„194 zemlje Svetske zdravstvene organizacije pristale su da hapse građane koji se protive vakcini protiv ptičijeg gripa”, tvrdi se u Vajber grupi „Kovid biblioteka” koja trenutno broji preko 2.700 članova. Mediji, kažu, o ovom ništa ne izveštavaju. Reč je o tvrdnji koja je preuzeta sa jednog američkog sajta već dobro poznatog po stalnom širenju dezinformacija. Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je za Raskrikavanje navela da ove tvrdnje nisu tačne i da oni niti podržavaju, niti imaju nadležnost da hapse bilo koga zbog protivljenja vakcinama.
Tužiteljka beogradskog Višeg tužilaštva Bojana Savović prošle nedelje je iz Odeljenje za opšti kriminal prebačena u Odeljenje za maloletnike. Portal Vaseljenska pisao je o gostovanju ove tužiteljke u emisiji Utisak nedelje, gde je navodno „ponovo privukla pažnju javnosti svojim kontroverznim izjavama”. Izdvojena je samo jedna, a u kojoj Savović kaže da je „rad sa maloletnicima ispod njenog nivoa”. Međutim, to tužiteljka Savović nije rekla u emisiji, a za Raskrikavanje objašnjava da to nikada nije ni izjavila niti da tako misli.
Društvena mreža Telegram je poslednjih godina postala popularna platforma i među onima koji imaju „alternativni” pogled na stvarnost - na pandemiju, migrantsku krizu ili rat u Ukrajini. Tamo se mogu naći brojni skeptici koji ne veruju nauci, institucijama kao ni mejnstrim medijima i koji svoje informacije sakupljaju po opskurnim rukavcima interneta. Postojanje ovakvog mesta je moguće zahvaljujući tome što ova mreža ima značajno slabiju regulaciju sadržaja, za razliku od, na primer, Fejsbuka. Prema pisanju Blumberga, EU ovih meseci pokušava da utvrdi da li je moguće i Telegram podvesti pod Zakon o digitalnim uslugama koji važi na tlu Unije, a koji bi ovu mrežu naterao da poštuje stroga pravila. U međuvremenu, pojedini „antiglobalistički” orijentisani glasovi u Srbiji ovo nazivaju cenzurom.
Portal Nulta tačka tvrdi da je Svetska zdravstvena organizacija (SZO) navodno objavila da će suverene nacije potpuno prestati da postoje do sledeće godine. Ovo je narativ koji internetom kruži od sredine prošle godine, kada je objavljen prvi nacrt Sporazuma o pandemiji iza kog stoji SZO. Iz ove globalne organizacije za Raskrikavanje kažu da se sporazum pogrešno interpretira, pošto on zapravo predstavlja želju država da ojačaju globalnu sigurnost, suočeni sa mogućim pandemijama u budućnosti.
Moguć izbor profesora Slaviše Orlovića za dekana Fakulteta političkih nauka u Beogradu, prilično je izazvao buru u javnosti ovih dana. Danas je ispred FPN-a održan protest studentkinja i studenata, ali i sednica Saveta FPN-a, na kojoj se glasalo o izboru Orlovića za dekana. Međutim i dalje nije jasno da li Orlović jeste ili nije izabran za novog dekana. Informer je najavu ovog protesta iskoristio da iznese bizarne tvrdnje da pojedini profesori pripremaju nasilno zauzimanje fakulteta i to tako što će da zgaze srpsku zastavu i otcepe se od Beogradskog univerziteta!?
Tokom predstavljanja prvog izveštaja OEBS-ove Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) o lokalnim izborima u Srbiji, šef posmatračke misije Lamberto Zanijer pohvalio je napredak u izbornom procesu i formiranje Radne grupe za primene ODIHR preporuka. Međutim, u istom izveštaju je ukazano i na brojne probleme i nepravilnosti zabeležene na dan izbora – kupovinu glasova, nasilje, proceduralne probleme, pritisak na zaposlene u institucijama sistema, zloupotrebu resursa, pritisak na medije itd. Tabloid Informer je međutim u svom tekstu preneo samo deo ovih nepravilnosti rekavši da je ODIHR potvrdio da je izborni dan prošao maltene besprekorno.
Prošle godine su na ulazu u Istočno Sarajevo postavljene nove table koje su izazvale kontraverze u javnosti zbog ispisa koji su sadržale. Na njima je pisalo da je to „Grad 157.000 Srba koji su morali napustiti Sarajevo”. Fotografija jedne od tih tabla bila je šablon, ali očigledno i inspiracija za viralnu foto-montažu sa društvene mreže X. Na njoj softverski je kreirana tabla dobrodošlice za ulazak u opštinu Brod, koja „opominje” na zločine iz marta 1992. godine.
Kosovo je od ponedeljka postalo pridruženi član Parlamentarne skupštine NATO-a, što je Informer odmah dočekao sa netačnom tvrdnjom da je „Kosovo primljeno u NATO”. Ipak, u pitanju su dve odvojene institucije, a članstvo u skupštini ne znači i članstvo u ovoj vojnoj alijansi. Da znači, i Srbija bi bila u NATO-u budući da je članica Parlamentarne skupštine još od 2007. godine.
Privredni sud u Cirihu nedavno je odbacio tužbu državnog Telekoma Srbija protiv Junajted grupe, jer je ocenio da je Telekom probio zakonski rok za pokretanje spora. Prorežimski mediji su, u bizarnoj distorziji realnosti, verbalnim akrobacijama to nekako uspeli da predstave kao pobedu Telekoma. Iz ove državne kompanije u odgovorima za Raskrikavanje između ostalog kažu da nisu zakasnili i da će se žaliti.