Građani Srbije su u jučerašnjem Dnevniku 2 RTS-a mogli da saznaju kako teku briselski pregovori, rat u Ukrajini i samit nesvrstanih u Azerbejdžanu, šta se dešava u Grčkoj nakon sudara vozova, šta je presudio Ustavni sud u BiH i koliko nezavršenih zgrada ima u zemlji. Tek nakon svega toga, oko 20. minuta, na red je došlo par reči i o tome da je u Beogradu održan skup podrške tužiteljkama Višeg tužilaštva koje su ovih dana istupile u javnost i otvorile ozbiljne sumnje da čelnici te institucije, tužilac Nenad Stefanović i njegova zamenica, kontrolišu istrage korupcije. Gotovo isto vremena koliko je određeno za vest o protestu - koja se našla na 11. mestu po važnosti u Dnevniku - određeno je i za saopštenje tužioca Stefanovića o tome kako je reč o kampanji protiv njega i tužilaštva koja je pokrenuta zbog politike i „ličnih ambicija pojedinaca”.
Godinu dana od početka rata u Ukrajini lažne vesti i manipulacije o ovom sukobu ne prestaju da se šire. Na portalu Pravda.rs se pojavila tvrdnja da je ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski zahtevao od Amerikanaca da pošalju svoju decu u aktuelni rat. Reč je, međutim, o manipulativnoj tvrdnji koja je nastala tako što je deo izjave Vladimira Zelenskog istrgnut iz konteksta.
Vašington Post je objavio analizu o podelama u svetu koje su postale vidljivije od početka rata u Ukrajini, a u sklopu nje i mapu koja prikazuje koje države su uvele sankcije Rusiji ili izvoze oružje u Ukrajinu, a koje ne. Srbija je na mapi među onima koje nisu uvele sankcije, niti (zvanično) izvozi oružje u Ukrajinu. Osim Srbije, tu su i Srednja i Južna Amerika, Afrika i gotovo cela Azija. Portal Nova.rs je, međutim, pozivajući se na analizu Vašington posta, manipulativno „zumirao” samo Evropu gde su sivom obeležene samo Srbija, BiH i Moldavija uz netačnu tvrdnju da se na mapi vidi „Srbija kao jedina država koja se nije pridružila sankcijama”. I dok analiza američkog lista pruža uvid u komplikovane međunarodne odnose i pokazuje kako „pogled izvan Zapada sugeriše da svet nije jedinstven po pitanju Ukrajine”, tekst Nove se sveo na tvrdnju da je Srbija „opet mimo svih”, iako mapa sveta - koju Nova.rs nije objavila - sugeriše drugačije.
Kompanija Meta je u proteklom periodu obrisala hiljade bot naloga na Fejsbuku i Instagramu koji su korišćeni za promovisanje Srpske napredne stranke i Aleksandra Vučića. U izveštaju kompanije navodi se da su „botovi” radili tako što su preko svojih naloga masovno komentarisali i „lajkovali” objave u vezi sa SNS-om i Vučićem kako bi ih učinili popularnijim nego što jesu, kritikovali opozicione lidere, ili masovno komentarisali objave drugih medija tako da budu pohvalni prema vladajućoj stranci. Ove naloge Meta je uspela da poveže sa stvarnim ljudima iz internet tima SNS-a kao i državnim službenicima.
Danas je počelo iznošenje završnih reči na suđenju bivšem predsedniku Grocke Dragoljubu Simonoviću i još trojici kojima se sudi zbog paljenja kuće novinara Milana Jovanovića. Advokati odbrane su danas tvrdili da je reč o medijskom i političkom procesu, negirajući krivicu okrivljenih. Tužilac je zatražio ukupno 24 godine zatvora za četvoricu okrivljenih, a iznošenje završnih reči će biti nastavljeno 20. marta.
Područje Turske i Sirije je od 6. februara dosad pogodila serija jakih zemljotresa u kojima je, prema poslednjim podacima, poginulo više od 36.000 ljudi. I ovu krizu prate dezinformacije i teorije zavere, a jedna od njih, koja se proširila i u Srbiji, jeste da je ovaj zemljotres izazvao čovek, odnosno ozloglašeni HAARP sistem. Iako ljudska aktivnost zaista može izazvati zemljotrese, nema dokaza da je to slučaj i sa ovim najskorijim. Naročito nema dokaza da ima veze sa HAARP-om koji je u prethodnom periodu bio „krivac” i za pandemiju koronavirusa.
Osuđujuća presuda protiv KRIK-a po tužbi Bratislava Gašića, tužba bivše državne sekretarke MUP-a Dijane Hrkalović, optužbe i uvrede na račun urednika KRIK-a Stevana Dojčinovića neki su od primera narušavanja slobode medija koji su se našli u izveštaju Evropskog centra za slobodu medija i štampe za 2022. godinu. U Srbiji je tokom prošle godine zabeležen 41 slučaj kršenja slobode medija koji je uključivao napade na ukupno 60 novinara ili medija u Srbiji.
Nakon što je portal Fake News Tragač nedavno „raskrinkao” lažnu sportsku psihološkinju i čestu sagovornicu medija Sašu Sredanović, u žižu javnosti juče je došao još jedan sličan slučaj. Portal Danasa je objavio intervju sa izvesnim Danijelom Smitom koji se na Tviteru predstavljao kao geopolitički ekspert, da bi se ispostavilo da takav čovek po svemu sudeći ne postoji. Ovaj portal se juče izvinio čitaocima i prihvatio odgovornost za propust, ali je novinarka Danasa Ivana Šundić Mihovilović, koja je radila intervju, u autorskom tekstu svoj manjak novinarske pažnje pokušala da opravda činjenicom da je intervju sa Smitom pre godinu dana objavila i Al Džazira, tvrdeći da je reč o akciji ruske propagande na koju je ona nasela.
Informer, Alo i Objektiv su se ražestili što je Nova.rs objavila da zahtev Prištine za članstvo nije prošao u Savetu Evrope, a nigde nije navela da je za to zaslužna „mudra politika“ i „patriotska diplomatija“ Aleksandra Vučića. Sudeći po tome što su sva tri portala navela svoje redakcije kao izvor, a i tekstovi im se donekle razlikuju, izgleda kao da su tri različita novinara dobila istu ideju da iskritikuju Novu što nije nahvalila Vučića i to uz pojedine identične rečenične konstrukcije. Iz Informera za Raskrikavanje navode da su oni prvi objavili tekst i da su Alo i Objektiv tim tekstom samo bili „inspirisani“, ali da ih nisu propisno naveli kao izvor.