Krajem prošle nedelje kosovska policija najavila je da će od 24. septembra pojačano kontrolisati tehničku ispravnost vozila na severu pokrajine. Domaći mediji počev od Tanjuga su to iskoristili za tvrdnje da će policija oduzimati vozila koja nemaju KS tablice, a Informer čak upozorava da se Srbima spremaju hapšenja ako ne preregistruju svoje automobile. Iz kosovske policije za Raskrikavanje kažu da se ne radi o akciji preregistracije na kosovske tablice, već upravo o pojačanoj kontroli tehničke ispravnosti vozila.
Komisija Saveta za štampu izrekla je čak tri javne opomene zbog kršenja Kodeksa novinara Srbije, a dobili su ih dnevni listovi Srpski Telegraf i Informer kao i nedeljnik Afera. Komisija je na poslednjoj sednici odlučivala o 13 žalbi od kojih su četiri uvažene.
Nesrećni slučaj pogibije radnika na gradilištu poslovno-stambenog kompleksa na mestu bivše američke ambasade u Beogradu pojedini mediji preneli su uz neprimerene opise budućeg kompleksa.
„Evo ko uređuje dnevne novine po Srbiji”, napisao je sinoć list Alo na svom portalu, tvrdeći da Dragan Đilas stoji iza današnjih tekstova u Blicu i Danasu u kojima se navodi da bi vraćanje vojnog roka bilo izuzetno skupo. Ironija je, međutim, što je gotovo identičan tekst skoro istovremeno objavio i portal Informera. Ko stoji iza njihovog teksta i kako je uopšte moguće da gotovo identične konstrukcije objave dva različita medija, iz Alo-a i Informera ne odgovaraju.
Mediji uglavnom prenose izjave predsednika Srbije Aleksandra Vučića o privlačenju stranih investitora nakon što je jutros sa nemačkim investitorima položio kamen temeljac za novu fabriku „Forverk“ kod Čačka. Izveštavaju i da će nakon izgradnje ova fabrika imati hiljadu radnika i da se prostire na više od 40 hiljada kvadrata. Propuštaju međutim da kažu da će ova fabrika punu zaposlenost dostići tek za šest godina, a da će poreski obveznici Srbije za njihova radna mesta dati osam miliona evra.
Slavodobitno su ovih dana prorežimski mediji pisali o „zalutalom“ avionu sa kosovskim zvaničnicima koji su nam kako su ustvrdili „zamalo upali u šake“. Preneli su da su na putu u Brisel Haradinaj, Veseli, Ljimaj i drugi kosovski zvaničnici upali u „srpski vazdušni prostor“ i tako rizikovali hapšenje jer se neki od njih nalaze na srpskim poternicima. Međutim, ne samo da avion ne može da „zaluta“, već na spornom putovanju taj vazduhoplov nije ni ušao na prostor Bosne i Hercegovine, kako to tvrde ovdašnji mediji.
Svetsko prvenstvo u fudbalu završeno je juče pobedom Francuske, a za a mesec dana izveštavanja o utakmicama, tabloidi u Srbiji rado su koristili „fudbalsku histeriju“ da plasiraju lažne i senzacionalističke tekstove, ali i da šire mržnju. Posle ispadanja reprezentacije Srbije nakon pobede Brazila, trn u oku, pre svega režimskim medijima, postaje Hrvatska.
Radna grupa za odbranu od lažnih vesti čije je formiranje predložio ministar Nenad Popović, opasna je ideja jer će borba biti usmerena protiv nepodobnih medija i društvenih mreža dok će tabloidi ostati netaknuti jer njihovo svakodnevno širenje lažnih vesti ide naruku vlastima, ocenjuju za Raskrikavanje pojedini novinari i predstavnici novinarskih udruženja.
Iako je nakon saslušanja u policiji dobio status oštećenog, a ne okrivljenog, novinara Stefana Cvetkovića koji je nestao pa pronađen krajem prošle nedelje, tabloidi optužuju da je sve slagao na poligrafu. Prateći izjavu ministra policije Nebojše Stefanovića, koji je izneo nekoliko detalja sa poligrafskog testiranja, kao i izjave predsednika Aleksandra Vučića da Cvetković ima „čudnu priču koja se proverava kao da je najveća istina u pitanju”, prorežimski mediji zaključuju da je Cvetković sve izrežirao, a neki čak navode i da je imao pomoć opozicije, a da je cilj bio da se sruši Vučić.