Samo pola godine od izbijanja epidemije malih boginja u Smederevu u kojoj je čak 90 odsto obolele dece bilo nevakcinisano, teoretičar zavera Saša Borojević ne odustaje i tvrdi da virus malih boginja ne postoji i da je MMR vakcina donela vise štete nego koristi. Međutim, virus malih boginja izolovan je sredinom prošlog veka, nakon čega je razvijena vakcina koja je u velikoj meri doprinela suzbijanju ove bolesti.
Nakon montiranih fotografija „superćelijskih oblaka“ i lažnih tvrdnji da je nevreme krajem prošle sedmice izazvano veštački, Raskrikavanje je naišlo na još viralnih, manipulativnih objava u vezi sa olujom. Jedan Tviteraš je podmetnuo fotografiju grada iz „okoline Beograda“ koji je u stvari pao u Italiji, a neki drugi su podelili snimke naftnih postrojenja sa tvrdnjama da je reč o oružju za kontrolu vremenskih prilika.
Oluja koja je u sredu uveče prošla kroz region, uplašila je ljude svojom razornom snagom ali ih i fascinirala budući da se radi o nesvakidašnjem, a dramatičnom prirodnom fenomenu. Na društvenim mrežama su se odmah pojavile fotografije i snimci oblaka koji je velikom brzinom zamračivao nebo. Fascinantni prizori iz Srbije pojedinima ipak nisu bili dovoljni pa su sa interneta skidali stock fotografije tzv. superćelijskih oblaka nastalih u SAD, tvrdeći da je reč o Srbiji. To je, recimo, bio slučaj sa teoretičarkom zavere Slađanom Velkov čiji je post sa lažnim fotografijama na Fejsbuku podeljen gotovo 300 puta - utoliko gore što u njemu, bez ikakvih dokaza, tvrdi da je nevreme veštački izazvano. „Svi koji to smatraju neka upišu studije meteorologije i neka se upoznaju sa fizikom atmosfere“, kaže za Raskrikavanje Slobodan Sovilj iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Ni ovaj 11. jul, godišnjica genocida u Srebrenici, nije prošao bez upinjanja dela javnosti u Srbiji da ga negira i relativizuje. Prorežimski tabloidi su pokušavali da „dokažu“ da se tu ne radi o genocidu već eventualno o „zločinu“ pa čak i „mitu“. U relativizaciji su se istakli i RTS i Politika - javni servis je genocid u kome su srpske snage pobile više od 8.000 Bošnjaka nazvao „srebreničkim dešavanjima“, a Politika je vest o obeležavanju bošnjačkog „stradanja“ iskoristila da podseti kako je u Potočarima umalo stradao i Aleksandar Vučić. „Jedva je izvukao živu glavu“, piše Politika podsećajući na to kada su Vučića 2015. pogodili kamenom i polomili mu naočare. „Na njegovu spremnost da se pokloni srebreničkim žrtvama odgovoreno je pokušajem njegovog ubistva“.
Pokret Ekološki ustanak je danas objavio snimak telefonskog razgovora u kome se čuje kako Aleksandar Vučić govori novinarki da mu postavi pitanje o događajima u Makedoniji. U snimku koji traje nepuna dva minuta Vučić se novinarki obraća sa „ti“, ona ga pita ono što joj je on prethodno tražio i na kraju joj napominje da je „veoma važno da se to pusti“. Perica Gunjić, glavni i odgovorni urednik portala Cenzolovka, koji se bavi pitanjima medijskih sloboda, za Raskrikavanje navodi da je ovo još jedan dokaz da Vučić „direktno uređuje medije u Srbiji“.
Portal Nova.rs je ovih dana objavio da se jedna slikarka iz Kragujevca našla u „Oksfordovoj enciklopediji kao jedna od najuspešnijih ljudi iz Srbije“. Spominjanje Oksforda i luksuzan dizajn knjige upućuju na zaključak da se radi o izdanju Univerziteta u Oksfordu. Ipak, ovde to nije slučaj - enciklopediju izdaje firma Oxford Worldwide Press koja nije povezana sa britanskim univerzitetom, ali se to ne spominje u tekstu koji je naknadno izmenjen bez obrazloženja.
Nakon što je prošle nedelje policajac u Francuskoj usmrtio mladića od 17 godina, počeli su nasilni protesti u više gradova praćeni sukobom policije i demonstranata. Na društvenim mrežama su počeli da kruže brojni video zapisi o trenutnim incidnetima u Francuskoj, a među njima se nalaze i oni koji nisu povezani sa aktuelnim protestima. Jedan od takvih videa je kaskaderska scena iz akcionog filma „Paklene ulice“.
Četiri fotografije pape Franje, na kojima je ogrnut LGBTQ zastavom, nekoliko meseci unazad kruže društvenim mrežama poput Tvitera i Fejsbuka i to na više jezika, a ovih dana su se pojavile i na jednoj domaćoj Vajber grupi koja okuplja borce protiv tzv. novog svetskog poretka. Ipak, kako su već utvrdili neki fektčekeri u svetu, ove fotografije sadrže nelogičnosti koje ukazuju da su veštački generisane.
Parlament je od juče na meti dela javnosti zbog dva sporna poteza: iz transkripata skupštinskog zasedanja volšebno je „nestala“ teška optužba koju je poslanik SNS Nebojša Bakarec izrekao na račun opozicionog poslanika, a onda je Skupština odlučila da ubuduće novinarima steno-beleške dostavlja tek sutradan, suprotno višegodišnjoj ustaljenoj praksi. Suočeni sa odijumom javnosti, iz Skupštine su današnje transkripte ipak dostavili novinarima koji prate zasedanja, ali nakon ovih incidenata, kako kaže za Raskrikavanje reporterka Bete Mirjana Nikolić, oni počinju da sumnjaju u njihovu verodostojnost: „To nije bilo ni za vreme Slobodana Miloševića“.