„Ameri u panici - Kinezi preko Srbije špijuniraju Zapad“, piše Informer u broju od srede prenoseći analizu magazina Forin polisi, tvrdeći da je Zapad u panici od nas i Kineza čija kompanija Huavei instalira kamere po ulicama Srbije. Informer je, međutim, iz analize Forin polisija potpuno izostavio kritičke delove teksta o tome da autoritarna vlast u Srbiji ovaj sistem nadzora i softvera za prepoznavanje lica može da zloupotrebi za žestoko kršenje privatnosti i pritisak na političke neistomišljenike.
Pozivajući se na britanski Gardijan, Srpski telegraf piše da su Britanci najavili povlačenje NATO trupa sa Kosova, „jer nemaju više tamo šta da rade“. Ako se to desi, poručuje se u tekstu, Srbi ostaju „na milost i nemilost Albancima“. Nekoliko klikova je, međutim, dovoljno da se raskrinka ova laž jer niti su Britanci najavili povlačenje trupa niti Gardijan tvrdi tako nešto.
Osam miliona dolara će Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) uložiti u obrazovni sistem BiH i Republike Srpske u narednom periodu, a kao jedan od ciljeva definisano je „jačanje kritičkog mišljenja“. Ovoga se Informer naročito uplašio tvrdeći da je cilj svega zapravo rušenje Dodika i ukidanje Republike Srpske, a to bazira na izjavama dvojice analitičara - jednog, koji je Dodikov saradnik u stranci, i drugog, čiji je kredibilitet više puta osporen jer je dokazano da širi teorije zavere i lažne vesti. Iz USAID-a u BiH za Raskrikavanje kažu da ni na koji način ne ugrožavaju institucije države, već naprotiv - da sa njima sarađuju na projektu.
Za pisanje tabloida o donošenju izmena i dopuna Krivičnog zakonika koje između ostalog podrazumevaju i uvođenje kazne doživotnog zatvora bez mogućnosti uslovnog otpusta mogli bismo lako da uvedemo još jednu ocenu - manipulacija emocijama. Malo ko je sumnjao da će tabloidi propustiti priliku da optuže poslanike opozicije da podržavaju pedofile, odnosno ubice dece u situaciji kada je većina njih van parlamenta zbog bojkota. I zaista, provladin tabloid Alo je to već i učinio u tekstu pod naslovom „opozicija nema srca za žrtve monstruma“ - iako je činjenica da poslanici Srpske napredne stranke i njihovih koalicionih partnera mogu izglasati ove izmene bez poslanika opozicije. U istom tekstu, gotovo neopterećenim bilo kakvim činjenicama bilo je mesta samo za emocije, ali ne i za tvrdnje da su nove izmene u suprotnosti sa praksom Evropskog suda za ljudska prava.
90 odsto maturanata nije za ulazak Srbije u EU, ne trpe njihova poniženja, a većina njih uverena je da nikada nećemo imati nikakvu korist od ulaska u EU, piše Informer, dan posle Dana Evrope. U organizaciji Građanske inicijative na čije se istraživanje Informer poziva kažu da je ovaj provladin tabloid njihove podatke pogrešno interpretirao, a neke i potpuno izmislio.
Taman kad se pojavila vest da je Blumberg Srbiju svrstao među top deset svetskih zemalja po Indeksu bede, portal Srbija danas piše da je da je naša zemlja „nakon teških reformi dospela među vodeće zemlje u regionu“. Koliko se ova matematika Srbija danasa i njihovog jedinog izvora - Aleksandra Vučića razlikuje od statistike?
Prema oceni Grupe država protiv korupcije (GRECO), Srbija je ostvarila izvestan napredak u sprečavanju korupcije među tužiocima, sudijama i poslanicima, ali i dalje nije u potpunosti primenila nijednu od trinaest preporuka koje je ovo telo Saveta Evrope donelo još 2015. godine. O tome da već četvrtu godinu Srbija ne uspeva da implementira nijednu preporuku, nije bilo reči u tekstu Alo-a koji je entuzijastično naslovljen sa „GREKO zaključio da je Srbija na dobrom putu: Što pre doneti izmene Ustava“.
Većina današnjih tabloida na naslovnim stranama donosi priče o protestima građanima proteklog vikenda, upadu u RTS i hiljadama građana koji su u nedelju 17. marta opkolili zgradu Predsedništva gde je Aleksandar Vučić održao konferenciju za medije. Dok većina dnevnih naslova piše da Đilas, Jeremić i Obradović žele krv divljajući po Beogradu, tabloid Alo otišao je najdalje - na naslovnoj strani tvrde da je Vučić izašao pred demonstrante i „jasno rekao šta misli o njima“.
Nakon pisanja domaćih medija pretvođenih Tanjugom da je visoka predstavnica EU Maja Kocijančič izjavila da „neće biti balkanskog proleća“ i da „bojkot Parlamenta nije prihvatljiv za EU“, Kocijančič za Raskrikavanje navodi da „to nije ono što je rekla“ i naglašava da je EU uvek bila jasna u vezi sa tim da su „mirne demonstracije osnovno pravo u svim demokratskim zemljama“. Kocijančič dodaje i da je uloga Parlamenta u Srbiji u proteklih godinu dana dovedena u pitanje zbog manjka debate i da to treba hitno rešiti.