O noćnom rušenju objekata u beogradskom naselju Savamala 2016. godine najtiražniji štampani mediji Kurir i Informer izveštavali su najmanje, dok je u list Danas objavio skoro isto toliko tekstova koliko sve novine zajedno. Novine su o ovom događaju, za koji i dalje nisu utvrđeni počinioci, pisale neujednačeno i sa opadajućim interesovanjem, pokazuje istraživanje organizacije Civil Rights Defenders (CRD).
Vest staru godinu dana da je matematičar Dejvid Loren na CNN-u navodno nahvalio srpske đake ovih dana objavili su brojni vodeći mediji, između ostalih i N1, Danas, RTS koji su kao izvor naveli FoNet. Iz ove agencije za Raskrikavanje potvrđuju da su načinili grešku i da im izvor nije bio CNN.
Tokom predizborne 2017. godine, Grad Beograd je za oglašavanje u dnevnim i nedeljnim novinama platio 90 miliona dinara, što je za 30 miliona više nego 2016. godine, piše Pištaljka. U 2015. godini, za oglašavanje je potrošeno 45 miliona dinara, a u sva tri slučaja ugovori su zaključeni sa firmom „Media point“, članicom medijskog pula „Direct Media“.
Tokom prošle godine lokalne, pokrajinske i republičke vlasti su za projektno sufinansiranje medija izdvojile skoro 1,3 milijardi dinara (oko 11 miliona evra), pokazuju podaci NUNS-a. Raspodelu novca poreskih obveznika medijima su, međutim, pratile brojne nepravilnosti, pa je novac najčešće završavao u džepovima ljudi bliskim vlastima.
Srpska napredna stranka potrošila je oko 1,4 miliona evra na oglašavanje na pet televizijskih stanica sa nacionalnom frekvencijom na proteklim beogradskim izborima, procena je organizacije Transparentnost Srbije (TS). Dragan Đilas je za ove namene izdvojio oko 300 hiljada evra, a kolacija Dosta je bilo - Dveri najmanje - oko četiri hiljade evra.
Dnevni list Alo, obrenovački Palež i čačanski portal Ozonpress prekršili su Kodeks novinara Srbije, odlučila je Komisija za žalbe Saveta za štampu na poslednjoj sednici.
Nakon šest nedelja kampanje, lista Aleksandar Vučić - Zato što volimo Beograd je najzastupljenija na naslovnim stranicama dnevne štampe koja se distribuira na teritoriji Beograda, sa 245 pojavljivanja u pozitivnom kontekstu, što je za 70 više od svih ostalih listi zajedno, pokazuje analiza organizacije Transparentnost Srbije.
Novinari koji se bave istraživačkim novinarstvom podvrgnuti su kampanjama blaćenja od strane ministara i medija bliskih vladi, navodi se u najnovijem godišnjem izveštaju organizacije Amnesti internešenal. Ovakav zaključak između ostalih potkrepljuju i slučajevima urednika KRIK-a, Stevana Dojčinovića i naše novinarke Dragane Pećo.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je za Raskrikavanje da je važno da se slučaj poput belgijskog novinara Filipa Bertašona, koji je umalo proteran iz zemlje kao „bezbednosna pretnja“ više ne dešava u budućnosti „bez obzira kakav je princip delovanja bio u prošlosti“, kao i da će tražiti dodatna objašnjenja od nadležnih MUP-a i BIA o ovom slučaju.