Fudbalska reprezentacija Srbije poražena je od Engleske rezultatom 1:0 u svojoj prvoj utakmici na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj. Pre utakmice, na ulicama Gelzenkirhena došlo je do sukoba između srpskih navijača i grupe muškaraca. Ubrzo nakon te tuče, na društvenoj mreži X pojavila se viralna fotografija koja navodno prikazuje uhapšene engleske navijače albanskog porekla. Međutim, na slici se nalaze članovi kriminalne grupe, koja je razotkrivena u Engleskoj 2021. godine i koja nema nikakve veze sa incidentom u Gelzenkirhenu.
Na naslovnoj strani Srpskog telegrafa kao udarna vest u prošli petak našlo se navodno istraživanje američkog univerziteta Harvard – „Šokantno istraživanje Harvarda; Vanzemaljci su odavno među nama”. Međutim, stvarnost nije toliko dramatična, pošto autori istraživanja koje Srpski telegraf prenosi već na početku rada napominju da je hipoteza kojom pokušavaju objasniti neidentifikovane vazdušne fenomene „najverovatnije netačna”, ali smatraju da je treba razmotriti. Takođe, u radu postoji jasna ograda od Univerziteta Harvard i napomena da je tekst „spekulativni misaoni rad koji odražava lične interese i ideje autora”.
„194 zemlje Svetske zdravstvene organizacije pristale su da hapse građane koji se protive vakcini protiv ptičijeg gripa”, tvrdi se u Vajber grupi „Kovid biblioteka” koja trenutno broji preko 2.700 članova. Mediji, kažu, o ovom ništa ne izveštavaju. Reč je o tvrdnji koja je preuzeta sa jednog američkog sajta već dobro poznatog po stalnom širenju dezinformacija. Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je za Raskrikavanje navela da ove tvrdnje nisu tačne i da oni niti podržavaju, niti imaju nadležnost da hapse bilo koga zbog protivljenja vakcinama.
Analiza Raskrikavanja u kojoj smo izbrojali više od 1.150 manipulacija na naslovnicama šest dnevnih novina ušla je u ovogodišnje finale za globalnu nagradu „GlobalFact” koju već šest godina dodeljuje Međunarodna mreža za proveru činjenica (IFCN). Raskrikavanje se u kategoriji „provera činjenica sa najvećim uticajem” nalazi sa još devet redakcija, a pobednik će biti proglašen krajem ovog meseca u Sarajevu.
To što od karcinoma dojke, jajnika i grlića materice u Srbiji godišnje umre oko 3.000 žena, što svake godine muškarci ubiju njih tridesetak, što petina žena u državi živi sa manje od 26.000 dinara mesečno - ništa od takvih problema nije bilo važno ni zanimljivo tabloidu Alo u broju od četvrtka. Priču o ovim i drugim važnim temama, zamenilo je sugestivno pitanje u rubrici „Najžena” - zašto se žene u pedesetima „zapuste”. Tekst je primer izražene mizoginije i ejdžizma: Alo posramljuje žene što stare, tvrdi da se samo „vade” da nemaju para za doterivanje, da ne smeju da „gunđaju” i budu nezadovoljne svime oko sebe jer to utiče na svež i mladolik izgled, i opominje ih da jedu manje nego ranije jer im je metabolizam takav da će teško ostati vitke ako ne vode računa.
Tužiteljka beogradskog Višeg tužilaštva Bojana Savović prošle nedelje je iz Odeljenje za opšti kriminal prebačena u Odeljenje za maloletnike. Portal Vaseljenska pisao je o gostovanju ove tužiteljke u emisiji Utisak nedelje, gde je navodno „ponovo privukla pažnju javnosti svojim kontroverznim izjavama”. Izdvojena je samo jedna, a u kojoj Savović kaže da je „rad sa maloletnicima ispod njenog nivoa”. Međutim, to tužiteljka Savović nije rekla u emisiji, a za Raskrikavanje objašnjava da to nikada nije ni izjavila niti da tako misli.
Reporteri i posmatrači iz Slavko Ćuruvija fondacije su bezmalo deset godina bili redovni u sudnicama Specijalnog suda u Beogradu: u iscrpnim izveštajima su do detalja prenosili sve što bi bilo izrečeno toga dana na suđenju, a u javnim nastupima i saopštenjima istrajno apelovali da se ovaj zločin razreši. Sada je, međutim, došlo vreme da se njima sudi - nakon što su četvorica pripadnika Državne bezbednosti u februaru pravosnažno oslobođena optužbi za ovo ubistvo, jedan od njih, Milan Radonjić, tužio je fondaciju zbog saopštenja u kome su komentarisali ovu presudu. Tužbu su, kako kažu za Raskrikavanje, dočekali sa nevericom - smatraju je pokušajem ućutkivanja i zastrašivanja ne samo fondacije, već i Ćuruvijine porodice, kolega, prijatelja i svih onih koji su izrazili nezadovoljstvo ovakvim ishodom.
Društvena mreža Telegram je poslednjih godina postala popularna platforma i među onima koji imaju „alternativni” pogled na stvarnost - na pandemiju, migrantsku krizu ili rat u Ukrajini. Tamo se mogu naći brojni skeptici koji ne veruju nauci, institucijama kao ni mejnstrim medijima i koji svoje informacije sakupljaju po opskurnim rukavcima interneta. Postojanje ovakvog mesta je moguće zahvaljujući tome što ova mreža ima značajno slabiju regulaciju sadržaja, za razliku od, na primer, Fejsbuka. Prema pisanju Blumberga, EU ovih meseci pokušava da utvrdi da li je moguće i Telegram podvesti pod Zakon o digitalnim uslugama koji važi na tlu Unije, a koji bi ovu mrežu naterao da poštuje stroga pravila. U međuvremenu, pojedini „antiglobalistički” orijentisani glasovi u Srbiji ovo nazivaju cenzurom.
Portal Nulta tačka tvrdi da je Svetska zdravstvena organizacija (SZO) navodno objavila da će suverene nacije potpuno prestati da postoje do sledeće godine. Ovo je narativ koji internetom kruži od sredine prošle godine, kada je objavljen prvi nacrt Sporazuma o pandemiji iza kog stoji SZO. Iz ove globalne organizacije za Raskrikavanje kažu da se sporazum pogrešno interpretira, pošto on zapravo predstavlja želju država da ojačaju globalnu sigurnost, suočeni sa mogućim pandemijama u budućnosti.