raskrikavanje
PROJEKAT PORTALA KRIK
  Rizični mediji
  Istraživanja
  Vesti
  Najnovije
  Dezinformacija
Izvorni članak je objavljen 09.09.2024. (Luftika)
Portali izveštavaju o priznanju Mokroj Gori i tri godine kasnije
10.09.2024.    Stefan Kosanović    KRIK
Novosadski portal Luftika je juče preneo vest da je Mokra Gora proglašena za „najbolje turističko selo na svetu”, ne navodeći da je ovo priznanje Mokra Gora stekla još 2021. godine, zajedno sa još 44 sela iz 32 zemlje, prema izboru Svetske turističke organizacije Ujedinjenih nacija. Drugi portal, Blic žena, u naslovu navodi da je srpsko selo „zvanično proglašeno za najbolje i najlepše na svetu”, iako te kategorije u izboru nema.
„Ako vas put do sada nije odveo do mesta na brdu Mećavnik, ovo je zasigurno dovoljan razlog da se upustite u avanturu daleku samo 200 kilometara od Beograda: Mokra Gora proglašena je za najbolje turističko selo na svetu”, glasi uvodni pasus jučerašnjeg teksta sa portala Luftika.

Razloga za ponos ima, s obzirom da se Mokra Gora stvarno našla na spisku „najboljih turističkih sela” koje je izabrala Svetska turistička organizacija Ujedinjenih nacija (UNWTO), međutim, ovo priznanje dobila je 2021. godine. Te informacije nema u tekstu Luftike, iako su i te, 2021. godine, izveštavali o ovom priznanju.

Tada je, uz Mokru Goru, status „najboljeg turističkog sela” steklo još 44 sela iz 32 zemlje – što na portalu Luftika nije spomenuto, već se stiče utisak da je Mokra Gora jedina osvojila taj status, nadmećući se sa više od 170 kandidata.

Istu grešku Luftika je napravila i 2021. godine. Tada je novosadski portal Mokru Goru nazvao „najboljim turističkim selom na svetu”, ne spominjući da je još niz sela širom sveta dobilo isto priznanje.

Kao izvor vesti, Luftika je 2021. godine navela Tanjug, dok je u jučerašnjem tekstu kao izvor potpisan portal Blic žena. Ovaj portal je napravio iste greške – nije precizirao kada je Mokra Gora dobila ovu laskavu titulu, niti je naveo da srpsko selo nije jedini dobitnik na spisku. Šta više, u naslovu teksta navedena je još jedna greša, da je srpsko selo „zvanično proglašeno za najbolje i najlepše na svetu”.

Ostaje nejasno zašto su ova dva portala odlučila da ponovo aktuelizuju vest staru tri godine.

Sela su ocenjivana na osnovu seta kriterijuma koji obuhvataju devet oblasti: kulturne i prirodne resurse, promociju i očuvanje kulturnih resursa, ekonomsku održivost, socijalnu održivost, ekološku održivost, turistički potencijal, razvoj i integraciju vrednosnog lanca, upravljanje i prioritizaciju turizma, infrastrukturu i povezanost, kao i zdravlje, bezbednost i sigurnost.

Na spisku se 2021. godine našlo još jedno selo iz Srbije, ali je smešteno u drugu kategoriju.

Gostilje, zlatiborsko selo, bilo je jedno od 20 sela na listi programa za unapređenje „najboljih turističkih sela” jer, iako nije u potpunosti ispunilo sve kriterijume za priznanje, pokazalo je značajan potencijal u oblastima održivog turizma. Ovaj program pruža podršku selima poput Gostilja kako bi unapredila određene oblasti koje su identifikovane kao slabosti tokom evaluacije.

Godinu dana kasnije, UNWTO nije uvrstio nijedno selo iz Srbije na te liste, a isto se ponovilo i 2023. godine. Dobitnici zvanja „najboljih turističkih sela” za ovu godinu još uvek nisu proglašeni.

Ažurirano 12. septembra 2024. godine. Tekst na portalu Blic žena naknadno je ispravljen, pozivajući se na analizu sa našeg portala, uz izvinjenje čitaocima.
Otvoren regionalni poziv za grantove za promociju medijske pismenosti
Regionalna mreža See Check, zajedno sa svojim partnerima, poziva sve zainteresovane da se prijave n...
  Neutemeljeno
Tabloidi kontroverznog sveštenika predstavili kao jednog od najuglednijih duhovnika Grčke
Tabloidni srpski portali su prošle nedelje preneli navodnu „poruku pouke” kontroverznog grčkog...
  Vest
Građani opet na meti prevara: Miroslav Mišković navodno promoviše kriptovalute
Sumnjive reklame u kojima poznate ličnosti navodno građanima obećavaju brzu i laku zaradu često ...
Medij koji je takođe objavio ovu vest:
 Blic
Mokra Gora
Selo
najbolje
Zastarela vest
O nama
raskrikavanje@krik.rs
011/420-43-04
Raskrikavanje na društvenim mrežama: