Država će plaćati dadilje širom Srbije zaposlenim mamama i tatama tvrdi Informer u današnjem broju. Najavljuju to kao novu sistemsku meru države i već gotovu stvar. Međutim, ništa od ovoga nije istina. Iz Kabineta ministarke Slavice Đukić Dejanović čiju izjavu prenosi Informer kažu za Raskrikavanje da je ovakva najava izvučena iz konteksta.
Najave Aleksandra Vučića da će neka kompanija možda investirati u Srbiju, o čemu će se odlučiti “do kraja aprila”, Srpski telegraf je predstavio kao dogovorenu stvar i čitaocima saopštio da nam stiže “mega investicija”. Sam Vučić o investiciji nije rekao praktično ništa - pregovori su navodno u toku - izneo je podatak da će izvoz te kompanije biti 4,5 milijardi evra, što je više od onoga koliko ukupno izvozi 15 najvećih izvoznika u Srbiji.
Prenoseći izjave iz intervjua bivšeg sudije Haškog tribunala i Međunarodnog rezidualnog mehanizma Kristofa Fligea za nemački nedeljnik Cajt, brojni domaći mediji su slobodnom interpretacijom zaključili da će prvostepeno osuđeni Radovan Karadžić i Ratko Mladić uskoro biti oslobođeni. Sudija Flige je, kako piše Informer, optužio sudiju Žan Kod Antoanetija da priprema konačne odluke koje če biti prilično različite od prvobitnih. Zapravo, Flige je u intervjuu izjavio da u sudu postoji nekompetentnih sudija, da su određene odluke apsurdne, ali i da na sudu ništa nije nemoguće. Na pitanje da li strahuje da će Karadžić i Mladić biti oslobođeni, Flige je rekao da o drugostepenim presudama ne želi da spekuliše, dok Antoanetijevo ime nije spomenuo.
Ako je suditi po izveštajima tabloida Alo u subotu su „Đilasovci šetali u nameri da izazovu nerede“, i to „vidno pripiti“, a protest je “opet doživeo debakl” pošto je građanima smetalo hladno vreme. Slike sa protesta na sajtu Aloa, kao i na portalu Srbija danas na kojima se vidi samo nekoliko desetina ljudi okupljenih na platou Filozofskog fakulteta, demantuju brojni snimci medija i učesnika protesta.
Izveštavanje reporterke Studija B Barbare Životić o subotnjem protestu “Stop krvavim košuljama” zbog svoje neprofesionalnosti izazvao je burnu reakciju javnosti. Novinari Raskrikavanja do danas nisu smatrali da su građani obmanuti izveštavanjem reporterke Studija B, odnosno da je svima bilo jasno da je u pitanju pristrasno i izveštavanje koje je obilovalo dezinformacijama. Međutim, urednica Studija B Ivana Vučićević, gostujući danas u jutarnjem programu televizije PRVA, izjavila je da ne zna šta to nije tačno u izveštaju Barbare Životić kao i da su to sve bile “činjenica do činjenice” nazivajući stav novinarke i televizije koju uređuje “slobodnim mišljenjem”. Zbog toga, u tekstu ispod analiziramo šta je u izveštavanju reporterke Studija B činjenica, a šta ne.
U jučerašnjem izdanju Večernjih novosti u rubrici „Komentar dana“ reditelj Božidar Zečević kritikuje film „Teret“ koji govori o zločinima nad civilnim albanskim stanovništvom, u ratu na Kosovu 1998 - 1999. godine. Kritika se zapravo svodi na negiranje zločina i postojanja masovnih grobnica na teritoriji Srbije, iako za to postoji mnogo dokaza. Pred srpskim sudovima za ovaj zločin sudi se bivšim srpskim borcima, a jedan od njih je o svojoj umešanosti u ovaj zločin pričao javno više puta.
„U Hrvatskoj, Makedoniji i Crnoj Gori razgovarao sam da se osnuje pakt protiv Srbije”, naslov je intervjua u hrvatskom Večernjem listu sa potpredsednikom kosovske Vlade Enverom Hodžajem, koji je uzburkao javnost. Hodžaj je ubrzo izjavio da naslov nije tačan, i da se razlikuje od onog što je on izjavio, ali uzalud - domaći tabloidi i visoki funkcioneri države su već počeli sa pričom kako su se svi u regionu udružili protiv Srbije uz blagoslov stranih sila - od misterioznih moćnika u EU i SAD, preko Hilari Klinton do CIA - da „slome kičmu Srbiji”. Najdalje odlazi Informer tvrdeći da je osim toga cilj - uništiti Vučića.
Nedavni govor američkog zvaničnika Vesa Mičela u Atlantskom savetu o uticaju Kine i Rusije u srednjoj i istočnoj Evropi i strategiji SAD u borbi za uticaj na tom području, na stranicama Srpskog telegrafa pretvorio se u najavu „rata do istrebljenja“ između ovih svetskih sila koja će se voditi upravo u Srbiji. Mičel, međutim, Srbiju nijednom nije spomenuo niti je govorio o bilo kakvom ratu.
Gotovo da nema medija koji nije u celosti preneo Vučićevu izjavu sa početka izgradnje nove Leonijeve fabrike u Kraljevu o tome da nemački investitor nije želeo subvencije. Isto tako, nema ni medija koji je podsetio javnost da je Leoni, prema zvaničnim informacijama, dobio oko 30 miliona evra subvencija za otvaranje prethodnih fabrika.