Kompanija Tviter objavila je da će u narednom periodu trajno ukloniti hiljade naloga koji su povezani sa grupom „QAnon“ koja već niz godina širi različite teorije zavera o uroti „duboke države“ protiv aktuelnog američkog predsednika Donalda Trampa.
Veliki broj medija u Srbiji preneo je vest iz Rusije da je ova zemlja završila klinička testiranja vakcine protiv koronavirusa, i da se od avgusta očekuje njena masovna proizvodnja. Istina je, međutim, da ova ruska vakcina nije još uvek prošla kroz sve faze testiranja, već samo prvu fazu u kojoj je ispitivana na uzorku od svega 38 volontera. Da bi jedna vakcina bila odobrena za upotrebu, neophodno je da prođe tri faze kliničkih ispitivanja i da bude testirana na hiljadama ljudi kako bi se definitivno utvrdilo da je efikasna i bezbedna.
„U razgovorima smo sa jednom zemljom koja je završila vakcinu i koja već na posebno predviđenoj populaciji ne testira, već daje tu vakcinu, i mi se nadamo da pre kraja godine možemo da imamo vakcinu“, najavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić ne želeći da otkrije o kojoj se to zemlji radi. Prema evidenciji Svetske zdravstvene organizacije, međutim, trenutno su 23 vakcine u kliničkim testiranjima na ljudima, ali zasad nijedna nije odobrena za širu populaciju.
„Stranci ruše državu - na Srbiju udarili ekstremisti iz Britanije, Tunisa, BiH i Crne Gore”, objavio je juče Kurir na naslovnoj strani. Slične neutemeljene tvrdnje mogle su se pročitati i u drugim tabloidima koji su proteklih dana za sukobe na ulicama Beograda optuživali i ruske ekstremiste, izraelske državljane, čak i navijače iz Hrvatske, a svima njima cilj je da - „izazovu haos i krvoproliće u Srbiji”. Osim toga, tabloidi su insistirali na broju povređenih policajaca i nasilnom ponašanju huligana, dok su prećutali policijsku brutalnost. Raskrikavanje je proteklih dana pratilo kako mediji u Srbiji izveštavaju o protestima, te smo odabrali top tri lažna narativa o protestima.
Zbog trenutne epidemiološke situacije i male sudnice u kojoj je bilo više od pet ljudi, danas je otkazan glavni pretres u ponovljenom suđenju sinu Željka Mitrovića, Aleksandru, zbog toga što je u julu 2013. godine kolima usmrtio maloletnu Andreu Bojanić. Novo suđenje zakazano je za 15. septembar.
Već dve i po godine Tužilaštvo za organizovani kriminal odbija da Raskrikavanju dostavi dokumenta iz istrage koju je 2015. godine vodilo povodom tvrdnji urednika Informera Dragana J. Vučićevića o navodnom „državnom udaru“. Tvrde da je predmet „strogo poverljiv“ i da bi otkrivanjem informacija potencijalno nastupile „teške posledice“. Poverenik, i pored pokušaja, nije uspeo da novčano kazni ovo tužilaštvo zbog prikrivanja informacija, pa je nedavno zatražio od Vlade Srbije da interveniše i „obezbedi izvršenje neposrednom prinudom“. Međutim, Vlada u poslednjih devet godina nijednom nije intervenisala na ovaj način, iako je to od nje traženo gotovo 300 puta.
Suđenje bivšem predsedniku Opštine Grocka Dragoljubu Simonoviću i još dvojici okrivljenih za paljenje kuće novinara Milana Jovanovića, odloženo je danas zbog pogoršanja situacije sa koronavirusom. Dvojica advokata odbrane, kao i jedan veštak, nisu došli na današnji pretres jer su u samoizolaciji, a sudija Slavko Žugić napomenuo je da smo u fazi jačanja ovog virusa i da „danas ne možemo da radimo“.
Nemate simptome, ali želite da proverite da li ste pozitivni na novi virus korona? Naoružajte se strpljenjem i vremenom za okretanje brojeva telefona različitih institucija jer su za građane koji na lični zahtev žele da provere da li su pozitivni, izmenjena određena pravila. Najpre, sada je potrebno da nakon uplate novca za testiranje, građani rezervišu svoj termin. Iako je preporuka zakazivanja postojala i ranije, sada je to neophodno zbog većeg interesovanja. Dodatni problem je što u nekim zdravstvenim ustanovama nema slobodnih termina u narednih nekoliko nedelja, te oni sve zainteresovane upućuju u druge kovid ambulante. Raskrikavanje već danima od različitih institucija u Beogradu traži podatke kako građani mogu da se testiraju na lični zahtev i odgovori su svuda različiti.
Medicinskim radnicima širom Srbije stigao je zaključak Kriznog štaba od 23. juna po kome svaki zdravstveni radnik može biti upućen u bilo koju zdravstvenu ustanovu ili privremenu bolnicu gde fali kadar za borbu protiv koronavirusa, a ukoliko odbije - sledi otkaz. Ovakva ista odluka već je bila doneta u aprilu, ali je ona, međutim, prestala da važi kada je ukinuto vanredno stanje. Sagovornici Raskrikavanja smatraju da ovaj zaključak ne može biti obavezujuć, jer Krizni štab nema takva ovlašćenja, kao i da se ovako nešto ne može propisivati ukoliko nije na snazi vanredno stanje.