Komentarišući najnoviju analizu Raskrikavanja koja je pokazala da se na naslovnicama pet tabloida prošle godine pojavio najmanje 851 put, predsednik Aleksandar Vučić je juče na TV Pink rekao da se na naslovnicama lista Danas pojavljuje neuporedivo češće i da im podiže prodaju. „Bez mene bi propali načisto“, rekao je. Na pitanje novinarke da prokomentariše i podatak iz analize da su ovi tabloidi na naslovnim stranama objavljivali netačne tvrdnje, rekao je, opet referišući na Danas: „Ma možete misliti, a kod njih sve tačna do tačne“.
Evropski sud za ljudska prava presudio je da je država Srbija prekršila Konvenciju o ljudskim pravima u slučaju Milana Radonjića i Ratka Romića, okrivljenih za ubistvo Slavka Ćuruvije, time što im je pritvor predugo trajao jer je neosnovano više puta produžavan. Drugi razlog je i predugo trajanje postupka pred Ustavnim sudom Srbije pred kojim su njih dvojica takođe tražila zaštitu svojih prava. Sud u Strazburu, kome su se Radonjić i Romić žalili krajem juna 2016. godine, naložio je Srbiji da im isplati po 1.000 evra odštete.
Poput pravog disidenta - prkosno i sa podignutom pesnicom - urednik Informera Dragan J. Vučićević danas je ušao u Okružni zatvor na izdržavanje šestomesečne kazne. Iako tamo odlazi svojom voljom jer neće da plati novčanu kaznu za vređanje Jugoslava Ćosića, Vučićević tvrdi da robija zbog izgovorene reči i borbe za slobodu. „Šestoro dece mi je ostalo kući, ja idem u zatvor za sve vas“, poručio je novinarima i upozorio ih da ova sudbina može i njih da zadesi. Najupečatljiviji sporedni lik u današnjem „igrokazu“ bio je Simo Spasić sa megafonom koji je došao da podrži „srpskog heroja Vučićevića“, a novinare i sudiju je proklinjao da im se „zatre seme i pleme“. Višednevna saga oko Vučićevićevog odlaska u zatvor kulminirala je kada je Spasić ispred ulaza razvukao lanac sa katancem ne dajući mu da prođe. „Nemoj, Dragane, života ti tvoga! Ne ulazi u tamnicu“, vikao je on, ali je Vučićević, nakon što je mirno odslušao taj mali govor, na kraju ušao u zatvor najavljujući da će tamo štrajkovati glađu.
Više od 800.000 evra iz džepova građana Srbije prošle godine je izdvojeno iz javnih budžeta za ugovore sa firmama koje izdaju listove Informer, Srpski telegraf, Alo, Večernje novosti i Kurir, a koji su, prema našoj analizi, u tom periodu objavile gotovo 1.200 manipulacija i dezinformacija samo na naslovnim stranama. Ovaj novac je završio kod njih u manjoj meri preko konkursa za sufinansiranje medijskih projekata, a u najvećoj meri preko raznih ugovora o reklamiranju koje su sklapali sa državnim ustanovama, javnim preduzećima i lokalnim samoupravama. Jedan od najvećih oglašivača bio je RTS, koji je za reklamiranje svojih programa ovim tabloidima dao više od 123.000 evra.
U samom finišu apelacionog suđenja za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije, danas je u sudnicu doneta kartonska kutija sa trakama i kompakt diskovima na kojima se, prema navodima optužnice, nalaze izveštaji sa baznih stanica mobilne telefonije iz 1999. godine. Ovi izveštaji su ključni dokaz tužilaštva jer sadrže podatke o učestaloj telekomunikaciji okrivljenih neposredno u vreme pre i posle ubistva i aktivnosti njihovih mobilnih telefona koji su „locirani“ u blizini mesta likvidacije. Kutija je na zahtev odbrane danas otvorena i trake su prebrojane, ali su advokati okrivljenih nastavili da osporavaju njihovu autentičnost i poreklo i naveli da će tražiti da se izbace iz dokaza. Sudija je odgovorila da je taj zahtev već odbijen i zatvorila dokazni postupak. Za sutra je zakazano iznošenje završnih reči, što je poslednja faza pred donošenje presude.
Drugi osnovni sud u Beogradu juče je advokata Svetislava Bojića - koji zastupa Predraga Koluviju u slučaju „Jovanjica“ - oslobodio optužbi da je pretio novinarki Jeleni Zorić, potvrdili su za Raskrikavanje advokati u ovom postupku. Njemu se sudilo jer je novinarki, koja je izveštavala sa suđenja Koluviji, rekao da se njegov klijent „moli za nju“ i da „pazi kako izveštava“, ali je sud odlučio da ove izjave ne predstavljaju pretnju. Presuda je nepravosnažna i na nju se tužilaštvo može žaliti. Jelena Zorić za Raskrikavanje navodi da je „nažalost, očekivala baš ovakav ishod“.
Bivši predsednik opštine Grocka, Dragoljub Simonović, osuđen je danas na pet godina zatvora pred Drugim osnovnim sudom u Beogradu za podstrekivanje na paljenje kuće novinara Milana Jovanovića. Vladimir Mihailović je osuđen na četiri godine, Igor Novaković na tri i po, a Aleksandar Marinković je kao direktan počinilac ovog zločina osuđen na četiri i po godine zatvora. Na ovu presudu, donetu u ponovljenom postupku, osuđeni imaju pravo žalbe.
Ukupno 17 godina zatvora dobili su bivši predsednik Opštine Grocka Dragoljub Simonović i još trojica zbog paljenja kuće novinara Milana Jovanovića, čime je okončano prvostepeno suđenje četiri godine nakon tog događaja. U obrazloženju presude kojom je Simonović dobio pet godina zatvora, sudija Luka Pantelić je istakao da je on kao tadašnji funkcioner bio dužan da trpi kritike na račun svog rada i primetio da Simonović tokom postupka „nije pokazao empatiju prema Jovanoviću”. Milan Jovanović je novinarima nakon izricanja presude rekao da je danas dobijena bitka za slobodu medija, ali ne i rat. Konačnu reč daće Apelacioni sud kome će se žaliti advokati odbrane.
Međunarodne organizacije posvećene zaštiti slobode medija i novinara u regionu i Evropi, pozvale su Apelacioni sud u Beogradu da potvrdi osuđujuću presudu za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije. Presuda četvorici bivših radnika DB-a, kako navode, biće najznačajnija za slobodu medija i novinarstva u novoj istoriji Srbije - njome će najzad biti razbijen začarani krug nekažnjivosti za ubistava novinara.