Pozivajući se na izveštaj Svetske banke “Paying Taxes” za 2018. godinu, Tanjug je napisao, a brojni mediji preneli da je Svetska banka utvrdila da je poreska uprava Srbije najbolja od 19 zemalja Istočne Evrope i centralne Azije. Ipak, činjenica je da je Srbija daleko od najbolje poreske uprave u ovom delu Evrope, što se konstatuje u samom izveštaju koji se uzima za izvor.
Iako je član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović u intervjuu za Dojče vele (DW) na pitanje hoće li BiH priznati Kosovo izjavio da se “nada” da hoće, Tanjug je to netačno citirao i naveo da je Izetbegović odgovorio sa “da”. Uprkos tome što se direktno u intervjuu može proveriti šta je tačno rečeno, domaći mediji i političari su narednih dana poveli kampanju protiv Izetbegovića.
Novosadski portal Luftika je juče preneo vest da je Mokra Gora proglašena za „najbolje turističko selo na svetu”, ne navodeći da je ovo priznanje Mokra Gora stekla još 2021. godine, zajedno sa još 44 sela iz 32 zemlje, prema izboru Svetske turističke organizacije Ujedinjenih nacija. Drugi portal, Blic žena, u naslovu navodi da je srpsko selo „zvanično proglašeno za najbolje i najlepše na svetu”, iako te kategorije u izboru nema.
Privredni sud u Cirihu nedavno je odbacio tužbu državnog Telekoma Srbija protiv Junajted grupe, jer je ocenio da je Telekom probio zakonski rok za pokretanje spora. Prorežimski mediji su, u bizarnoj distorziji realnosti, verbalnim akrobacijama to nekako uspeli da predstave kao pobedu Telekoma. Iz ove državne kompanije u odgovorima za Raskrikavanje između ostalog kažu da nisu zakasnili i da će se žaliti.
Oduzimanje troje dece jednoj majci u Novom Sadu izazvalo je veliko uznemirenje javnosti prethodnih nedelja, prouzrokovalo niz protesta, ali i otvorilo mesta za brojne teorije zavera i dezinformacije. Neke od tih teorija pojavile su se i na samim protestima, poput onoga da je Centar za socijalni rad zapravo decu kidnapovao da bi se ona „prodala” u Ameriku ili u neke skandinavske zemlje. To se prelilo i na portale, pa je tako https://web.archive.org/web/20240312115328/https://borbazaistinu.rs/mafijaska-drzava-otima-i-prodaje-nasu-decu/==Borba za istinu pisala da je na sajtu američke ambasade u Srbiji svojevremeno pisalo da se za usvojeno dete plaća 50.000 evra. Iz Ambasade SAD u Srbiji ovo demantuju i napominju da je finansijska nadoknada strogo zabranjena kod međunarodnog procesa usvajanja dece.
Veliki broj domaćih portala je preneo kako je Srbija druga u Evropi po najnižoj ceni struje. Ova informacija je potekla od ministarke rudarstva i energetike Dubravke Đedović Handanović koja je početkom marta u intervjuu za Politiku izjavila da prema HEPI-ju (Indeksu cene energije u domaćinstvu), jedino Budimpešta ima jeftiniju struju od Beograda. Međutim, to nije potpuno tačno jer podaci HEPI-ja pokazuju da je Srbija na trećem mestu, iza Ukrajine i Mađarske. Ova baza izostavlja i nekoliko evropskih zamalja u kojima je cena struje prema prošlogodišnjim istraživanjima bila jeftinija u odnosu na Srbiju.
Dok je sinoć nekoliko demonstranata lomilo stakla na zgradi Skupštine pokušavajući da uđe, a policija ljude zasipala suzavcem, tukla i hapsila, na javnom servisu su emitovani rijaliti programi, kvizovi i serija „Selo gori a baba se češlja“. Samo oni koji su imali kablovske kanale poput N1 ili Al Džazire, mogli su da steknu osećaj o atmosferi na ulicama: u uključenjima reportera se čula lomljava stakla, videlo se da se pale baklje, lete jaja i kamenice, ljudi brišu oči od suzavca, a kamere su zabeležile i kako policija tuče i hapsi građane. RTS je o svemu izveštavao kratko u informativnim emisijama, ne prekidajući redovni zabavni program, i sve vreme izbegavajući da spomene sintagmu „izborna krađa“. Zato je, sa druge strane, reporter ustvrdio kako opozicija baca suzavac na policiju.
„Višnjička banja dobija vrtić, osnovnu školu, a proširenjem Slanačkog puta omogućava se dobra saobraćajna veza sa centrom grada“, najavio je juče Aleksandar Šapić, kandidat SNS-a za gradonačelnika Beograda tokom posete Višnjičkoj banji. Šapić je javnosti predstavio kapacitete budućeg vrtića i škole, a iza njega se moglo videti i kako će objekti izgledati. Međutim, izgled buduće škole je identičan dizajnu jedne srednje škole u američkoj državi Juti, a najavljeni vrtić izgleda gotovo identično kao projekat za Evropski vrtić u Boru iz 2020. godine. Juče se ovim povodom na Fejsbuku oglasio arhitekta iz Niša, Milan Stevanović navodeći da je Šapić „ukrao njihov render za projekat Evropskog vtića u Boru, koji su radili za Kapaprojekt”.
Novinari prorežimskih tabloida stali su u odbranu odlazećeg gradonačelnika Aleksandra Šapića koji je prošle subote na novobeogradskom Savskom keju izvređao novinara Dušana Čavića. Navode da je Čavić „provocirao“ a da ga je Šapić „razmontirao“. Prećutkuju, međutim, da je Šapić novinara nazvao „dripčinom“ i „magarcem“.