćenih ubica iz Srbije, koji su koristili Skaj aplikaciju, te planirali da ubiju jednog sudiju. Tabloid je izneo detalje, pozivajući se na informacije neimenovanog izvora. Međutim, identične rečenice koje Alo pripisuje svom „izvoru” objavljene su pre tri dana u tekstu američkog magazina „Wall street journal”.
Jedan od poznatijih antivaksera i teoretičara zavera u Srbiji, Saša Borojević, opet je na Fejsbuku podelio nekoliko tvrdnji u vezi sa virusom korona, koje su sudeći prema zvaničnim podacima ili potpuno netačne ili manipulativne jer im nedostaje kontekst. Borojević između ostalog tvrdi da je Japan pobedio koronu koristeći ivermektin, te da je Izrael žarište virusa iako ima 90 odsto vakcinisanih. Japan inače nije odobrio upotrebu ivermektina za lečenje kovida, a Izrael, trenutno beleži nekoliko stotina dnevno zaraženih, te teško možemo reći da je tamo „žarište”.