Priča o američkoj državljanki Džin sa Long Ajlenda ilustrativan je primer tabloidnog utrkivanja portala koji teže da imaju klikabilnije i zanimljivije tekstove od ostalih. Nakon što su naši mediji tekst više puta preneli u njemu je glavna junjakinja ostarila 20 godina i promenila ime. Dodate su takođe i netačne stvari, da začine priču. Raskrikavanje je među tim tekstovima, primetilo i onaj portala Republika koji deluje kao da je manipulisan veštačkom inteligencijom.
Portal Nulta tačka ponovo je nepotpuno i obmanjujuće pisao o procesu eutanazije i mentalnim oboljenjima. Ovog puta vest je bila o holandskoj državljanki Zoraji ter Bek koja je odlučila da bude eutanizovana, po rečima ovog konspirativnog portala, „zbog napada melanholije i borbe sa blagom depresijom”. Ona zapravo pati od autizma i graničnog poremećaja ličnosti, što Nulta tačka nije prenela u svom tekstu. Iz holandskog udruženje za dobrovoljnu eutanaziju za Raskrikvanje navode da specijalista sigurno ne bi prihvatio zahtev za proces eutanazije samo zbog „blage depresije i melanholije”, kako je to opisano na ovom srpskom portalu.
Poslednjih dana društvenim mrežama se dele netačne tvrdnje da Japan zabranjuje vakcine protiv kovida,”. Ono što je novina je da je Vlada Japana odlučila da ukine besplatnu kovid vakcinaciju za sve stanovnike od početka aprila 2024. To znači da će građani koji žele da ih prime morati da pokriju troškove vakcinacije. Država će, međutim i dalje obezbeđivati vakcine za određene starosne grupe.
Poslednje četiri godine mnogi portali za proveru činjenica napisali su na desetine tekstova o dezinformacijama i manipulacijama koje teoretičar zavere Saša Borojević iznosi na gostovanjima po televizijama, podkastima i na društvenim mrežama. Javnost su nedavno uzburkale i neproverene informacije koje je širio u slučaju nestale devojčice u Boru, gde je insistirao da je istina potpuno drugačija od one koju saopštavaju nadležni organi. Najveća vladajuća partija, SNS, ovo je očigledno pozitivno pozdravila jer je Borojevića stavila visoko na listu kandidata za odbornike u Beogradu. Borojević je na poziciji koja ga vodi u skupštinu grada, ukoliko posmatramo dosadašnje rezultate SNS-a, te deluje da dobija novi poligon za širenje teorija zavere.
Od momenta nestanke dvogodišnje Danke Ilić iz Bora, 26. marta, u trku za klikovima, pregledima i pažnjom krenuli su i tabloidni mediji, samoproklamovani detektivi i eksperti na mrežama. Dok je porodica devojčice živela u agoniji, objavljivane su potencijalno osetljive informacije iz istrage, a kada njih nije bilo, pojedini mediji prazninu su popunjavali potpunim izmišljotinama. I bez obzira što je deset dana nakon nestanka zvanično saopšteno šta se dogodilo, spekulacije su nastavljene. Pažnja javnosti je, očekivano, i dalje usmerena ka ovom slučaju, a u nastavku teksta čitaćete o onima koji su u prethodnih deset dana tu pažnju višestruko zloupotrebili – i to tako što su od ove strašne tragedije napravili spektakl.
Portal Nulta tačka, inače poznat po širenju teorija zavera piše da „Svetski ekonomski forum (SEF) poziva na hitnu legalizaciju i zaštitu pedofila”. Daju i neverovatan zaključak – oni koji budu vređali pedofile mogu da završe u zatvoru. Iz SEF za Raskrikavanje potvrđuju da su takve tvrdnje neosnovane i lažne. Ovo nije prvi put da se šire dezinformacije u vezi sa SEF-om, kao i da se obmanjujuće predstavlja pedofilija koja je inače u velikom broju zemalja definisana kao krivično delo, pa i u Srbiji.
Na nekoliko domaćih Tviter profila viralan je video na kom se vide mladi muškarci u autobusu, obučeni u maskirne vojne uniforme. „Decu šalju na front” i „Moralni slom sveta: DO POSLEDNjEG DETETA UKRAJINE...” neki su od opisa koji idu uz ovaj snimak. Međutim, mladići sa video-snimka zapravo ne nose zvanične vojne, već školske uniforme, dok je regrutacija maloletnika u Ukrajini zakonom zbranjena.
Tokom prošle godine, izdavači šest novina - Informera, Alo-a, Srpskog telegrafa, Kurira, Večernjih novosti i Politike - dobili su ugovore vredne više od 1,3 miliona evra na tenderima za oglašavanje i lokalnim medijskim konkursima. Istovremeno, reč je o medijima koji su samo na naslovnim stranama 2023. objavili najmanje 1.154 manipulativna naslova.
Najmanje 1.154 manipulacije prošle godine Raskrikavanje je izbrojalo na naslovnim stranama šest dnevnih novina - u Informeru, Srpskom telegrafu, Alou, Večernjim novostima, Kuriru i Politici. Uglavnom je reč o neutemeljenim, pristrasnim i manipulativnim naslovima. Ove godine smo u uzorak koji analiziramo dodali i list Politika zbog povećanog broja manipulativnih vesti na koje nailazimo u ovim novinama.