Američki milijarder i osnivač Majkrsofta, Bil Gejts je posledjih godina česta inspiracija raznih teorija zavera - pripisuju mu svašta: od toga da je finansirao pojavu kovida 19 do toga da se zalaže za vakcinaciju radi depopulacije planete. Upravo se u prilog ovoj tvrdnji na društvenim mrežama i grupama ovih dana deli navodna fotografija fasade zgrade Fondacije Bil i Melinda Gejts iz Sijetla na kojoj piše da je to Centar za smanjenje ljudske populacije. Reč je međutim o foto-montaži koja je stara četiri godine.
Miroslav Kurak, jedan od ranije optuženih za ubistvo Slavka Ćuruvije, tužio je fondaciju koja nosi ime po ubijenom novinaru i to zbog saopštenja u kome su izrazili neslaganje sa oslobađajućom presudom za njegovo ubistvo. Iz Slavko Ćuruvija fondacije navode da „nova tužba predstavlja nastavak progona ubijenog novinara”. Ranije ovog meseca, ovu fondaciju tužio je i Milan Radonjić, koji je takođe bio među optuženima za ubistvo Ćuruvije.
Stan od 50 kvadrata u zgradi kod Vukovog spomenika u Beogradu za samo 50 hiljada evra? Ili kuća u novosadskom naselju Veternik za duplo nižu cenu od tržišne? Ako zvuči suviše dobro da bi bilo istinito – u pravu ste. U pitanju su oglasi sa Instagram i Tiktok naloga „Nekretnine za sve” gde se po višestruko nižim cenama reklamiraju stanovi koji se uopšte i ne nalaze u Srbiji – fotografije su preuzete sa sajtova za prodaju nekretnina u Slovačkoj i Češkoj, ili za rezervaciju smeštaja (poput AirBnb ili Bukinga) u Berlinu ili Madridu.
„194 zemlje Svetske zdravstvene organizacije pristale su da hapse građane koji se protive vakcini protiv ptičijeg gripa”, tvrdi se u Vajber grupi „Kovid biblioteka” koja trenutno broji preko 2.700 članova. Mediji, kažu, o ovom ništa ne izveštavaju. Reč je o tvrdnji koja je preuzeta sa jednog američkog sajta već dobro poznatog po stalnom širenju dezinformacija. Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je za Raskrikavanje navela da ove tvrdnje nisu tačne i da oni niti podržavaju, niti imaju nadležnost da hapse bilo koga zbog protivljenja vakcinama.
To što od karcinoma dojke, jajnika i grlića materice u Srbiji godišnje umre oko 3.000 žena, što svake godine muškarci ubiju njih tridesetak, što petina žena u državi živi sa manje od 26.000 dinara mesečno - ništa od takvih problema nije bilo važno ni zanimljivo tabloidu Alo u broju od četvrtka. Priču o ovim i drugim važnim temama, zamenilo je sugestivno pitanje u rubrici „Najžena” - zašto se žene u pedesetima „zapuste”. Tekst je primer izražene mizoginije i ejdžizma: Alo posramljuje žene što stare, tvrdi da se samo „vade” da nemaju para za doterivanje, da ne smeju da „gunđaju” i budu nezadovoljne svime oko sebe jer to utiče na svež i mladolik izgled, i opominje ih da jedu manje nego ranije jer im je metabolizam takav da će teško ostati vitke ako ne vode računa.
Analiza Raskrikavanja u kojoj smo izbrojali više od 1.150 manipulacija na naslovnicama šest dnevnih novina ušla je u ovogodišnje finale za globalnu nagradu „GlobalFact” koju već šest godina dodeljuje Međunarodna mreža za proveru činjenica (IFCN). Raskrikavanje se u kategoriji „provera činjenica sa najvećim uticajem” nalazi sa još devet redakcija, a pobednik će biti proglašen krajem ovog meseca u Sarajevu.
Reporteri i posmatrači iz Slavko Ćuruvija fondacije su bezmalo deset godina bili redovni u sudnicama Specijalnog suda u Beogradu: u iscrpnim izveštajima su do detalja prenosili sve što bi bilo izrečeno toga dana na suđenju, a u javnim nastupima i saopštenjima istrajno apelovali da se ovaj zločin razreši. Sada je, međutim, došlo vreme da se njima sudi - nakon što su četvorica pripadnika Državne bezbednosti u februaru pravosnažno oslobođena optužbi za ovo ubistvo, jedan od njih, Milan Radonjić, tužio je fondaciju zbog saopštenja u kome su komentarisali ovu presudu. Tužbu su, kako kažu za Raskrikavanje, dočekali sa nevericom - smatraju je pokušajem ućutkivanja i zastrašivanja ne samo fondacije, već i Ćuruvijine porodice, kolega, prijatelja i svih onih koji su izrazili nezadovoljstvo ovakvim ishodom.
U jeku izborne kampanje za lokalne skupštine u Srbiji, predsednik Aleksandar Vučić posebnu pažnju ovog puta posvetio je Čačku. Na mitingu koji je nedavno održao rekao je da je „jedna nemačka fondacija uplatila 40 hiljada evra jednoj opozicionoj listi” i to sve zbog smene SNS-a u tom gradu. Kako bi se ta njegova tvrdnja poduprla, odmah potom osvanuo je dokument o uplati 40.000 evra portalu Ozon press iz Čačka od Evropskog fonda za demokratiju. Ali ne bilo kakav, već dokument iz banke, koji bi po pravilu trebalo da imaju samo banka i klijent. IZ OTP banke tvrde da još uvek ne znaju kako je ovaj poverljivi dokument procurio u medije, a nije jasno ni kako predsednik Vučić zna detalje o poslovnim transakcijama jednog lokalnog medija.
Novinar nedeljnika Radar Vuk Cvijić je, kako tvrdi, napadnut u centru Beograda - udario ga je direktor tabloida Srpski telegraf Milan Lađević. Cvijić navodi da mu se Lađević uneo u lice i udario ga pesnicom od čega je Cvijić pao, što Lađević negira i tvrdi da do fizičkog kontakta nije došlo. Šta se i kako dogodilo utvrđivaće Prvo osnovno tužilaštvo kome je naložena hitna istraga.