Instagram čuvari srpske tradicije i pravih vrednosti tvrde da je tokom Prajd šetnje, koja se dogodila u nedelju 10. septembra, na zgradu Skupštine Grada Beograda okačena pedofilska zastava. Povezivanje LGBT+ populacije sa pedofilijom je jedan od najčešćih metoda diskreditacije ove zajednice. Ipak, reč je o klasičnoj manipulaciji - niti je borba za jednaka prava seksualnih manjina usmerena ka legalizaciji pedofilije, niti ova zastava ima bilo kakve veze sa tim. U pitanju je tzv. zastava napretka, jedna od brojnih „prajd“ zastava koja obuhvata gej populaciju, trans, nebinarne i interseks osobe koje ne pripadaju ni muškom ni ženskom polu. Ona ukazuje na raznolikost rodnih i seksualnih identiteta i poziva na stvaranje inkluzivnijeg društva.
Od hiljada proizvoda na rafovima, od danas je privremeno pojeftinilo njih dvadeset. Otkako je predsednik Aleksandar Vučić ovo pompezno najavio na konferenciji za novinare na koju je doneo i korpu iz supermarketa, prorežimski mediji su brže-bolje nastavili da „pumpaju“ priču o merama kojima država navodno spasava građane ekonomske bede. Međutim, ne spominju da je inflacija u Srbiji među najvišima u Evropi, da prosečna plata nije dovoljna za potrošačku korpu, da penzioneri žive na ivici egzistencije i da će populističke mere vlasti u vidu jednokratnih davanja i vanrednih povećanja penzija, doneti još više zaduživanja, poskupljenja i dodatni pad standarda.
Maroko je u petak pogodio najrazorniji zemljotres u poslednjih više od sto godina - zasad je prebrojano više od 2.500 mrtvih i isto toliko povređenih. Ni ova tragedija ne može da prođe bez proizvoljnih spekulacija po društvenim mrežama. „Da li se to gadovi opet malo igraju energetskim oružjem“, pita se jedan od članova Vajber grupe „LRNE“ koja okuplja gotovo 3.000 ljubitelja teorija zavera i dezinformacija. Deli se snimak svetleće kugle na noćnom nebu za koji navode da je snimljen iznad Maroka neposredno pre potresa. Reč je, ipak, o video-montaži staroj više od tri godine.
Društvenim mrežama se deli snimak zgrade u plamenu za koju se tvrdi da je reč o Ambasadi Francuske u Nigeru. Naime, u ovoj afričkoj zemlji je krajem jula izveden vojni puč u kome je svrgnut aktuelni predsednik, a čitav događaj su pratile demonstracije pristalica puča. Francuska ambasada se našla na meti pobunjenika i tom prilikom su zapaljena njena vrata. Video koji kruži mrežama, međutim, ne prikazuje taj incident, već uništavanje sedišta nigerijske Stranke za demokratiju i socijalizam, na čijem se čelu nalazi svrgnuti predsednik i nastao je 27. jula.
Jučerašnju blokadu Skupštine prorežimski tabloidi vide kao divljanje opozicije, optuživši ih da su „lomili” po Skupštini. Tako je Informer, osim što je opozicione poslanike nazvao „nasilnicima“ i „hejterima“, u potpunosti prećutao i zbog čega deo opozicionih poslanika blokira rad Skupštine manipulativno tvrdeći da su želeli da spreče donošenje odluke o povećanju penzija i isplatu novčane pomoći deci.
Jedan video koji prikazuje helikopter koji ispušta vatru iznad šumskog područja bio je prilika brojnim negatorima klimatskih promena da tvrde da se šumski požari podmeću na taj način, te da nemaju veze sa klimatskim promenama. Međutim, video je nastao prošlog meseca tokom gašenja požara u Kanadi i prikazuje jedan od metoda stavljanja požara pod kontrolu, a koji podrazumeva čišćenje vegetacije kako bi se sprečilo dalje širenje vatre.
Klimatske promene i globalno zagrevanje za pojedine nisu naučno utvrđena činjenica već navodna zavera - na Telegram grupi „Istina“, koju prati skoro 10 hiljada ljudi, tvrdi se da nam treba još više ugljen-dioksida u atmosferi. Logika im je sledeća - biljke ga koriste za fotosintezu pa više ovog gasa znači i bujniju vegetaciju. „Kome to ne odgovara više zelenila i biljaka, a koriste se terminom „zelena agenda“ kako bi smanjili emisiju CO2 u atmosferu“, pitaju se na grupi ne verujući da ovaj gas izaziva efekat „staklene bašte“ i doprinosi globalnom zagrevanju.
Nalog na tviteru pod imenom „Dr Branimir Nestorović", koji je inače poznat po desničarskim stavovima i različitim teorijama zavera, objavio je da srpski turisti nisu bezbedni u Crnoj Gori zbog „nasilja koje se dešava u Budvi i drugim gradovima”. Aludira se na video snimak tuče u Budvi u kojoj su, kako se ispostavilo kasnije, učestvovali samo srpski državljani.
Trostruko ubistvo u Gradačcu, mestu na severu Bosne i Hercegovine koje se dogodilo 11. avgusta zaokupilo je pažnju čitavog regiona, pa i medija. Tako je jedna od današnjih tema srpskih portala proglašenje Dana žalosti u Bosni i Hercegovini zbog ove tragedije. Naime, Dan žalosti će biti obeležen 16. avgusta u oba entiteta BiH - i u Republici Srpskoj i u Federaciji Bosne i Hercegovine. Mediji koji podržavaju Milorada Dodika, poput Informera i Sputnika izveštavaju da je Dan žalosti proglašen na teritoriji Republike Srpske, vešto prećutkujući da je ista odluka doneta i na nivou drugog entiteta - Federacije BiH. Informer je, šta više, ocenio da je „sramota“, što Federacija „ćuti o zločinu“.