raskrikavanje
PROJEKAT PORTALA KRIK
  Rizični mediji
  Istraživanja
  Vesti
  Najnovije
  Dezinformacija
Izvorni članak je objavljen 15.04.2025. (Informer)
Od anonimnog naloga do tabloida: Novi medijski napad na sudiju Majića
15.04.2025.    Milica Ljubičić    Foto: Nova S/Jutjub skrinšot
Sudija i jedan od inicijatora Proglasa, Miodrag Majić našao se danas na meti više provladinih tabloida koji su ga optužili da preti nasiljem i krvoprolićem ukoliko se ne uspostavi ekspertska vlada u Srbiji. Majić je, prilikom nedavnog gostovanja u Utisku nedelje pomenuo ekspertsku vladu kao opciju za rešavanje trenutnog stanja u društvu, ali nije pretio, niti pozivao na nasilje i krvoproliće. U razgovoru za Raskrikavanje sudija Majić kaže da je navikao na napade dela medija, ali i da mu u trenutnoj društvenoj situaciji plasiranje neistina deluje tužno.
Sudija Apelacionog suda u Beogradu i jedan od inicijatora Proglasa, Miodrag Majić je 13. aprila gostovao je u Utisku nedelje zajedno sa advokatom Jovanom Rajićem i dvoje studenata. Majić je tom prilikom spomenuo ekspertsku vladu kao opciju za izlazak iz društvene krize, što su provladini tabloidi manipulativno iskoristili da ga optuže da preti nasiljem i krvoprolićem, iako to nije tačno.

„Sudija Miodrag Majić poziva na nasilje. Dajte vlast bez izbora ili će biti žrtava”, tvrdi Srpski telegraf u svom štampanom izdanju, a gotovo identične tvrdnje je objavio i Informer: „Sudija Majić preti. Biće žrtava ako nam ne date vlast”.

Slične tvrdnje na račun sudije Majića objavilo je više domaćih portala, među njima i portal Novosti koji je pojačao optužbe tvrdeći da „Majić preti krvoprolićem ako ne dođe na vlast”.

Naime, sudija Miodrag Majić je prilikom nedavnog gostovanja u Utisku nedelje između ostalog rekao: „Prelazna vlada ili ekspertska vlada, modaliteti su različiti je trenutno na stolu za kompletno pobunjeno društvo i užasno je važno da svi uoče taj momentum. Naspram ovoga što nam se nudi, a to je nastavak agonije koja će trajati, koja će nositi žrtve, nositi probleme, nositi hapšenja, nositi dalje sukobe i podele u društvu, imamo nešto iza čega staje kompletno pobunjeno društvo".

Upravo ovaj deo Majićeve izjave koriste tabloidi kako bi ga manipulativno optužili da navodno preti nasiljem i krvoprolićem, iako tako nešto nije ni spomenuo.

Tabloidi su prećutali da je Majić podsetio da „pobunjeno društvo” već pet meseci čeka ispunjenje zahteva, te da studenti nakon više od sto dana blokada počinju da shvataju da vlast ne namerava da ispuni njihove zahteve.

„Ovo je zaista trenutak da celokupno pobunjeno društvo, studenti kao sada jedna od najozbiljnijih grupacija, sa politički najačim uticajem, sindikati, ljudi potpuno individualno, ne uklopljeni u organizacije i stranke, stanu iza nečega što otpočetka provejava ne bez razloga. (...) Osim ako ne verujemo da će ova najnovija vlada koju predsednik pokušava da saopšti preko gospodina Macuta promeniti stvari. Ja iskreno iz svega što znam u životu, oni koji su vas doveli u problem, teško će vas izvući iz problema”, rekao je Majić nakon čega je usledio deo izjave koju su svi tablodi citirali.

U razgovoru za Raskrikavanje sudija Miodrag Majić kaže da je aktuelna kampanja samo jedna u nizu neistina o njemu, te da mu nije novost.

„Nakon svih repertoara laži počev od navodnih oslobađanja, da sam strani plaćenik, terorista, da pripremam svrgnuće predsednika (...) Da nismo u ozbiljnoj situaciji, to bi bilo kao nekakva groteska, a u ovoj situaciji plasiranje neistina verovatno ima za cilj da nas treba što više pohapsiti, privesti, zastrašiti ili zastrašiti druge, ali mene neće.”

Netačne optužbe na račun sudije Majića prvi je objavio „Detektor laži”, odakle su se proširile u domaćim tabloidima.

Detektor laži je inače poznat prorežimski nalog na mreži X. Već godinama svakodnevno objavljuje manipulativne video-sadržaje u korist aktuelne vlasti, dok istovremeno targetira aktiviste, opoziciju, studente i građane koji kritikuju režim. Nalog na X je kreiran u maju 2020. godine i trenutno ima preko 16 hiljada pratilaca.

Manipulativne snimke sa ovog naloga tavloidi koriste za širenje manipulacija ili kampanje neistomišljenika vlasti. Na ovo je Raskrikavanje ukazivalo više puta do sad.
  Manipulisanje činjenicama
Izjava tužiteljke Savović koja je „uznemirila javnost” potpuno izmišljena
Tužiteljka beogradskog Višeg tužilaštva Bojana Savović prošle nedelje je iz Odeljenje za opšt...
  Analiza
Kako je 2023. godina izgledala na društvenim mrežama
Osim čitanja novina i gledanja TV-a, posao novinara Raskrikavanja podrazumeva i mnogo „skrolovanj...
  Vest
Čistka na Fejsbuku i Instagramu: brišu sve stranice povezane sa grupom „QAnon“
Fejsbuk je pre dva dana objavio da će početi da uklanja sve stranice, grupe i naloge koji su povez...
Mediji koji su takođe objavili ovu vest:
 Alo
 Srpski telegraf
 Novosti
 Srbija danas
Utisak nedelje
Sudija
Dezinformacije
Tabloidi
O nama
raskrikavanje@krik.rs
011/420-43-04
Raskrikavanje na društvenim mrežama: