Ne, ovo nije atentator na Trampa nego „šaljivdžija” sa Tvitera
15.07.2024. Marija Vučić Foto: Mediji
Nakon što je svet obišla vest da je 20-godišnji Tomas Metju Kruks pucao na Donalda Trampa u subotu tokom predizbornog govora u Pensilvaniji, tviteraš iz SAD pod nadimkom „jewgazing” postavio je nekoliko svojih fotografija i snimak u kome tvrdi da je on atentator. Ubrzo se, međutim, očito pokajao zbog svog „genijalnog” pokušaja humora, naveo da je reč o šali i obrisao postove, ali kasno: brojni mediji širom sveta su bez provere počeli da objavljuju da je on Kruks. To su uradili i mediji u Srbiji, pa se i danas, gotovo dva dana od pokušaja likvidacije, na najuticajnijim portalima i novinama nalazi lice pogrešnog čoveka.
Dok je Tramp držao govor u mestu Batler u Pensilvaniji, u subotu oko 18 sati (po pensilvanijskom vremenu), na njega je sa obližnjeg krova pucao mladić koga je FBI ubrzo identifikovao kao Tomasa Metju Kruksa. Tramp je lakše ranjen, jedan čovek u publici ubijen, a samog Kruksa su obaveštajne službe likvidirale odmah na licu mesta.
Istraga je u toku, pa nije još uvek poznato šta je bio motiv atentatora.
Nije jasno ni šta je bio motiv tviteraša nadimka „jewgazing” da tvrdi da je on atentator, ali je kasnije rekao da se radilo o šali. Iako je postove u međuvremenu izbrisao, fektčekeri portala LeadStories su uspeli da sačuvaju većinu njih pre toga.
„Šala” je počela tako što je neko na Tviteru aludirao da „jewgazing” podseća na mladića u sivoj majici i plave kose čija se fotografija pojavila na mrežama uz tvrdnje da je u pitanju Kruks.
Početak "šale", Foto: Screenshot Nitter/ LeadStories
„Jewgazing” je „šalu” prihvatio i nastavio da tvrdi da je on čovek koga traže, pa objavio i jednu svoju fotografiju u istoj pozi kao momak u sivoj majici, uz poruku „Najnovija vest: Identifikovan Trampov atentator”. Potom je repostovao sve one koji su u to poverovali.
Viralna fotografija; Foto: Screenshot Nitter/ LeadStories
Ovu njegovu fotografiju objavili su i mediji u Srbiji. Neki od njih su je u međuvremenu povukli, a ponegde je i dalje ostala. Na primer, i dalje se može naći na sajtu Republike.
Tragovi fotografije lažnog atentatora; Foto: Screenshot
Vrag je odneo šalu nakon što je objavio i kratki video-snimak iz automobila, u kome tvrdi da je on čovek koga traže, a koji je postao viralan.
„Ja sam Metju Tomas Kruks. Mrzim republikance, mrzim Trampa. I znate šta? Uhvatili ste pogrešnog čoveka”, rekao je on, a video je postao viralan.
Čini se da se ubrzo pokajao zbog svega ovoga.
„Zapravo sam sada sje*an, bila je to šala ali sada FBI definitivno dolazi da me vidi”, napisao je on pa zaključao profil. U međuvremenu ga je otključao ali spornih tvitova više nema. Nije poznato da li su ga istražitelji u međuvremenu pozivali na razgovor.
Kraj "šale"; Foto: Screenshot
Ipak, iako se ova „igra” brzo završila, postovi su već postali viralni i stvar se nije mogla vratiti nazad. Lice ovog mladića se nalazi na brojnim svetskim portalima, pa i u medijima u Srbiji. Tako se našlo na današnjoj naslovnoj strani Alo-a, u tekstu Kurira u današnjem broju, i na portalima poput Večernjih novosti, K1, Pinka, Politike, kao i Blica i Espreso-a koji su fotografije u međuvremenu zamenili.
Večernje novosti su, u tekstu o atentatoru Kruksu, citirale i izjavu lažnog atentatora iz viralnog video-snimka.
„Uoči atentata je objavio video na društvenim mrežama u kojem je poručio: „Ja sam Tomas Metju Kruks. Mrzim republikance, mrzim Donalda Trampa”, napisale su Novosti.
Kruksovi motivi nisu još uvek poznati. Američki mediji pišu da je reč o registrovanom glasaču republikanaca koji je nedavno završio srednju školu i radio u kuhinji doma za stare. Kako prenosi BBC, bio je član lokalnog streljačkog kluba, a CNN piše da je po Bajdenovom nalogu pokrenuta revizija sigurnosnih mera koje su bile na snazi tog dana. Drugim rečima, postavlja se pitanje kako je obaveštajnim službama i njihovim snajperistima mogao da „promakne” pucač koji je došao na krov zgrade sa poluautomatskom puškom na svega 150 metara od Trampa.
Ažurirano 16.07.2024. Nakon objave teksta, Raskrikavanju su se javili iz redakcije portala Espreso i skrenuli nam pažnju da su u međuvremenu spornu fotografiju lažnog atentatora zamenili onom na kojoj se zaista nalazi Kruks, pa je i tekst Raskrikavanja dopunjen tom informacijom.