Antivakserski portal Nulta tačka koristi svaku priliku da vakcinu protiv koronavirusa predstavi ili kao smrtonosnu ili kao neefikasnu. To se najbolje vidi u tekstovima o preminulim poznatim (ili manje poznatim) ličnostima - ko god da je umro u poslednjih par godina, našao se na sajtu Nulte tačke uz spekulaciju da njegova smrt ima neke veze s vakcinom, čak i u slučajevima kada se ne zna da li je osoba bila vakcinisana. Raskrikavanje vam donosi deset slučajeva koje je zabeležio ovaj portal, netačno ili bez ikakvih dokaza sugerišući da je smrt prouzrokovana vakcinom ili da vakcina nije uspela da je spreči.
„Vučiću ili priznaj Kosovo ili ćeš biti pokopan - tajkunski mediji ponovo prete predsedniku Srbije“, piše list Alo na svom portalu, a prenosi i Informer. U tekstu tvrde da je voditeljka Dnevnika na TV Nova S, Jelena Obućina, u uvodu 29. novembra zapretila Vučiću da će biti „pokopan“i to „po nalogu svog šefa Šolaka“. Ovaj tabloid je, međutim, maliciozno interpretirao njen uvod u kojem ona žargonski, kolokvijalno kaže da će se Vučić „pokopati“ ako se ne „opameti“ u pogledu Kosova i sankcija Rusiji.
Svaki ekološki protest u Srbiji poslednjih godina u prorežimskim tabloidima uvek bude dočekan negativno i delegitimisan etiketom „opozicioni". Tako je i danas Informer objavio da su se ispred Vlade Srbije okupili „takozvani aktivisti" i da se zapravo radi o „opoziciji" koja je „besna jer nema podršku naroda", te je poručila „Umrite, Beograđani". Ovo se, naravno, nije dogodilo tako kako Informer predstavlja, a u čitavom tekstu tabloid nije objasnio ni koji je razlog okupljanja - reč je o protestu protiv Rio Tinta, ali Rio Tinto nijednom nije spomenut.
Portal Nulta tačka, poznat po širenju antivakserskih stavova, objavio je tekst sa naslovom „Studija: Jedno od svakih 500 male dece koja su primila Pfizer vakcinu je hospitalizovano zbog toga“. Naslov je, međutim, manipulativan - studija na koju se pozivaju zaista postoji ali je u njoj konstatovano da je od 7.806 posmatrane dece mlađe od pet godina hospitalizovano njih desetoro, i to samo ona deca koja su primila dozu veću od tri mikrograma, koliko je propisano za njihov uzrast.
Tabloid Informer, osim po širenju prorežimske propagande, poznat je i kao veoma naklonjen Rusiji i ruskom predsedniku, što ni urednik Dragan J. Vučićević ne osporava. Ipak, zasmetalo im je što su se našli u bazi EUvsDisinfo, bazi medija u čijim tekstovima o Rusiji su uočene razne manipulacije i dezinformacije. Tačnije, tvrde da je baza napravljena skoro da bi beležila manipulacije u vezi sa ratom u Ukrajini, ali da su tu popisani tekstovi Informera još iz 2019. godine koji nemaju nikakve veze sa Ukrajinom te da EU pokušava da ih „satanizuje”. Ipak, to nije tačno - baza postoji od 2015. godine i u njoj su od tada zabeležene brojne manipulacije, između ostalih, Informera, Pinka, Večernjih novosti, Kurira, B92, Sputnika i drugih medija.
Posledice globalne ekonomske krize, podstaknute ratom, osećaju i građani u Srbiji - u odnosu na oktobar prošle godine, prema podacima statističkog zavoda, cene u zemlji su veće za 15 odsto. Poskupljuju pre svega hrana i energenti, a kako piše Blumberg Adria, u pitanju je najviša stopa inflacije izmerena od 2007. godine. Uprkos sumornoj situaciji i podjednako sumornim prognozama, prorežimski portal Srbija Danas je našao za shodno da objavi kako građanima Srbije i nije tako loše koliko je našim susedima - kako pišu, dok Vučić povećava plate i penzije, Hrvati razmišljaju kako da prežive jer se u ovoj državi „iz dana u dan obaraju rekordi kada je u pitanju inflacija“. Ne samo da nisu napisali ni reč o rekordnoj inflaciji i rastućoj krizi u Srbiji, već su pogrešno prikazali i podatke o Hrvatskoj. Novinar Milan Ćulibrk za Raskrikavanje podseća da je, štaviše, u Hrvatskoj stopa inflacije nešto niža nego u Srbiji.
Snimak u kome medicinska sestra više puta šamara stariju ženu, drži je za ruke i smeje joj se, ovih dana se proširio u medijima i na društvenim mrežama u Srbiji i regionu. Portal Alo je objavio da je reč o Srpkinji koju šamara medicinska sestra Albanka. Video zaista prikazuje nasilje nad ženom u Peći, a kosovski organi su pokrenuli postupak protiv više osumnjičenih. Zlostavljana žena, međutim, nije srpske nacionalnosti, kako tvrdi Alo i pojedini korisnici društvenih mreža. Reč je o ženi iz albanske zajednice koja se preziva Nura, a na samom snimku se čuje albanski jezik.
Ovih dana na društvenim mrežama, među ljudima koji se bore protiv ljudskih prava i sloboda, naročito LGBT populacije i njihove vidljivosti, cirkuliše više objava koje na neki način manipulišu decom. Kako bi demonizovali LGBT ljude, impliciraju da širenje korpusa ljudskih prava i sloboda vodi u normalizaciju pedofilije. Jednu od takvih objava proširio je poznati teoretičar zavera sa Fejsbuka Saša Borojević koji tvrdi da su u jedan beogradski lanac prodavnica stigle „majice za pedofile“, a druga se širi Tviterom i Vajber grupama i u njoj se tvrdi da je španska ministarka za ravnopravnost izjavila da „deca imaju prava na to da imaju seks sa bilo kim“. Ništa od ovoga nije tačno, ali se oslanja na diskusiju oko „nametanja LGBT vrednosti“ deci kroz školsko štivo koja je ovih dana u Srbiji u fokusu.
U nameri da se negira postojanje Ukrajine kao suverene i nezavisne države, a opravda agresija koju Putin sprovodi na njenoj teritoriji, Tviterom se ovih dana dele tvrdnje da Ukrajina ne postoji kao država i da nikada nije ni postojala. Kao dokaz se koristi navodna izjava bivšeg generalnog sekretara UN-a Ban Ki Muna, koja se na internetu ne može pronaći. Autor tvita spominje i međunarodne sporazume kao argument da granice Ukrajine nisu priznate, ali ti sporazumi pokazuju upravo suprotno. Ova dezinformacija je, inače, kod nas već raskrinkana u martu, ali je sada ponovo „vaskrsla”.