Sin Željka Mitrovića, Aleksandar, osuđen je danas na godinu dana kućnog zatvora zbog toga što je u julu 2013. godine kolima usmrtio maloletnu Andreu Bojanić. Tužilaštvo, ali i otac Andree Bojanić, najavljuju žalbu na prvostepenu presudu. „Ovo je politički motivisana presuda“, kaže za Raskrikavanje Savo Bojanić.
Šest godina nakon što je Aleksandar Mitrović, sin Željka Mitrovića, kolima usmrtio sedamnaestogodišnju Andreu Bojanić, suđenje se privodi kraju. Tužilaštvo je zatražilo da se Mitrović osudi na kaznu od dve godine zatvora, dok odbrana zahteva oslobađajuću presudu. Odluka se očekuje za svega nekoliko dana, 2. jula.
Vest o završnici suđenja sinu Željka Mitrovića, Aleksandru, juče je bila objavljena samo na sajtu Večernjih novosti čija je novinarka prisustvovala čitanju završnih reči. Danas, međutim, vest više nije bilo moguće na sajtu, a stari link sada vodi ka stranici na kojoj piše „članak nije pronađen“. Šta se dogodilo i zašto je vest skinuta nije poznato, jer na pitanja Raskrikavanja uredništvo Večernjih novosti nije odgovorilo.
Kruševački biznismen Radoica Milosavljević u petak je svojoj medijskoj imperiji dodao i televiziju Leskovac. Još uvek nije poznato za koji iznos je kupio nešto više od 70 odsto akcija ove televizije, jer kako je Milosavljević rekao za Raskrikavanje - cena je „tajna“. Međutim, kako stoji na sajtu Beogradske berze, 21. juna je zabeležena prodaja skoro 42 hiljade akcija, koliko ih je Milosavljević i kupio. https://www.belex.rs/trgovanje/istorijski/TVLE==Akcije su prodate po pojedinačnoj ceni od 45 dinara, ukupno za nešto više od 16 hiljada evra.
Komisija za žalbe Saveta za štampu na poslednjem zasedanju utvrdila je prekršaje novinarskog kodeksa u Alo-u, Srpskom telegrafu, Blic ženi i dva lokalna portala iz Petrovca na Mlavi. U njihovim tekstovima, kako je utvrdila Komisija, objavljivane su netačne informacije, a osim toga pojedini su kršili i pretpostavku nevinosti, unosili nepotreban strah ili prikriveno oglašavali neke proizvode.
Vlast u Srbiji predvođena Aleksandrom Vučićem gotovo da je preuzela punu kontrolu nad medijima kroz vlasničke strukture i razne vrste pritisaka na novinare, konstatuje se u izveštaju međunarodne organizacije Fridom Haus. Jedan od vidova pritisaka jesu i tužbe protiv medija koje podnose političari, navodi ova organizacija i kao primer ističe četiri tužbe ministra Nenada Popovića protiv KRIK-a.
Zbog kršenja zakona o oglašavanju tokom marta, Regulatorno telo za eletronske medije (REM) podneo je prijave Prekršajnom sudu protiv televizija Hepi, Pink, O2 i Prve. Ove televizije su pomenuti zakon, prema prijavama REM-a, prekršile 884 puta.
Srbija nije ostvarila napredak u pogledu slobode izražavanja i to predstavlja razlog za ozbiljnu zabrinutost, navodi se u danas objavljenom izveštaju Evropske komisije o napretku Srbije na putu evropskih integracija za 2019. godinu.
Suđenje četvorici okrivljenih za paljenje kuće novinara Milana Jovanovića iz Grocke počelo je danas u Drugom osnovnom sudu u Beogradu čitanjem optužnog predloga. Izjašnjavanje o optužbama, kao i uvodne reči advokata, izostale su jer je sudija odložio suđenje za kraj jula zbog obaveza advokata. Dragoljuba Simonovića, bivšeg predsednika Opštine Grocka koji je optužen da je naručio paljenje, tridesetak okupljenih simpatizera je pozdravilo aplauzima kad je došao i kada je izašao iz sudnice. „Ovo je samo mali deo podrške. Zamislite kad bih doveo sve koji su podrška“, rekao je Simonović tvrdeći međutim da ih nije on doveo.