Da li su geološka istraživanja litijuma i bora dozvoljena ili ne u opštinama Bogatić i Šabac, pitalo se dosta građana ovih dana. Tome su doprinela i dokumenta opštine Bogatić, ali i nemušta saopštenja Ministarstva rudarstva i energetike. Iz ovog ministarstva za Raskrikavanje kažu da su u opštini Bogatić zapravo pogrešno interpretirali njihove dopise i da nema odobrenja za istraživanje i rudarenje litijuma u ovoj opštini. U međuvremenu, građani ove opštine su jasno rekli da ne žele ni istraživanje ni kopanje litijuma.
Od ponovnog dolaska Donalda Trampa u Belu kuću, on i jedan od njegovih najbližih saradnika milijarder Elon Mask ne prestaju da iznose podatke o tome koliko novca je administracija bivšeg američkog predsednika Džoa Bajdena izdvajala na projekte u brojnim zemljama širom sveta. Tako je juče u Majamiju u ovom kontekstu Tramp pomenuo i Srbiju, odnosno da je 14 miliona dolara bilo predviđeno za unapređenje javnih nabavki. Informer je, sasvim zgodno, izvestio o ovome ali zaboravio da spomene da je novac bio namenjen razvoju procesa javnih nabavki već je optužio Ameriku da je finansirala promenu vlasti u zemlji i te reči pripisao Trampu.
Petodnevna konferencija Inicijative mladih za ljudska prava u Nišu postala je meta tabloida koji su njene učesnike optužili za „destabilizaciju države” i „obojenu revoluciju”. Manipulativni tekstovi nisu bili dovoljni – otišlo se korak dalje. Objavljene su krišom snimljene fotografije učesnika, njihove privatne Instagram objave, a čak i lista rasporeda smeštaja učesnika po hotelskim sobama. Iz hotela tvrde da ove informacije nisu prosledili tabloidima.
Uporedo sa blokadama većine fakulteta u Srbiji, koje su ušle u treći mesec, provladini tabloidi na razne načine pokušavaju da diskredituju studente u blokadi i njihove aktivnosti. Dok studenti traže ispunjenje zahteva, tabloidi ih povezuju sa strancima, međunarodnim institucijama, opozicijom - insistirajući da oni ne deluju samostalno. Poslednji primer osvanuo je na jučerašnjoj naslovnoj strani Informera na kojoj je udarna vest bila da proteste u Srbiji diktira aktuelni ambasador EU u Srbiji.
Kompanija e& PPF Telecom Group koja planira da od United Grupe kupi SBB za 825 miliona evra, nalazi se pod većinskom kontrolom telekomunikacione kompanije e& (Etisalat), čiji je glavni vlasnik Vlada Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE). Ova kompanija u Srbiji već poseduje Yettel. Telekom Srbija sa druge strane takođe preuzima deo poslovanja United Grupe - za nešto više od 650 miliona evra preuzeće TV platformu za dijasporu, Total TV i prava na sportske prenose Sport kluba. Iako se za sada ne najavljuju promene uređivačkih politika televizija N1 i Nova S, izvori Raskrikavanja kažu da će ti kanali biti skinuti sa vodećih pozicija na kablu i premešteni iza drugih, pre svega nacionalnih televizija, koje većinski imaju prorežimsku uređivačku politiku. Ovo nam nije potvrđeno u kompaniji United Media. Aleksandra Subotić, direktorka ove kompanije kaže da svakako neće biti nikakvih promena u uređivačkoj politici ovih televizija, kao ni u drugim medijima u njihovom posedu - Radaru, Danasu i Forbsu.
Odluka Trampove administracije da na tri meseca zaustavi sve projekte Agencije za međunarodni razvoj (USAID) i njihovo finansiranje izazvala je likovanje domaćih tabloida, jer bi mogla uticati na pojedine organizacije civilnog društva koje su imale projekte sa USAID-om. Ipak, prorežimski tabloid Informer otišao je korak dalje optužujući Bajdena da je preko USAID-a dao preko 900 miliona dolara za rušenje Vučića. Do te cifre, tabloid je došao sabiranjem sredstava koje je USAID u poslednje četiri godine dao za projekte na Kosovu i u Bosni i Hercegovini. Međutim, projekti koje je ova Agencija sprovodila u zemljama Zapadnog Balkana odnosili su se na jačanja kapaciteta civilnog sektora, demokratije, ekonomije, ljudskih prava, transparentnosti. Informerove tvrdnje o rušenju Vučića postaju još apsurdnije kada se uzme u obzir da je USAID brojne projekte sprovodio i sa Vladom Srbije - uključujući inicijative za jačanje energetskog sektora i zdravstvenog sistema u zemlji.
Advokatska komora Srbije (AKS) juče je započela jednomesečnu obustavu rada, pridruživši se zahtevima studenata i protestujući protiv kako navode, narušavanja vladavine prava i ugrožavanja samostalnosti i nezavisnosti advokature u Srbiji. Iako štrajk utiče na hilljade i hiljade sudskih slučajeva, tabloidni portal Informer fokusirao se na samo jedan – suđenje roditeljima maloletnog dečaka koji je počinio višestruka ubistva u OŠ „Vladislav Ribnikar” u Beogradu.
Dok je u Srbiji bio u toku generalni štrajk nezadovoljnih građana, u petak 24. januara u Jagodini je održan miting vladajuće Srpske napredne stranke (SNS). Kao što smo nebrojeno puta imali prilike da vidimo, tabloidi su manipulisali brojem okupljenih. Informer je objavio da je na skupu bilo više od 100.000 ljudi, dok je portal Srbija danas bio skromniji, procenjujući broj na više od 50.000. Novosti su izvestile da „ni čioda nije mogla da padne”. S druge strane, Arhiv javnih skupova, grupa entuzijasta koja godinama prati i broji okupljanja u Srbiji, procenila je da je na mitingu bilo oko 14.000 ljudi. Portal Raskrikavanje je, na osnovu snimaka sa dronova objavljenih u tabloidima, analizirao površinu koju su zauzeli simpatizeri SNS-a koristeći softver za procenu maksimalnog broja ljudi na određenoj površini, MapChecking. Rezultati su pokazali da na toj površini maksimalno može stati oko 30.000 ljudi, i to ukoliko bi na jednom kvadratnom metru stajalo čak pet ljudi.
Naučna zajednica već decenijama upozorava na topljenje leda i snega i porast nivoa mora usled globalnog zagrevanja. Drugi tvrde suprotno - površina arktičkog morskog leda raste i klimatske promene ne postoje. Među njima je i portal Nulta tačka, koji je nedavno objavio da se površina arktičkog leda u septembru 2024. povećala za 26 odsto u odnosu na septembar 2012. Ovaj podatak, prema njihovom tumačenju, „ruši mit o globalnom zagrevanju”. Stručnjaci iz Nacionalnog centra za podatke o snegu i ledu upozoravaju da je ovo poređenje pogrešeno jer izolovani podaci, odnosno poređenja svega dva datuma - ne pružaju potpunu sliku. Dugoročna posmatranja i satelitski snimci potvrđuju kontinuirano smanjenje arktičkog morskog leda.