U Viber grupama u Srbiji opet su podgrejane teorije zavera o Kovidu-19 kao biološkom oružju. Ovog puta za tu tvrdnju koristi se običan mejl koji je dr Entoni Fauči, tadašnji vodeći američki epidemiolog, dobio na početku pandemije na svoj mejl. Reč je o poruci jednog teoretičara zavere koji je sa dr Faučijem podelio navodni dokaz da su naučnici veštački stvorili virus. U mejlu je zapravo samo kopirao pasus iz istraživanja Univeziteta u Pensilvaniji od pre skoro 20 godina.
Četiri fotografije pape Franje, na kojima je ogrnut LGBTQ zastavom, nekoliko meseci unazad kruže društvenim mrežama poput Tvitera i Fejsbuka i to na više jezika, a ovih dana su se pojavile i na jednoj domaćoj Vajber grupi koja okuplja borce protiv tzv. novog svetskog poretka. Ipak, kako su već utvrdili neki fektčekeri u svetu, ove fotografije sadrže nelogičnosti koje ukazuju da su veštački generisane.
Ni u trećoj godini od početka pandemije koronavirusa lažne vesti i dezinformacije na društvenim mrežama ne jenjavaju. Ovoga puta je na raznim vajber grupama ponovo oživljena teorija o učinkovitosti ivermektina u lečenju kovida 19. Glavni argument zagovornika ovog leka je to što se na sajtu američkog Nacionalnog instituta za zdravlje (NIH) ivermektin nalazi na stranici o antivirusnim terapijama protiv koronavirusa. Ovo, međutim, ne znači da se ivermektin „digao iz pepela”, kako se tvrdi u poruci na Vajberu. Na istom sajtu se jasno navodi da se ivermektin može koristiti samo u kliničkim ispitivanjima, ali ne i za lečenje kovida 19 jer nema dovoljno dokaza o njegovoj učinkovitosti.
Lekari iz Singapura su izvršili obdukciju kovid pacijenata kojom su utvrdili da je kovid bakterija koja izaziva krvne ugruške i može da se izleči aspirinom, suština je opsežne poruke koja je reciklirana na vajber grupama. Vlada Singapura je još prošle godine negirala da su tamošnji lekari došli do ovakvih zaključaka i navela da se kovid ne može izlečiti aspirinom.
Ovih dana se društvenim mrežama širi fotografija zgrade jedne srednje škole u Novom Pazaru koja se navodno zove „Srednja ekonomska i medicinska škola Naser Orić Novi Pazar”. Reč je međutim o montaži koja se na mrežama pojavila pre nekoliko godina. Na originalnoj fotografiji umesto imena Nasera Orića, piše „Hipokrat”.
Tvrdnja da je japanski nobelovac Tasuku Hondžo izjavio da je korona virus veštački napravljen dospela je ovih dana na vajber grupu LRNE - roditeljski sastanak za opstanak. U opsežnoj poruci se tako tvrdi da je Hondžo rekao da prirodan virus ne bi mogao da se proširi na čitav svet, da je četiri godine radio u laboratoriji u Vuhanu kao i da je spreman da se odrekne Nobelove nagrade ukoliko se dokaže da nije u pravu. Gotovo identična poruka je deljena po društvenim mrežama još 2020. godine, a sam Hondžo je tada negirao da je izneo ove tvrdnje.
Tvrdnja da je bivša nemačka kancelarka Angela Merkel u krvnom srodstvu sa Adolfom Hitlerom već godinama se deli na društvenim mrežama, iako je osporena više puta. Fotografija Adolfa Hitlera i nepoznate devojčice za koju tvrde da je njegova ćerka i da je to majka Angele Merkel pre dva dana je podeljena na vajber grupi „Istinom protiv plandemije”. Međutim tvrdnja da je Hitler bio deda Angeli Merkel nije tačna jer je poznato da se njen deda po majci zvao Vili Jenč.
Ovih dana aplikacijama za dopisivanje opet se širi cirkularna poruka u vezi sa koronavirusom. Ovog puta u njoj se tvrdi da je deset zemalja među kojima su Turska,Češka, Brazil najavilo ukidanje svih mera protiv kovida, poput karantina i testova na virus koronu, te da su nemački naučnici predložili da ljudi nekoliko puta dnevno ispiraju grlo vrućim rastovorom Abmonaka i slane vode kako bi se izlečili ili prevenirali koronu. Iako je tačno da su zemlje poput Britanije i Švedske najavile ukidanje brojnih mera protiv kovida i njihove vlasti i dalje pozivaju građane na odgovorno ponašanje i vakcinaciju.