Među velikim brojem dezinformacija koje kruže društvenim mrežama u vezi sa virusom korona i vakcinacijom, pojavila se i tvrdnja da su u saveznoj državi Kvinslend u Australiji izgrađeni karantinski objekti za „držanje” nevakcinisanih ljudi. Na tviteru se deli video koji navodno „pokazuje" kako izgleda taj karantin, inače omeđen duplom električnom žicom. Međutim, objekat koji se vidi na snimku zapravo je deo imigracionog centra u Brizbejnu i ne koristi kao karantin za nevakcinisane.
Regionalne televizije čija je uređivačka politika bliska vlastima - RTV Novi Pazar, Novosadska TV, kao i Sremska televizija, za nepune tri godine dobile su najviše sredstava iz budžeta, pokazuje baza javnih konkursa Birna Srbija i Građanskih inicijativa. Na predstavljanju baze rečeno je i da je ove godine smanjena finansijska podrška medijima koji gotovo svakodnevno krše Kodeks novinara, poput tabloida Srpski telegraf, Informer i Alo.
Iako se juče pojavila vest da su vijetnamski radnici koji rade na izgradnji kineske fabrike Linglong u Zrenjaninu zbog loših uslova života premešteni na drugu lokaciju, to nije bilo tačno. Nekoliko medija, među njima privatna agencija Tanjug, prenela je sinoć saopštenje Ministarstva rada da su radnici premešteni. Ipak, to su ubrzo demantovali brojni aktivisti koji su danima boravili u Zrenjaninu, pokušavajući da pomognu radnicima. Njihova selidba započeta je tek kasno danas.
Portal Vajs (VICE) na nemačkom objavio je juče tekst o „Nemcu koji drma srpsku politiku“ u kome navodi da su biljke zaplenjene od Predraga Koluvije imale maksimalnu vrednost psihoaktivne supstance THC od samo 0,54 odsto. Pišu da iako je to nezakonito, nije prava „vutra“. Portal tvrdi da je imao uvid u rezultate laboratorijske analize iz decembra 2019. Međutim, postoji još najmanje 18 izveštaja sa veštačenja Koluvijinih biljaka, a u nekim od uzoraka je pronađen udeo od čak 17,54 odsto THC-a. Nekoliko provladinih tabloida je ovaj tekst iskoristilo da tvrde da su „Nemci dokazali da kanabis sa Jovanjice nije droga”.
Na tviter nalozima na srpskom jeziku se pre nekoliko dana pojavila fotografija aktivistkinje iz Švedske, Grete Tunberg, koja ruča u vozu, dok se u pozadini, kroz prozor, vide deca koja sede i gledaju je. Reč je o montiranoj fotografiji iz 2019. godine, koju su mediji za proveru informacija osporili već nekoliko puta. Montaža je nekoliko puta korišćena sa ciljem da se dovede u pitanje integritet Grete Tunberg, kao aktivistkinje za zaštitu životne sredine.
Intervju star nekoliko meseci u kome je britanska doktorka Tes Lori istakla da bi trebalo obustaviti vakcinaciju protiv kovida zbog obima nuspojava, ovih dana stigao je i u srpske medije. Nekoliko portala, između ostalih Srbin.info i Pravda pišu da su statistike o nuspojavama vakcina šokantne jer je u Velikoj Britaniji više od 300.000 ljudi prijavilo neželjene reakcije. Ipak - situacija je malo drugačija. U Velikoj Britaniji je do sada drugu dozu vakcine primilo oko 46 miliona ljudi, a većina prijavljenih nuspojava se odnosi na bol na mestu uboda, simptome prehlade, umora, glavobolje, bola u mišićima. Inače, britanska lekaraka na čije se izjave pozivaju mediji u Srbiji je među lekarima koji tvrde da se virus korona uspešno može lečiti ivermektinom koji se inače koristi za lečenje parazitskih infekcija kod životinja i kod ljudi.
Odlukom Lekarske komore Srbije, pred Sudom časti biće pokrenut postupak protiv 18 lekara koji su prethodnih nedelja u javnosti za prevenciju i lečenje koronavirusa preporučivali lek protiv parazita ivermektin, iako on za to nije odobren u Srbiji, potvrđeno je Raskrikavanju u LKS. Nakon ovog postupka, prema statutu LKS-a lekari mogu dobiti javnu opomenu, novčanu kaznu ili privremeno oduzimanje licence.
Oni koji zagovaraju upotrebu ivermektina - leka protiv parazita - za prevenciju i lečenje koronavirusa, kao argument ističu da je on u ove svrhe odobren u raznim zemljama, poput Japana. Iako je istina da je ivermektin deo protokola protiv kovida u nekim državama, to su uglavnom nerazvijene zemlje Latinske Amerike, južne Azije i Afrike. U Japanu lek, uprkos tvrdnjama ovih ljudi, nije odobren protiv koronavirusa.
Ovih dana je u žiži javnosti Viber grupa „Ivermektin - preporuke“ koja broji oko 11.000 članova i u kojoj pojedini srpski lekari ljudima savetuju da za prevenciju i lečenje koronavirusa piju lek protiv parazita ivermektin. U njega veruju jer su ga, kažu, isprobali na sebi i jer su pojedina naučna istraživanja pokazala da je izuzetno efikasan. To, međutim, nije tačno jer istraživanja nisu dokazala da je naročito učinkovit protiv koronavirusa, a ona koja su tvrdila da ivermektin smanjuje smrtnost obolelih od kovida oborena su od strane naučne zajednice, a zatim i povučena. Kakav je ovo lek i zašto naučna zajednica kaže da ga ipak ne treba konzumirati u borbi protiv koronavirusa?