Priča o američkoj državljanki Džin sa Long Ajlenda ilustrativan je primer tabloidnog utrkivanja portala koji teže da imaju klikabilnije i zanimljivije tekstove od ostalih. Nakon što su naši mediji tekst više puta preneli u njemu je glavna junjakinja ostarila 20 godina i promenila ime. Dodate su takođe i netačne stvari, da začine priču. Raskrikavanje je među tim tekstovima, primetilo i onaj portala Republika koji deluje kao da je manipulisan veštačkom inteligencijom.
Ovih dana su pojedini portali objavili da „od sledeće godine Srbi neće moći više slobodno u Evropsku Uniju“. U tekstovima saznajemo da je reč o uvođenju tzv. ETIAS-a, sistema onlajn prijave za odobravanje putovanja u zemlje EU. U pitanju je, međutim, klikbejt novinarstvo - uvođenje ovog sistema nije rezervisano samo za građane Srbije, a osim toga, ono je u planu još od 2016. godine i predstavlja jedan dodatni administrativni korak pre putovanja, a ne ograničavanje slobode putovanja, kako to naslovi sugerišu.
Tekstovi o krizi energenata u Evropi su redovni u domaćim medijima koji, često sarkastično, pišu o radikalnim merama za uštedu energije poput navodnih saveta građanima da se ne kupaju. Ovoga puta tvrde da će građani Švajcarske ići „tri godine na robiju“ ukoliko zagrevaju stanove iznad 19 stepeni. Između ostalih takve tvrdnje ovih dana imaju Informer, Srbija Danas, Sputnik, Večernje novosti, Srpski telegraf, a Alo dodatno citira i Putina da će se Evropljani „smrznuti kao vučji rep“ kad im Rusi „zavrnu“ gas. Međutim, iz švajcarskog Ministarstva ekonomije za Raskrikavanje kažu da te tvrdnje nisu tačne, da nikakve mere štednje nisu na snazi i da Švajcarskoj trenutno ne manjka energenata.
Jedna ironična Fejsbuk objava hrvatskog akademika i lingviste Ranka Matasovića završila je u Informeru kao „istina“. Naime, na vest da je Srbija usvojila zakon kojim dela stare dubrovačke književnosti smatra i srpskim nasleđem, Matasović je reagovao napisavši da bi po sličnoj logici i Novak Đoković trebalo da bude proglašen Hrvatom, budući da su mu baba, deda i trener iz Hrvatske. Informer je ovo mrtav ozbiljan preneo kao vest - „Hrvati zakonom otimaju Novaka“.
Ekskluzivni intervju Sport kluba sa košarkašem Nemanjom Nedovićem koji nije bio pozvan da igra za našu reprezentaciju na tek završenom Sportskom prvenstvu preneo je veliki broj tabloidnih portala, između ostalih i Informer. Iako su na svom sajtu preneli intervju i praktično izmenili samo naslov - uspeli su da pogrešno interpretiraju jednu Nedovićevu izjavu tvrdeći da je rekao da nikada više neće igrati za reprezentaciju Srbije.
Dan odluke koji će „razrešiti kosovski čvor“, prema pisanju Srpskog telegrafa je, ni manje ni više, nego 25. avgust 2020. godine. Ovo je navodno rok koji je Donald Tramp zacrtao, jer će mu značiti da podelom Kosova ostvari „veliku spoljnopolitičku pobedu“ pred predsedničke izbore u novembru te godine na kojima će se boriti za još jedan mandat. Navodno je poručio i da će ubrzo posle 25. avgusta, a pre tih izbora, doći u Srbiju. Ovu vest je preneo i Tanjug, a nakon njega i brojni drugi mediji. Iz Ambasade SAD u Srbiji demantuju ove tvrdnje i navode da niti ima roka za rešenje kosovskog pitanja, niti im je poznato da postoji plan da američki predsednik tada dođe.
Pojedini domaći portali, uz fotografije Aleksandra Vučića i Emanuela Makrona u srdačnom rukovanju, najavili su da će Francuska uskoro povući priznanje Kosova. I dok obmanjujući naslovi navode na zaključak da je stvar sasvim izvesna, u tekstovima čitalac saznaje da je zapravo samo reč o peticiji koju su pre par dana pokrenula dvojica Francuza nepoznata široj javnosti. Njihova ideja je da do početka jula sakupe 100.000 potpisa koje će predati francuskom parlamentu i Vladi, a do ovog momenta ih ima oko 900.