Srbija je ovih dana intezivirala projekat „BIO4“ zatraživši kredit od 200 miliona evra od Banke za razvoj Saveta Evrope za izgradnju naučno istraživačkog centra pod tim nazivom. Ovaj projekat izazvao je pažnju i kod antivaksera koji ovih dana potpisuju peticiju u kojoj se, između ostalog, bune zbog tog projekta navodeći da „ne prihvataju da služe za realizaciju kliničkih eksperimenata“. BIO4 Kampus predstavlja nacionalni projekat čiji su cilj istraživanja u različitim naučnim oblastima, a činiće ga nekoliko fakulteta i naučnih ustanova iz Srbije.
Od hiljada proizvoda na rafovima, od danas je privremeno pojeftinilo njih dvadeset. Otkako je predsednik Aleksandar Vučić ovo pompezno najavio na konferenciji za novinare na koju je doneo i korpu iz supermarketa, prorežimski mediji su brže-bolje nastavili da „pumpaju“ priču o merama kojima država navodno spasava građane ekonomske bede. Međutim, ne spominju da je inflacija u Srbiji među najvišima u Evropi, da prosečna plata nije dovoljna za potrošačku korpu, da penzioneri žive na ivici egzistencije i da će populističke mere vlasti u vidu jednokratnih davanja i vanrednih povećanja penzija, doneti još više zaduživanja, poskupljenja i dodatni pad standarda.
Jučerašnju blokadu Skupštine prorežimski tabloidi vide kao divljanje opozicije, optuživši ih da su „lomili” po Skupštini. Tako je Informer, osim što je opozicione poslanike nazvao „nasilnicima“ i „hejterima“, u potpunosti prećutao i zbog čega deo opozicionih poslanika blokira rad Skupštine manipulativno tvrdeći da su želeli da spreče donošenje odluke o povećanju penzija i isplatu novčane pomoći deci.
Jedan video koji prikazuje helikopter koji ispušta vatru iznad šumskog područja bio je prilika brojnim negatorima klimatskih promena da tvrde da se šumski požari podmeću na taj način, te da nemaju veze sa klimatskim promenama. Međutim, video je nastao prošlog meseca tokom gašenja požara u Kanadi i prikazuje jedan od metoda stavljanja požara pod kontrolu, a koji podrazumeva čišćenje vegetacije kako bi se sprečilo dalje širenje vatre.
Klimatske promene i globalno zagrevanje za pojedine nisu naučno utvrđena činjenica već navodna zavera - na Telegram grupi „Istina“, koju prati skoro 10 hiljada ljudi, tvrdi se da nam treba još više ugljen-dioksida u atmosferi. Logika im je sledeća - biljke ga koriste za fotosintezu pa više ovog gasa znači i bujniju vegetaciju. „Kome to ne odgovara više zelenila i biljaka, a koriste se terminom „zelena agenda“ kako bi smanjili emisiju CO2 u atmosferu“, pitaju se na grupi ne verujući da ovaj gas izaziva efekat „staklene bašte“ i doprinosi globalnom zagrevanju.
Nalog na tviteru pod imenom „Dr Branimir Nestorović", koji je inače poznat po desničarskim stavovima i različitim teorijama zavera, objavio je da srpski turisti nisu bezbedni u Crnoj Gori zbog „nasilja koje se dešava u Budvi i drugim gradovima”. Aludira se na video snimak tuče u Budvi u kojoj su, kako se ispostavilo kasnije, učestvovali samo srpski državljani.
Trostruko ubistvo u Gradačcu, mestu na severu Bosne i Hercegovine koje se dogodilo 11. avgusta zaokupilo je pažnju čitavog regiona, pa i medija. Tako je jedna od današnjih tema srpskih portala proglašenje Dana žalosti u Bosni i Hercegovini zbog ove tragedije. Naime, Dan žalosti će biti obeležen 16. avgusta u oba entiteta BiH - i u Republici Srpskoj i u Federaciji Bosne i Hercegovine. Mediji koji podržavaju Milorada Dodika, poput Informera i Sputnika izveštavaju da je Dan žalosti proglašen na teritoriji Republike Srpske, vešto prećutkujući da je ista odluka doneta i na nivou drugog entiteta - Federacije BiH. Informer je, šta više, ocenio da je „sramota“, što Federacija „ćuti o zločinu“.
Ni ovaj 11. jul, godišnjica genocida u Srebrenici, nije prošao bez upinjanja dela javnosti u Srbiji da ga negira i relativizuje. Prorežimski tabloidi su pokušavali da „dokažu“ da se tu ne radi o genocidu već eventualno o „zločinu“ pa čak i „mitu“. U relativizaciji su se istakli i RTS i Politika - javni servis je genocid u kome su srpske snage pobile više od 8.000 Bošnjaka nazvao „srebreničkim dešavanjima“, a Politika je vest o obeležavanju bošnjačkog „stradanja“ iskoristila da podseti kako je u Potočarima umalo stradao i Aleksandar Vučić. „Jedva je izvukao živu glavu“, piše Politika podsećajući na to kada su Vučića 2015. pogodili kamenom i polomili mu naočare. „Na njegovu spremnost da se pokloni srebreničkim žrtvama odgovoreno je pokušajem njegovog ubistva“.
Portal Nova.rs je ovih dana objavio da se jedna slikarka iz Kragujevca našla u „Oksfordovoj enciklopediji kao jedna od najuspešnijih ljudi iz Srbije“. Spominjanje Oksforda i luksuzan dizajn knjige upućuju na zaključak da se radi o izdanju Univerziteta u Oksfordu. Ipak, ovde to nije slučaj - enciklopediju izdaje firma Oxford Worldwide Press koja nije povezana sa britanskim univerzitetom, ali se to ne spominje u tekstu koji je naknadno izmenjen bez obrazloženja.