Odluku o tome da se belgijskom novinaru odobri boravišna viza nisu doneli ni BIA ni MUP, već je ona doneta u kabinetu „onog ko ima odgovore na sva pitanja i koga pitaju za sve”, smatra predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije Slaviša Lekić, aludirajući na predsednika Aleksandra Vučića.
Odluka da se belgijski novinar, Filip Bertašon, protera iz zemlje pod izgovorom da predstavlja pretnju javnom redu i nacionalnoj sigurnosti nije ničim motivisana, navode iz međunarodne organizacije Reporteri bez granica.
Novinarska udruženja smatraju da pretnja proterivanjem iz zemlje dopisnika brojnih inostranih medija, belgijskog državljana Filipa Bertašona, predstavlja međunarodni incident i pozivaju MUP i BIA da objasne zašto je ovaj novinar proglašen "bezbednosnom pretnjom".
Komentarišući to što je belgijskom dopisniku iz Srbije Filipu Bertašonu odbijen zahtev za produženje vize jer je proglašen “bezbednosnom pretnjom”, premijerka Ana Brnabić izjavila je da još uvek nema dovoljno informacija o tome, ali da je “ako postoji takva indicija sigurna da je bazirana na činjenicama”.
Belgijskom novinaru Filipu Bertašonu, koji izveštava za brojne medije iz Srbije, MUP je produžio vizu nakon što je Raskrikavanje objavilo tekst o pravnoj borbi koju Bertašon već godinu dana vodi jer mu je zahtev za vizu odbijen pod obrazloženjem BIA da je “bezbednosna pretnja”.
Izborna lista „Aleksandar Vučić – Zato što volimo Beograd!“ bila je ubedljivo najzastupljenija na naslovnim stranicama dnevnih listova u prve četiri nedelje kampanje, a njeni kandidati i lider naprednjaka bili su gotovo 90% slučajeva prikazani u pozitivnom kontekstu, http://transparentnost.org.rs/index.php/sr/aktivnosti-2/pod-lupom/9802-kandidati-i-izborne-liste-na-naslovnim-stranicama-2==objavila je Transparentnost Srbija.
Više od 70 odsto novinara smatra da slobode medija u Srbiji gotovo da nema ili je nema uopšte, a tokom poslednjih pet godina se situacija značajno pogoršala - smanjuju se plate, a povećavaju politički i ekonomski pritisci na medije, pokazuju rezultati istraživanja Slavko Ćuruvija fondacije.
Grupa za slobodu medija zatražila je danas od Vlade Srbije da smeni državnog sekretara za medije Aleksandra Gajovića posle izjava koje otvaraju prostor za pravdanje nasilja, pretnji i medijskih hajki protiv novinara i tvrdnje da reakcije na to nisu u ingerencijama Ministarstva kulture i informisanja.
Dnevni listovi Srpski telegraf i Večernje novosti prekršili su Kodeks novinara Srbije, odlučila je Komisija za žalbe Saveta za štampu na poslednjoj sednici. Srpskom telegrafu je izrečena javna opomena, a Večernjim novostima je naloženo da objavi odluku Komisije u roku od pet dana.