U najnovijem izveštaju američke nevladine organizacije Fridom haus „Zemlje u tranziciji”, Srbija je ove godine najviše u regionu nazadovala u oblasti sprovođenja demokratskih reformi. Po njihovoj oceni, treću godinu zaredom nalazimo se u redu hibridnih, a ne demokratskih režima što praktično znači da je vlast u Srbiji zasnovana na autoritarizmu. U delu izveštaja o medijima Fridom haus podseća i na prošlogodišnju kampanju vlasti protiv KRIK-a optužujući novinare da sarađuju sa Veljkom Belivukom, optuženim između ostalog za brutalna ubistva i otmice.
Tvrdnje da je ruska vojska zaplenila dronove koji su namenjeni za zaprašivanje otrovnim materijama kako bi se naškodilo ruskoj vojsci i civilima, ovih dana su iz ruskih medija dospele i na društvene mreže na srpskom jeziku. Dronovi koje je ruska vojska pre nekoliko dana zaplenila u Ukrajini su međutim komercijalni, a ne vojni i prvenstveno se koriste u poljoprivredi.
Tabloid Informer je na današnjoj naslovnoj strani dramatično najavio Treći svetski rat tvrdeći da „SAD šalju vojsku u Ukrajinu”. Tabloid je „argumente“ za ovu tezu našao u izjavama američkog senatora Krisa Kunsa koji je nedavno izjavio da se plaši će se Ukrajina bez pomoći Zapada pretvoriti u Siriju. Informer je Kunsovo mišljenje predstavio kao nešto što je izvesno, izostavljajući zvaničnu odluku Bele kuće - da Amerika ne planira da šalje vojsku u Ukrajinu.
Video snimak u kojem ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) privodi čoveka čije je lice zamagljeno ovih dana je u prorežimskim medijima prikazan kao navodno hapšenje komandanta NATO-a, Rodžera Klotiea u Ukrajini. Portal nacionalne televizije Happy neupitno tvrdi da je američki komandant „došao u Ukrajinu da ubija”, te da je uhapšen. Ipak, na snimku koji su objavili nije Rodžer Klotie.
Novi izveštaj Stejt departmenta o stanju ljudskih prava u Srbiji za prošlu godinu posebno se osvrnuo i na stanje u medijima. Najveće probleme vide u pretnjama i napadima na novinare kao i „ogromnoj ulozi države u prezasićenom medijskom sektoru” što kako pišu, dodatno podriva medijske slobode. U dokumentu je ocenjeno da tabloidi i dalje šire dezinformacije, podsećajuči i na analizu naslovnih strana koju je Raskrikavanje objavilo prošle godine. U delu izveštaja o napadima, spominje se kampanja koju su provladini tabloidi danima vodili protiv KRIK-a, optužujući novinare da su sarađivali sa grupom Veljka Belivuka, kojoj se sudi za brutalna ubistva, otmice, prodaju droge, nezakonito držanje oružja.
Bez obzira što su u nekoliko navrata mediji u Srbiji pisali o prevarama i lažnim reklamama „proizvoda” koji u kratkom roku pomažu u lečenju bolesti poput dijabetesa, ovakve reklame i dalje „iskaču” čitaocima na portalima u Srbiji. Tako smo na sajtu tabloida Alo pronašli reklamu u kojoj „endokrinolog Dragan Jovanović” i jedan zadovoljni korisnik, svedoče o čudotvornim kapima koje leče dijabetes. Reč je o lažnoj stranici koja po dizajnu podseća na fejsbuk stranicu, dok su lekar i zadovoljni korisnik koji svedoče o preparatu koji leči dijabetes zapravo izmišljeni.
„Milo dao 200.000 evra Šolaku”, piše današnji Srpski Telegraf osvrćući se na odluku crnogorske Vlade da iz budžeta izdvoji čak 200.000 evra i plati dug koje tri komercijalne televizije imaju prema Radio-difuznom centru Crne Gore. Kako je saopštila crnogorska Vlada, TV Vijesti, Prva i Nova M su zahtevale da im država pomogne sa plaćanjem dugova jer bi u suprotnom njihovo poslovanje bilo ugroženo. Ovaj novac, suprotno tvrdnjama Srpskog telegrafa, nije dobila samo televizija u vlasništvu Dragana Šolaka.
Ni danas nije uspelo da se održi prvo ročište u ponovljenom postupku protiv Dragoljuba Simonovića, Vladimira Mihilovića i Aleksandra Marinkovića koji su okrivljeni da su naložili, odnosno zapalili kuću novinara portala Žig infa u decembru 2018. Ovaj put na suđenje nije došao Simonović zbog bolesti, ali njegovi advokati nisu imali medicinsku dokumentaciju koja bi to i dokazala. Sudija Luka Pantelić je zbog toga naredio da na sledeće ročište Simonović bude doveden uz pratnju policije.
23 godine od ubistva novinara Slavka Ćuruvije, dva najveća novinarska udruženja u Srbiji pozvala su Apelacioni sud da potvrdi presudu četvorici okrivljenih i time stavi tačku na ovaj zločin. Presudom iz decembra 2021. za Ćuruvijino ubistvo su na ukupno 100 godina zatvora osuđena četvorica bivših pripadnika Državne bezbednosti.