Vašington Post je objavio analizu o podelama u svetu koje su postale vidljivije od početka rata u Ukrajini, a u sklopu nje i mapu koja prikazuje koje države su uvele sankcije Rusiji ili izvoze oružje u Ukrajinu, a koje ne. Srbija je na mapi među onima koje nisu uvele sankcije, niti (zvanično) izvozi oružje u Ukrajinu. Osim Srbije, tu su i Srednja i Južna Amerika, Afrika i gotovo cela Azija. Portal Nova.rs je, međutim, pozivajući se na analizu Vašington posta, manipulativno „zumirao” samo Evropu gde su sivom obeležene samo Srbija, BiH i Moldavija uz netačnu tvrdnju da se na mapi vidi „Srbija kao jedina država koja se nije pridružila sankcijama”. I dok analiza američkog lista pruža uvid u komplikovane međunarodne odnose i pokazuje kako „pogled izvan Zapada sugeriše da svet nije jedinstven po pitanju Ukrajine”, tekst Nove se sveo na tvrdnju da je Srbija „opet mimo svih”, iako mapa sveta - koju Nova.rs nije objavila - sugeriše drugačije.
Zbog pogrešnog prevoda hrvatske reči „udomljavanje“, domaći mediji su danas izvestili da je Ustavni sud Hrvatske dozvolio gej parovima da usvajaju decu. Istina je, međutim, da je tamošnji sud odlučio da oni mogu da budu hranitelji (udomitelji). Hraniteljstvo (hr. udomljavanje) i usvajanje (hr. posvajanje) nisu isto, a na ovo drugo istopolne zajednice u Hrvatskoj još uvek nemaju prava.
Ministar prosvete Mladen Šarčević demantovao je za Raskrikavanje da će od roditelja biti oduzimana deca koja ne budu vakcinisana do 1. septembra ove godine. Brojni domaći mediji su juče preneli da je Šarćević kao krajnju kaznu za neodgovorne roditelje najavio i „izuzeće iz porodice“ a kao izvor navode njegov intervju za Radio Beograd. Međutim, radi se o tome da su mediji pogrešno interpretirali taj deo intervjua, jer je i sam Šarčević u njemu bio prilično neprecizan.
Nakon pisanja domaćih medija pretvođenih Tanjugom da je visoka predstavnica EU Maja Kocijančič izjavila da „neće biti balkanskog proleća“ i da „bojkot Parlamenta nije prihvatljiv za EU“, Kocijančič za Raskrikavanje navodi da „to nije ono što je rekla“ i naglašava da je EU uvek bila jasna u vezi sa tim da su „mirne demonstracije osnovno pravo u svim demokratskim zemljama“. Kocijančič dodaje i da je uloga Parlamenta u Srbiji u proteklih godinu dana dovedena u pitanje zbog manjka debate i da to treba hitno rešiti.
Brojni domaći mediji su preko agencija Beta i Tanjug preneli pisanje nemačkog lista Frankfurter Rundšau o tome da će 12. juna biti potpisan sporazum o promeni granice između Srbije i Kosova na osnovu navodnog dokumenta koji je „nedavno procurio“ i u kome se definiše 17 tačaka podele Kosova. Novinari Raskrikavanja su međutim utvrdili da je informacija o dokumentu, bez navođenja izvora, objavljena krajem januara na kosovskim sajtovima, a njegovo postojanje je za portal Kossev demantovala kosovska Vlada. Urednica ovog portala Tatjana Lazarević za Raskrikavanje kaže da ne isključuje mogućnost da se radi o „probnom balonu“.
Nakon netačne informacije koju je na Tviteru podelio jedan od lidera Saveza za Srbiju Dragan Đilas - da je REM predložio Maria Spasića iz Saveta „Transparentnost“ za mesto u Upravnom odboru RTS-a - isto je ponovio i list Danas u broju od utorka. Spasić jeste na listi kandidata, sa još četvoro njih, ali se tu našao na predlog sopstvene organizacije.
Nakon što su Južne vesti objavile da je za prvih šest meseci industrijska proizvodnja u Nišu pala za 3,5 odsto prema podacima niškog Sekretarijata za privredu, predsednik Regionalne privredne komore je demantovao ovu statistiku uz komentar da ne može industrijska proizvodnja da pada ako raste izvoz. Ekonomisti, međutim, za Raskrikavanje potvrđuju da ova dva parametra nisu nužno u korelaciji i da jedan ne demantuje drugi.
Dnevni list Informer u štampanom izdanju od utorka „reciklirao” je priču o tome kako je izvesni matematičar Dejvid Loren, gostujući na CNN-u, rekao da „Srbija ima najpametniju omladinu na svetu”. Ne samo da je Informer navodnim izjavama „nadogradio” vest koju su pojedini portali objavili pre godinu dana, već je uz tekst priložena fotografija ovog navodnog matematičara, ali se na njoj zapravo nalazi novinar Džejk Taper.
U tekstu o ostavci direktorke Agencije za borbu protiv korupcije Majde Kršikape nakon dvomesečnog mandata, "Danas" se osvrće na afere sa kojima se Agencija u tom periodu suočavala - “tetkom iz Kanade”, imovinom ministra Nenada Popovića, finansiranjem kampanje naprednjaka. Ipak, u tekstu se potkralo i nekoliko grešaka kojima su Kršikapu povezali sa postupcima Agencije iz perioda pre nego što je ona postala direktor.