Nakon što je 14 ljudi poginulo u padu nadstrešnice na novosadskoj Železničkoj stanici, novinari tabloida se utrkuju ko će više oprati sadašnju vlast od odgovornosti. Više njih je gotovo istovremeno prenelo deo izjave hrvatskog inženjera građevine Juraja Pojatine za RTL da se „šezdesetih štedelo na materijalu”. Kažu da je Pojatina ovim osujetio nameru hrvatske televizije da krivicu prebaci na sadašnju vlast u Srbiji. Ipak, ostatak šestominutnog gostovanja su prećutali - na primer, inženjer je rekao da je uzrok najverovatnije u nečemu što desilo tokom poslednje rekonstrukcije, da je propust ako nadstrešnica zaista nije bila predmet obnove kao što tvrdi vlast u Srbiji, a govorio je i o problemu neodržavanja tih starih javnih zgrada kakve postoje i u Hrvatskoj.
Više stotina građana i deo predstavnika opozicije se sinoć okupilo kod Starog savskog mosta u znak protesta protiv najave beogradskih vlasti da će ukloniti ovaj, 82 godine star most, a na njegovom mestu izgraditi nov. Deo provladinih medija tvrdi da je protest propao jer je na njemu bila svega „šačica građana”. Najdalje je otišao tabloid Alo koji je „propale proteste” ilustrovao fotografijom mosta iz ptičije perspektive, na kojoj se vidi svega 20-ak ljudi. Arhiv javnih skupova, međutim, procenjuje da je na sinoćnjem protestu za odbranu mosta bilo nešto više od hiljadu građana. Osim toga, aktivisti i dalje ne odustaju od svojih zahteva, te je deo njih proveo i noć u blizini mosta, a najavili su i dežurstva kako bi sprečili mašine da započnu proces uklanjanja mosta.
Tabloid Informer nedavno je objavio tekst u kojem pokušava da diskredituje protest protiv iskopavanja litijuma u Loznici, nazivajući učesnike „lažnim ekolozima i „opozicijom”, dok protest prikazuje kao nedovoljno brojan. Iako su u istom tekstu objavili fotografiju na kojoj se može prebrojati oko 1.900 ljudi, u tekstu tvrde da ih je tri puta manje, svega 680. Ovakvi navodi deo su šireg narativa prorežimskih medija koji mesecima umanjuju značaj protesta protiv iskopavanja litijuma u Srbiji, prikazujući ih isključivo kao pokušaj smene predsednika Vučića.
Prorežimski tabloidi poput Informera, Alo-a i Srpskog telegrafa su oduševljeno dočekali rezultate popisa u Crnoj Gori, jer se ispostavilo da je od 2011. porastao broj građana koji se izjašnjavaju kao Srbi. Taj broj je veći za oko 4 procentna poena u odnosu na ukupnu populaciju (udeo Srba se povećao sa oko 29 odsto na oko 33 odsto), ali su oni manipulativno iskoristili drugu računicu kako bi povećanje delovalo veće. Navodi se da je broj Srba porastao za 15 posto i sugeriše u duhu velikosrpskih pretenzija da se „Crna Gora vraća korenima”, čime se praktično negira njen suverenitet.
Tabloidni srpski portali su prošle nedelje preneli navodnu „poruku pouke” kontroverznog grčkog sveštenika Elpidija sa Rodosa, u kojoj je pozvao srpski narod da se moli za predsednika Aleksandra Vučića, upozoravajući da bi njegova smena dovela na vlast čoveka povezanog sa Luciferom. Iako je Elpidije, u tekstovima tabloida, predstavljen kao jedan od najuglednijih duhovnika Grčke pravoslavne crkve, grčki portali za proveru činjenica navode da je on zapravo marginalna figura poznata po širenju apokaliptičnih predviđanja o predstojećim ratovima, katastrofama i dolasku Antihrista, koja nisu dobila zvaničnu podršku crkvenih vlasti.
U pojačanim naporima da odbrane vlast od protesta protiv iskopavanja litijuma, čini se da novinari tabloida češće nego inače prate gostovanja aktivista, novinara i stručnjaka na televizijama N1 i Nova S, čije reči potom izvrću ne bi li dokazali da protesti nemaju veze s ekologijom već sa rušenjem predsednika Srbije Aleksandra Vučića. Poslednjih nedelja smo više puta zabeležili slučajeve u kojima su izjave sagovornika ovih televizija prenete na portalima tabloida, ali tako da su izvučene iz konteksta, bez delova u kojima se kritikuje vlast, ili im se imputira nešto što nisu rekli. Jučerašnji dan bio je posebno plodan za ovakve manipulacije – zabeležili smo ih čak tri, nakon tri TV gostovanja.
U roku od samo 16 minuta, portali Alo, Novosti i Informer objavili su gotovo identične tekstove koje potpisuju kao svoje. U njima se nalazi isečak od 38 sekundi iz emisije „Dan uživo” sa televizije N1, gde je gostovao stručnjak za politički marketing Igor Avžner, kritički analizirajući dijalog predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa građanima u Malom Zvorniku. Tabloidi tvrde da su Avžner i voditeljka N1 saglasni da „nijedan političar u regionu ne uživa toliku podršku naroda kao Aleksandar Vučić”. Izostavili su međutim sve kritičke komentare koje je Avžner izneo tokom gostovanja. Između ostalog, on misli da Vučićev nastup u Malom Zvorniku ukazuje na to da mu je rejting u slobodnom padu i da je taj nastup političko vaganje. Takođe, Avžner je rekao da bi sličan pristup mogao da zamisli i kod predsednika Republike Srpske, Milorada Dodika, što je rečenica koja je takođe izostavljena u manipulativnom video-snimku prorežimskih tabloida.
Portal Večernjih novosti je kasno sinoć objavio tekst od svega 36 reči i dve fotografije, koji su ubrzo preneli i Alo i Informer, potpisavši ga kao svoj. U ovom vrlo kratkom tekstu tvrdi se da su stranke umešane u proteste protiv litijuma isključivo zbog „političke borbe protiv Vučića”. To dokazuju fotografijom sa Instagram profila stranke Zajedno gde se vidi da ova stranka sponzoriše objavu u vezi sa protestima. Međutim, Instagram sponzorstva nisu dokaz sponzorisanja protesta, to je uobičajena praksa u digitalnom marketingu koja se koristi za povećanje vidljivosti objava. Stranka Zajedno se i pre ovih protesta oglašavala i aktivno angažovala protiv iskopavanja litijuma u Srbiji.
Emisija stara gotovo dva meseca poslužila je da dva dana zaredom televizija Pink i nekoliko prorežimskih tabloida optužuju zamenicu glavnog urednika FoNeta Tamaru Skrozzu da je poručila da je Vučiča „trebalo ubiti u noći između 5. i 6. oktobra 2000”. Ne samo da to ova novinarka nije izgovorila, nego u čitavoj emisiji aktuelnog predsednika Aleksandra Vučića nije ni spomenula. U razgovoru za Raskrikavanje je najavila tužbe protiv medija koji su objavili ove optužbe.