Tek je jedan deo medija preneo jučerašnji izveštaj Fridom Hausa koji konstatuje da je Srbija nazadovala u slobodama i demokratičnosti tokom 2020. godine, i to pre svega zahvaljujući vlasti SNS-a koja je urušila politička prava i građanske slobode i koji vrši pritisak na medije, opoziciju i civilni sektor. Prorežimski mediji su izveštaj uglavnom prećutali, ali se pokoja reč kritike vlasti iz izveštaja našla čak i na sajtu Tanjuga odakle ga je preuzeo i pokrajinski javni servis RTV. Ipak, državni javni servis RTS je u izveštaju uspešno izbegao da spomene i SNS i brojne druge stvari na koje izveštaj podseća, poput sumnjivih poslova ministara Nenada Popovića, Siniše Malog, kao i veze Zlatibora Lončara sa organizovanim kriminalom.
Dok prorežimski tabloidi danima izveštavaju o hapšenju Veljka Belivuka i njegovim vezama sa ljudima iz sveta sporta i politike, tabloid Alo uspeo je da na „kreativan” način poveže „mafijaše” sa Vukom Jeremićem. Tako pišu da su „raskrinkane sve veze mafijaša iz policije sa opozicijom u Srbiji” jer bivšu državnu sekretarku Dijanu Hrkalović zastupaju „ljudi Vuka Jeremića”. Jedan od njih, Ahmed Delimeđac demantovao je za Raskrikavanje da je na bilo koji način povezan sa Narodnom strankom. Sa druge strane, nije jasno zašto Alo istu logiku nije primenio i na SNS, s obzirom da funkcioner te stranke i narodni poslanik Vladimir Đukanović, brani Predraga Koluviju, optuženog da je na imanju „Jovanjica” uzgajio više od tone marihuane.
U intervjuu koji su aktivisti „Solidarne kuhinje“ - organizacije koje nekoliko puta nedeljno deli obroke najsiromašnijim građanima u Beogradu - dali za portal Telegraf.rs, u čak četiri od pet odgovora izneli su kritike na račun države. Smatraju da je upravo država dovela ljude do siromaštva i da ne čini dovoljno da ih socijalno zaštiti. Ipak, nijedna reč kritike sistema nije našla svoje mesto u tekstu Telegrafa, zbog čega su se aktivisti „Solidarne kuhinje“ oglasili saopštenjem. Autorka teksta Ivana Vlajković za Raskrikavanje kaže da se ne radi o cenzuri već da država „nije bila tema teksta“.
„Pored kule Nebojša 30.000 žrtava ustaša - tela doplovila Savom iz Jasenovca objavio je juče Srpski telegraf pozivajući se na tvrdnje hirurga Aleka Račića. Iz beogradskog Arheološkog instituta međutim, za Raskrikavanje navode da u njihovim dosadašnjim istraživanjima nisu naišli na ljudske ostatke u kompleksu kule Nebojiša, te da im nije poznato da li su Račićeve tvrdnje tačne.
Odluka danskih vlasti o uvođenju korona pasoša, koji će za sada omogućiti putovanja, navela je tabloid Informer da u naslovu najavi da je u toj zemlji „kovid pasoš potreban i za kafiće, koncerte, utakmice”. Informer je međutim oprezniji u samom tekstu, te navodi da pretvaranje kovid pasoša u „propusnice” za prisustvo na javnim mestima - može da se desi. Iz danskog Ministarstva finansija su za Raskrikavanje naveli da će se ovaj dokument koristiti za poslovna putovanja u inostranstvo, te da nije poznato u koje druge svrhe bi mogao da se koristi u budućnosti. Među zemljama koje su najavile uvođenje sličnih potvrda nalaze se i Švedska, Poljska, Španija, Mađaska. Ovakvi dokumenti bi se za sada koristili za prekogranična putovanja.
Kraljevina Danska je nedavno usvojila zakon po kome se svaki seks bez eksplicitnog pristanka može smatrati silovanjem. U međuvremenu, grupa danskih programera je napravila mobilnu aplikaciju „iConsent“ u kojoj možete zabeležiti, kao dokaz, da li je druga osoba dala pristanak za seksualni odnos. Iako za Raskrikavanje iz danskog Ministarstva pravde kažu da aplikacija nema veze sa njima, niti je obavezno koristiti je, domaći tablodi su zaključili da sve ovo znači da u Danskoj možete imati seks samo uz „pisani pristanak“.
Film „Dara iz Jasenovca“, priča o devojčici Dari koja je poslata u logor Jasenovac, naš je kandidat za Oskara i prikazuje se četvrti dan u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD). Pojedini domaći mediji, poput tabloida Alo i Večernjih novosti, već su ga proglasili najgledanijim. Međutim, film se može pogledati tek u 12 od više hiljada bioskopa u SAD.
Snimak trojice muškaraca kojima se vide samo oči, u crnim uniformama i sa puškama, dok u automobilu slušaju Cecinu pesmu „Nevaljala“, pojavio se u nekim domaćim medijima koji tvrde da su na njemu nedavno uhapšeni vođa navijačke grupe Principi Veljko Belivuk i članovi njegove ekipe. I dok tabloidi kažu da se ne zna gde je i kada ovaj snimak nastao, Raskrikavanje je to uspelo da ustanovi: nastao je krajem 2019. godine na snimanju domaće serije „Tajkun“, a muškarci na snimku su statisti u pauzi višečasovnog snimanja.
Nekadašnji član Kriznog štaba i doktor Branimir Nestorović je, u prvoj epizodi emisije slikovitog naziva „Teorija zavere?”, emitovane 31. januara na „Happy televiziji”, izneo brojne netačne tvrdnje o virusu korona, između ostalog - da je SZO neopravdano proglasila pandemiju, da je sve smišljeno da se obori Tramp, te da su PCR testovi nepouzdani. Raskrikavanje je izdvojilo nekoliko netačnih tvrdnji, koje smo mogli da proverimo, a koje je pulmolog Branimir Nestorović izneo te večeri.