„SKANDALOZNA DISKRIMINACIJA ŽRTAVA U HRVATSKOJ! Crveni krst NE DAJE pomoć Srbima posle razornog zemljotresa, objavio je Kurir pozivajući se na video snimak Romane Iljegić iz Hrvatske u kome ona tvrdi da se pomoć deli po nacionalnoj pripadnosti. Sporan video pojavio se nekoliko dana nakon zemljotresa koji je „pogodio” grad Petrinju i nekoliko drugih hrvatskih opština u kojima su Srbi najveća nacionalna manjina. Hrvatski Crveni krst je međutim demantovao da se pomoć deli po nacionalnoj pripadnosti, a predsednica Srpskog narodnog veća je za AFP rekla da joj nije poznato da Srbi trpe diskriminaciju, te da se humanitarne službe trude da dođu do svih koji su „pogođeni” zemljotresom.
„Novi šamar! Srbima i dalje brane ulaz, a njihov student nam doneo koronu!“, naslov je teksta u dnevnom listu Kurir ispod koga je objašnjeno da iako „komšije tvrde da nemaju zaraženih od 5. maja, ispostavilo se da je koronavirus u beogradski studenski dom uneo student iz Crne Gore“. Međutim, osim što mediji koji su objavili ovu informaciju ne nude nikakve dokaze, epidemiolog studentske poliklinike Mila Paunić rekla je za Raskrikavanje da su svi studenti koji su pozitivni na virus korona iz Srbije.
Vest da je tim kineskih naučnika utvrdio kako je novi koronavirus dosad mutirao u preko 30 varijacija što ga čini još opasnijim, preneli su brojni svetski i domaći mediji. Iako pomenuto istraživanje zaista postoji, medijima je „promaklo“ da napomenu ključnu stvar - istraživanje je preliminarno, odnosno nije prošlo neophodnu analizu od strane naučne zajednice i njegovi rezultati se trenutno ne smeju uzimati kao tačni. I na sajtovima koji objavljuju ova preliminarna istraživanja stoje upozorenja čitaocima i novinarima da budu oprezni jer informacije u njima mogu biti pogrešne.
Spisak teorija zavere oko nastanka novog koronavirusa još uvek nije iscrpljen. Ovih dana se u domaćim medijima i na društvenim mrežama „vrte“ još dve priče o tome da je virus odavno predviđen - najpre u jednom romanu, ali i u dokumentu nemačke vlade. I ove teorije služe da dokažu da virus nije nastao u prirodi, već da je navodno veštački napravljen.
Navodne savete „mikrobiologa iz Vuhana“ o novom koronavirusu objavilo je nekoliko domaćih medija - portal nova.rs, Tanjug, Al Džazira, Večernje novosti... Reč je o objavi koja po društvenim mrežama i forumu Krstarica kruži već mesec dana, a u svetu još odranije, i čiji je autor nepoznat. Neke od informacija u toj objavi mogu da budu i potencijalno opasne - poput onih da ako vam curi nos i boli vas grlo, nije reč o simptomima novog koronavirusa. Novinarka portala nova.rs Ana Vušović Marković tvrdi za Raskrikavanje da je taj spisak saveta dobila od srpskog lekara kojeg nije htela da imenuje. Tekst je u međuvremenu sa tog portala obrisan bez obrazloženja.
Zbog pogrešnog prevoda hrvatske reči „udomljavanje“, domaći mediji su danas izvestili da je Ustavni sud Hrvatske dozvolio gej parovima da usvajaju decu. Istina je, međutim, da je tamošnji sud odlučio da oni mogu da budu hranitelji (udomitelji). Hraniteljstvo (hr. udomljavanje) i usvajanje (hr. posvajanje) nisu isto, a na ovo drugo istopolne zajednice u Hrvatskoj još uvek nemaju prava.
Procurio tajni dokument švajcarske obaveštajne službe u kome se tvrdi da su Markale bile maslo Bošnjaka, da je Srebrenica vrhunac propagande i da je Al Kaida stvorena da uništi Srbe i Ruse, već dva dana izveštavaju Večernje novosti. Navode da to sve piše u tajnom izveštaju švajcarskih obaveštajaca koji je procurio u tamošnje medije. Iz švajcarske obaveštajne službe, međutim, za Raskrikavanje navode da takav izveštaj ne postoji, da je reč o lažnoj vesti i ograđuju se od pisanja Večernjih novosti.
Ekskluzivni intervju Sport kluba sa košarkašem Nemanjom Nedovićem koji nije bio pozvan da igra za našu reprezentaciju na tek završenom Sportskom prvenstvu preneo je veliki broj tabloidnih portala, između ostalih i Informer. Iako su na svom sajtu preneli intervju i praktično izmenili samo naslov - uspeli su da pogrešno interpretiraju jednu Nedovićevu izjavu tvrdeći da je rekao da nikada više neće igrati za reprezentaciju Srbije.
Dan odluke koji će „razrešiti kosovski čvor“, prema pisanju Srpskog telegrafa je, ni manje ni više, nego 25. avgust 2020. godine. Ovo je navodno rok koji je Donald Tramp zacrtao, jer će mu značiti da podelom Kosova ostvari „veliku spoljnopolitičku pobedu“ pred predsedničke izbore u novembru te godine na kojima će se boriti za još jedan mandat. Navodno je poručio i da će ubrzo posle 25. avgusta, a pre tih izbora, doći u Srbiju. Ovu vest je preneo i Tanjug, a nakon njega i brojni drugi mediji. Iz Ambasade SAD u Srbiji demantuju ove tvrdnje i navode da niti ima roka za rešenje kosovskog pitanja, niti im je poznato da postoji plan da američki predsednik tada dođe.