Nakon što je svet obišla vest da je 20-godišnji Tomas Metju Kruks pucao na Donalda Trampa u subotu tokom predizbornog govora u Pensilvaniji, tviteraš iz SAD pod nadimkom „jewgazing” postavio je nekoliko svojih fotografija i snimak u kome tvrdi da je on atentator. Ubrzo se, međutim, očito pokajao zbog svog „genijalnog” pokušaja humora, naveo da je reč o šali i obrisao postove, ali kasno: brojni mediji širom sveta su bez provere počeli da objavljuju da je on Kruks. To su uradili i mediji u Srbiji, pa se i danas, gotovo dva dana od pokušaja likvidacije, na najuticajnijim portalima i novinama nalazi lice pogrešnog čoveka.
Govor predsedavajućeg Predsedništva Bosne i Hercegovine Denisa Bećirovića u Potočarima, na komemoraciji povodom 29 godina od genocida u Srebrenici izazvao je oštre reakcije u domaćim medijima. Bećirović je kritikovao vlasti Srbije i Republike Srpske, tvrdeći da postoje određene sličnosti sa režimom iz 1992. godine i politikom koju vlasti u Srbiji i Republici Srpskoj vode danas, te da se Bosna i Hercegovina mora zaštititi. Alo i Informer su ovaj Bećirovićev govor okarakterisali kao „huškanje na rat”, i „poziv u lov na Srbe”. Međutim, Bećirović nije čak ni spomenuo „Srbe” ili „srpski narod”. Šta više, napomenuo je uvažavaju Srbiju i njene građane, i da žele mir i ravnopravnost, ali tvrdi da to „ugrožava velikodržavna politika u Beogradu”.
Američki milijarder i osnivač Majkrsofta, Bil Gejts je posledjih godina česta inspiracija raznih teorija zavera - pripisuju mu svašta: od toga da je finansirao pojavu kovida 19 do toga da se zalaže za vakcinaciju radi depopulacije planete. Upravo se u prilog ovoj tvrdnji na društvenim mrežama i grupama ovih dana deli navodna fotografija fasade zgrade Fondacije Bil i Melinda Gejts iz Sijetla na kojoj piše da je to Centar za smanjenje ljudske populacije. Reč je međutim o foto-montaži koja je stara četiri godine.
Juče je na adrese medija stiglo saopštenje prištinskog teatra Qendra o tome da je sa Narodnim pozorištem dogovoreno održavanje „Nedelje kosovskog pozorišta u Beogradu” u novembru. Vest je tako završila na sajtovima poput N1, Novog magazina, kosovske Gazete Ekspres. Kako se ubrzo ispostavilo, saopštenje je bilo napisano ironično, a tekst je pun sumnjivih tvrdnji koje medijima nisu upalile „lampicu” - na primer, da će jedna od predstava biti bazirana na knjizi o Banjskoj, čiji je autor „Milan Radoičić”. Šta je bila ideja ovoga nije poznato, jer direktor Qendra Multimedije Jeton Neziraj nije odgovorio na pitanja Raskrikavanja.
Tabloid Informer je u današnjem štampanom izdanju objavio da je Olena Zelenska, supruga ukrajinskog predsednika, pazarila „besan” automobil marke Bugati u vrednosti od 4,5 miliona evra. Ovu tvrdnju Informer je preuzeo sa nedavno osnovanog francuskog sajta Verite Cache France koji je proruski orijentisan i nije poznato ko stoji iza njega. Kao „dokazi” ove kupovine iskorišćeni su video svedočenje navodno zaposlenog u Bugatiju i račun te kupovine. Međutim, pomenuti video po svemu sudeći kreirala je veštačka inteligencija, a osporena je i autentičnost računa.
Procenjuje se da jedna prosečna krava godišnje ispusti gotovo šest tona gasova koji doprinose efektu staklene bašte. Zbog toga je Danska nedavno odlučila da oporezuje i stočare, a novac od poreza dalje uloži u održive izvore energije. Međutim, ovaj kompleksni problem uticaja stočarstva i poljoprivrede na okolinu, i napora pojedinih država da smanje emisiju štetnih gasova, tabloidi u Srbiji javnosti prezentuju krajnje banalno i podrugljivo. Alo, na primer, navodi da Danci „optužuju krave da ugrožavaju planetu”, i da su upregli čitav državni mehanizam da spreči životinje da „podriguju i ispuštaju gasove”.
Fudbalska reprezentacija Srbije poražena je od Engleske rezultatom 1:0 u svojoj prvoj utakmici na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj. Pre utakmice, na ulicama Gelzenkirhena došlo je do sukoba između srpskih navijača i grupe muškaraca. Ubrzo nakon te tuče, na društvenoj mreži X pojavila se viralna fotografija koja navodno prikazuje uhapšene engleske navijače albanskog porekla. Međutim, na slici se nalaze članovi kriminalne grupe, koja je razotkrivena u Engleskoj 2021. godine i koja nema nikakve veze sa incidentom u Gelzenkirhenu.
Na naslovnoj strani Srpskog telegrafa kao udarna vest u prošli petak našlo se navodno istraživanje američkog univerziteta Harvard – „Šokantno istraživanje Harvarda; Vanzemaljci su odavno među nama”. Međutim, stvarnost nije toliko dramatična, pošto autori istraživanja koje Srpski telegraf prenosi već na početku rada napominju da je hipoteza kojom pokušavaju objasniti neidentifikovane vazdušne fenomene „najverovatnije netačna”, ali smatraju da je treba razmotriti. Takođe, u radu postoji jasna ograda od Univerziteta Harvard i napomena da je tekst „spekulativni misaoni rad koji odražava lične interese i ideje autora”.
„194 zemlje Svetske zdravstvene organizacije pristale su da hapse građane koji se protive vakcini protiv ptičijeg gripa”, tvrdi se u Vajber grupi „Kovid biblioteka” koja trenutno broji preko 2.700 članova. Mediji, kažu, o ovom ništa ne izveštavaju. Reč je o tvrdnji koja je preuzeta sa jednog američkog sajta već dobro poznatog po stalnom širenju dezinformacija. Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je za Raskrikavanje navela da ove tvrdnje nisu tačne i da oni niti podržavaju, niti imaju nadležnost da hapse bilo koga zbog protivljenja vakcinama.