Vest
SBB se prodaje grupi koju većinski kontroliše vlada Ujedinjenih Arapskih Emirata
12.02.2025. Vesna Radojević, Milica Ljubičić Foto: Pixabay/FDI2
Kompanija e& PPF Telecom Group koja planira da od United Grupe kupi SBB za 825 miliona evra, nalazi se pod većinskom kontrolom telekomunikacione kompanije e& (Etisalat), čiji je glavni vlasnik Vlada Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE). Ova kompanija u Srbiji već poseduje Yettel. Telekom Srbija sa druge strane takođe preuzima deo poslovanja United Grupe - za nešto više od 650 miliona evra preuzeće TV platformu za dijasporu, Total TV i prava na sportske prenose Sport kluba. Iako se za sada ne najavljuju promene uređivačkih politika televizija N1 i Nova S, izvori Raskrikavanja kažu da će ti kanali biti skinuti sa vodećih pozicija na kablu i premešteni iza drugih, pre svega nacionalnih televizija, koje većinski imaju prorežimsku uređivačku politiku. Ovo nam nije potvrđeno u kompaniji United Media. Aleksandra Subotić, direktorka ove kompanije kaže da svakako neće biti nikakvih promena u uređivačkoj politici ovih televizija, kao ni u drugim medijima u njihovom posedu - Radaru, Danasu i Forbsu.
Za telekomunikaciono tržište Srbije naredni period biće buran, jer će ove akvizicije doneti značajne promene.
Prodajom SBB-a, jednog od najvećih provajdera kablovske televizije i interneta u Srbiji, doći će do promene među ključnim igračima na tržištu kablovskih operatera, kojim su godinama dominirali United Group i Telekom Srbija. Njihova rivalstva obeležila su dugogodišnje sukobe između ove dve grupacije.
Realizacija prodaje tek predstoji, budući da transakciju prvo moraju odobriti Komisije za zaštitu konkurencije u zemljama u kojima posluju kompanije obuhvaćene prodajom.
Šta je kupio državni Telekom?
Iz Telekoma je saopšteno da su dogovorili da za nešto više od 650 miliona evra od United Grupe preuzmu Net Tv što je zapravo platforma namenjena isključivo dijaspori, tj. ljudima iz bivše Jugoslavije koji žive u inostranstvu.
EonSat i satelitski provajder Total TV u Srbiji i Severnoj Makedoniji takođe će preći u vlasništvo Telekoma.
Nekoliko medija, među kojima je i RTS je danas izvestilo da je Telekom Srbija zapravo kupila platformu EON, što nije tačno. Do zabune je najverovatnije došlo jer je državni Telekom pazario Net TV plus platformu, koja je u okviru firme „Eon Tv international ltd", dakle koja ima sličan naziv kao EON.
Državni operator je kupio i prava, licence i ostala imovina povezana sa Sport Klub kanalima na teritorijama Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Severne Makedonije i Srbije.
Šta je kupila e& PPF Telecom Group?
e& PPF Telecom Grupa je potpisala obavezujući sporazum sa United Grupom o kupovini 100 odsto udela u kompaniji SBB-a za 825 miliona evra. U svom saopštenju navode je SBB vodeći provajder kablovske televizije i interneta u Srbiji, sa preko 700.000 aktivnih korisnika.
„Prema uslovima sporazuma, e& PPF Telecom će preuzeti operacije i korisničku bazu SBB-a, dok će SBB-ove satelitske operacije biti izdvojene i prodate Telekomu Srbija. United Group će zadržati svoje medijske sadržaje, uključujući kanale N1 i Nova S, koji će nastaviti da se emituju putem SBB-a“, navodi se u saopštenju ove kompanije.
E& PPF Telecom Group je kompanija nastala iz partnerstva češke PPF Grupe i Emirates Telecommunications Group Company PJSC (e&).
Ko stoji iza ove kompanije?
Vlasnička struktura e& PPF Telecom Group je takva da e& drži većinski udeo od 50 odsto + 1 akciju, dok PPF Grupa ima 5 odsto minus jednu akciju. To znači da ključnu kontrolu nad grupom ima e&, koji je većinski u vlasništvu Vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Kako navode na sajtu, kompanija e& (poznata i kao Etisalat) osnovana je 1976. godine u Abu Dabiju, a od 1983. godine 60 odsto njenih akcija drži Vlada UAE putem državnog investicionog fonda Emirates Investment Authority (EIA), dok se sa preostalih 40 odsto trguje na berzi u Abu Dabiju.
Pozicije na kablu mogu biti promenjene?
Izvori Raskrikavanja kažu da će sa promenom vlasništva SBB-a, najverovatnije doći do promena u redosledu kanala koje imaju u ponudi, odnosno da televizije N1 i Nova S neće zadržati sadašnje vodeće pozicije. Prema našim izvorima, ove televizije naći će se iza televizija koje imaju nacionalnu frekvenciju.
Prema aktuelnom Zakonu o elektronskim medijima, obaveza operatora, u ovom slučaju SBB-a je da se na prvim pozicijama nalaze kanali javnog medijskog servisa (RTS-a), dok se ostali kanali mogu ređati po redosledu koje odredi operator, odnosno SBB.
Iz kompanije United Media (UM) koja stoji iza ovih televizija nisu želeli da komentarišu ovu mogućnost.
Pre nekoliko dana, jedan od vodećih ljudi u Srpskoj naprednoj stranci Vladimir Đukanović najavio je da će do nekih promena u United Grupi doći, uz opasku da će doći i do prodaje televizija N1 i Nova S.
U jednom od svojih tvitova obratio se novinarima, rekavši da veruje u njihovu saradnju kad postane direktor.
„Verujem u dobru saradnju sa Slobom Georgijevim, Žaklinom Tatalović, Anom Novaković i ostalim sjajnim novinarima na N1 ukoliko prihvatim da budem direktor televizije. Dosta posla nas čeka da profesionalizujemo tu televiziju i povećamo gledanost”.
Iz UM obećavaju da do promene u uređivačkim politikama u medijima u njihovom posedu, neće doći.
„Radar, Danas i Forbes ostaju u sastavu United Media, bez ikakvih promena u vlasničkoj strukturi ili uređivačkoj politici. Kao štampani i digitalni mediji, njihovo poslovanje nije povezano sa promenama u telekomunikacionom sektoru, te ih promena vlasništva SBB-a ni na koji način ne dotiče i to je jedini razlog zasto nisu pomenuti u saopstenju. Svi naši medijski aseti nastavljaju sa radom kao i do sada: Grand, IDJ, Brainz, Pikaboo, Lov i ribolov, Nova Max i Nova Series”, kaže za Raskrikavanje direktorka UM Aleksandra Subotić.
Regulatorna odobrenja još nisu završena
Iako su ugovori potpisani, transakcije još uvek nisu realizovane jer čekaju odobrenja Komisija za zaštitu konkurencije u zemljama gde su poslovanja prisutna. Očekuje se da će oba posla biti finalizovana u prvoj polovini 2025. godine.