Tema broj jedan u svetu i kod nas već nekoliko meseci je koronavirus - o njemu se piše u medijima, govori se na konferencijama i TV emisijama, a to je i jedna od najčešćih tema svakodnevnih razgovora među „običnim“ ljudima. Pandemija je donela sa sobom i nikad veći broj dezinformacija, koje su mnoge ljude zbunjivale, zavodile na pogrešan trag, a nekima čak i ugrozile život. Zašto mediji i građani šire lažne vesti o koroni i zašto su one toliko opasne?
Nataša iz Subotice rodila petorke, starija Romkinja https://www.raskrikavanje.rs/page.php?id=143==pretučena u Srbiji, crnogorska policija https://www.raskrinkavanje.me/analiza/opasna-lazna-vijest-o-povrijedenom-djecaku==povredila bebu, američki matematičar potvrdio da su https://www.raskrikavanje.rs/page.php?id=Informer-reciklira-stare-price-i-podmece-lazne-fotografije-114==naša deca najpametnija na svetu, trojica migranata https://www.raskrikavanje.rs/page.php?id=Trojica-migranata-nisu-dobila-srpsko-drzavljanstvo-vec-grcke-boravisne-dozvole-629==dobila srpsko državljanstvo - samo su neke od viralnih vesti u srpskim medijima i na mrežama koje su kao dokaz svojih tvrdnji koristile fotografije. Vesti su upravo zbog fotografija majke sa petoro beba, starije žene sa masnicom na oku, povređene bebe i slično - delovale uverljivo i bile masovno šerovane i komentarisane. Ipak, sve fotografije su su bile lažne i prikazivale su neke druge ljude koje sa konkretnim događajima nisu imali nikakve veze. Kako da prepoznate da je neka fotografija lažna?
Sasvim sigurno ste bar jednom u životu upozoreni da zatvorite prozor jer „bije promaja“. Možda ste i vi sami od onih koje „štreca“ vrat čim prostruji vazduh. Jeste li se pitali koliko je opravdan strah od promaje i kako je uopšte nastalo verovanje u to da ona ubija?
Savet Regulatornog tela za elektronske medije pokrenuo je postupak protiv TV Pink zbog prikazivanja scena ozoniranja krvi u programu ove televizije, potvrdio je za Raskrikavanje član Saveta Slobodan Cvejić. Na nekoj od idućih sednica Savet regulatora će odlučivati da li je televizija dovela gledaoce u zabludu i prekršila zakon. Ovu medicinski nepriznatu metodu, kako smo ranije pisali, danima je u svom programu i na društvenim mrežama promovisao vlasnik Pinka Željko Mitrović, tvrdeći da se njome može odstraniti koronavirus iz tela.
I na ovogodišnjem konkursu za sufinansiranje medija iz lokalnog budžeta, grad Niš je najviše para dodelio medijima i ljudima bliskim vladajućoj SNS, objavile su Južne vesti. U njihove ruke otići će više od dve trećine od ukupno oko 714.000 evra koliko je izdvojeno ove godine za medije. Grad je bio najdarežljiviji prema TV Zona plus u vlasništvu sina Bratislava Gašića, prorežimskoj Niškoj televiziji kao i RTV Belami u vlasništvu Vidosava Radomirovića.
Novinarki portala nova.rs Ani Lalić jutros u Novom Sadu probušena je guma na njenom automobilu, saopštio je taj portal ranije danas. Lalić za Raskrikavanje kaže da je slučaj prijavila policiji i da ne veruje da je u pitanju slučajnost. „Nije mi ugodno, počela sam da se okrećem iza sebe. Dosta ljudi mi prilazi svakog dana i daju mi podršku, ali ima i onih koji mi upućuju pretnje“.
Krivična prijava koju je Klinički centar Vojvodine podneo protiv novinarke Ane Lalić je odbačena, saopšteno je iz Osnovnog javnog tužilaštva u Novom Sadu.
Beležeći ugrožavanje medijskih sloboda za vreme pandemije novog virusa korona organizacija „Index on Censorship“ navela je i primere iz Srbije - privođenje dve novinarke, Ane Lalić sa portala nova.rs, kao i urednice portala KosSev, Tatjane Lazarević.
Na najnovijoj listi medijskih sloboda međunarodne organizacije Reporteri bez granica (RSF), Srbija se našla na 93. mestu, što je pad od tri mesta u odnosu na prošlogodišnji rejting. „Posle 6 godina pod vođstvom Aleksandra Vučića, Srbija je postala zemlja u kojoj je često opasno biti novinar i gde lažne vesti dobijaju zabrinjavajuću vidljivost i popularnost“, navode Reporteri. Srbija se nalazi u grupi zemalja u kojima je situacija ocenjena kao „problematična“, a sa ex-Yu prostora jedino je Crna Gora lošije plasirana od nas.