Dok je sinoć nekoliko demonstranata lomilo stakla na zgradi Skupštine pokušavajući da uđe, a policija ljude zasipala suzavcem, tukla i hapsila, na javnom servisu su emitovani rijaliti programi, kvizovi i serija „Selo gori a baba se češlja“. Samo oni koji su imali kablovske kanale poput N1 ili Al Džazire, mogli su da steknu osećaj o atmosferi na ulicama: u uključenjima reportera se čula lomljava stakla, videlo se da se pale baklje, lete jaja i kamenice, ljudi brišu oči od suzavca, a kamere su zabeležile i kako policija tuče i hapsi građane. RTS je o svemu izveštavao kratko u informativnim emisijama, ne prekidajući redovni zabavni program, i sve vreme izbegavajući da spomene sintagmu „izborna krađa“. Zato je, sa druge strane, reporter ustvrdio kako opozicija baca suzavac na policiju.
„DOKAZ CRNO NA BELO! CRTA pre izbora pozvala studente da PROMENE PREBIVALIŠTE - a sad se bune!“, objavili su 23. decembra Informer i Republika optužujući CRTU da je prvo pozvala studente da promene prebivalište kako bi glasali u Beogradu, a da je potom „pompezno saopštila” da su organizovane migracije birača uticale na ishod beogradskih izbora. Ovi portali su prećutali da je CRTA zapravo u jednom svom saopštenju objasnila kako mladi mogu da glasaju na parlamentarnim izborima ukoliko se nalaze izvan mesta prebivališta. To međutim ne znači da mogu da glasaju i za lokalnu vlast u mestu u kome se trenutno nalaze. Sa druge strane, organizovane migracije birača se odnose na privremenu promenu prebivališta birača, kako bi mogli da utiču na rezultate glasanja u drugom gradu ili opštini.
Pojedini domaći portali su nedavno izvestili da „Desanku Maksimović izbacuju iz školskog programa”. To jeste bila ideja pre tri i po godine i izazvala je mnogo pažnje kod javnosti – protestovali su čak i glumci i aktivisti ispred Ministarstva prosvete. Naposletku dela su vraćena na spisak, a iz Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja za Rasrkikavanje su rekli da se ništa u programu od tada nije menjalo.
Ako je do prorežimskih medija, izborni dan u Srbiji protekao je glatko. Tako je sve navode opozicije o krađi glasova, ali i brojne video-snimke koji tome svedoče portal Republika okarakterisao kao laži. Činjenicu da su u beogradskoj Areni glasači iz Bosne i Hercegovine razvrstavani i prevoženi do biračkih mesta, portal Srpskog telegrafa, Republika nazvao je neuspelom aferom. Pišu da naši državljani sa dvojnim državljanstvom imaju pravo glasa, potpuno izostavljajući problematiku u vezi sa potencijalnim glasanjem građana na lokalnim izborima u mestima u kojima nemaju prebivalište.
Zamislite da vidite svoju fotografiju iz lične karte na ekranu telefona nepoznate osobe na ulici. Upravo to se desilo nekolicini učesnika protesta na kojima se zahteva ponavljanje beogradskih izbora. Jedan od njih je Nikola Ristić, vlasnik marketinške firme, koga već drugi dan tabloidi i pojedini naprednjaci optužuju da je nasilnik, strani agent i nemački plaćenik - i to zato što sarađuje sa Dojče Vele Akademijom na projektima medijske pismenosti. Njegova biometrijska fotografija, koja se nalazi samo u bazi MUP-a, našla se ne samo u četu koji je tokom protesta čitala nepoznata žena, već i na portalu Alo-a što je, prema rečima advokata Rodoljuba Šabića, kršenje zakona. Ko je ta žena i ko je tabloidu dao Ristićevu fotografiju, trebalo bi sada da ispitaju tužilac, Poverenik za zaštitu podataka o ličnosti i unutrašnja kontrola MUP-a, kaže Šabić za Raskrikavanje. „Bojim se da se to ipak neće desiti“.
U narednom periodu će o našoj političkoj sudbini, po svemu sudeći, odlučivati i čovek koji veruje u vanzemaljce, putovanje kroz vreme i paralelne dimenzije. Lista Branimira Nestorovića je, prema dosad obrađenim rezultatima izbora, prešla cenzus za ulazak u republički i beogradski parlament u kome bi on mogao da bude i faktor u formiranju gradske vlasti. Spisak teorija zavera, lažnih vesti i paušalnih nenaučnih tvrdnji koje je ovaj pulmolog u penziji izrekao u poslednjih nekoliko godina je podugačka, pa je Raskrikavanje napravilo najuži izbor od pet bizarnih Nestorovićevih tvrdnji.
Video Tajms skvera u Njujorku koji je zatrpan odećom kruži TikTok-om uz komentar da Amerikanci bacaju odeću modne kuće Zara u znak protesta. Kampanja koju je ova modna kuća pokrenula izazvala je revolt kod građana koji tvrde da je to vređanje žrtava rata u Gazi. Ipak, u videu je scena odećom zatrpanog Tajms skvera zapravo veštački generisana i nema veze sa sukobom u Gazi, već je deo kampanje koju je pokrenula onlajn prodavnica iz Velike Britanije sa ciljem da ukaže na problem prekomernog otpada koji proizvodi tekstilna industrija.
Izborna kampanja se najzad završila - u nedelju, 17. decembra, građani Srbije će odlučivati ko će ih predstavljati u republičkom, pokrajinskom i lokalnim parlamentima. I ovu kampanju je obeležila intenzivna diskreditacija opozicije, koja je osim tekstualnih poruka uključivala i puno video i foto materijala: od privatnog snimka Đorđa Miketića do videa u kome opozicija navodno kupuje glasove. Marketinški stručnjak Marko Živković za Raskrikavanje kaže da koliko god ti sadržaji izgledali neubedljivo, vlast je vrlo sofisticirano prilagodila svoje poruke pojedinačnim publikama.
Čitateljka Raskrikavanja nam je skrenula pažnju na reklamu koja ovih dana „iskače“ po Jutjub videima, a u kojoj navodno kompanija Gazprom poziva građane Srbije da investiraju u gas i zarade 90.000 dinara mesečno. Iz NIS-a, koji je u većinskom vlasništvu ruske gasne kompanije, za Raskrikavanje navode da je reč o prevari, kao i da su zbog sličnih slučajeva lažnih reklama koje koriste brend Gazproma dosad poneli više od deset krivičnih prijava.